Hormonikierukkaa ei löytynyt kohdusta

ultrassa!

Niin, siis kierukka kadoksissa. Ei löytynyt ultralla ja lankoja ei tunnu! Lääkäri epäili sen kuitenkin olevan vielä "jossain", koska vuotoa ja muita oireita on edelleen.

Onko kellään kokemusta vastaavasta? Ja löytyikö kierukka sit jostain ja miten poistettiin?

3

1880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........................

      ........on tippunut. ei se kohtuun oo voinu itekseen mennä. tippua voi.

    • gyne

      näkyy ultrassa varsin huonosti toisin kuin kuparikierukka. Tekikö ultran tk-lääkäri vai gynekologi? Mirena jättää ultrassa taaksensa katveen mutta itse runko ei juuri erotu, ja tottumaton ei ehkä osaa kuvaa tulkita. Langat voivat hyvinkin vetäytyä kaulakanavaan vaikka kierukka olisi normaalisti paikoillaan. Lantioröntgenkuvassa kierukka näkyy, joten sitä voidaan käyttää kierukan paikantamiseksi (mielellään sekä etutaka- että sivukuva).

      Kierukan asetuksessa on mahdollista, että kohtuun tulee reikä ja kierukka asetetaan väärään paikkaan vatsaonteloon. Tästä voi seurata vuotohäiriöitä (tosin käytön alussa vuotoprofiili muuttuu käytännössä AINA) ja raskauskin. Tällöin kierukka poistetaan yleensä vatsaontelon tähystysleikkauksessa. Useimmiten asennus on tällöin ollut kivulias ja "vaikea", mutta esim. synnytyksen jälkitarkastuksessa on kuvattu kivuttomia asennuksia vaikka kierukan sittemmin todetaan olevankin vatsaontelossa. Itsestään kohdussa paikoillaan ollut kierukka ei vatsaonteloon vaella.

      Kierukka voi myös poistua runsaan kuukautisvuodon mukana, eikä sitä välttämättä huomaa jos se tulee hyytymän mukana vessanpönttöön.

      • alkup.

        Vuotoja on ollut koko ajan, vuodottomia päiviä vain muutamia kuukaudessa...Kipuja/vihlontaa ja muitakin sivuoireita rutkasti! Ja melkeinpä pahenivat vain koko ajan. Asennuskaan ei mikään maailmaan ihanin ollut...Meninkin siis poistattamaan kierukkaa, mutta eipä onnistunutkaan...

        Ensi viikolla uusi tsekkaus, tällä kertaa ehkäisypolilla sairaalassa...Vähän kyllä pelottaa!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1260
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe