Mikä on raja jolloin kannattaa hakea auto jenkeistä?
Jos dollari halpenee vielä pari kymmenystä vai jo nyt?
Koska tulee firmoja jotka hakevat puolestasi sieltä auton?
Jos dollari halpenee vielä pari kymmenystä vai jo nyt?
Koska tulee firmoja jotka hakevat puolestasi sieltä auton?
Vastaukset 10
Vanhimmat
riippuen on kannattanut hakea jo useita vuosia.kyseisiä firmoja on ollut olemassa jo muutaman kymmenenvuotta.4
Ei onnistu henkilöauton tuonti USA:sta.
Muuttoauton voit tuoda mutta siinäkin on kalliit muutokset ennen rekisteröintiä Suomeen.
no johan tuli paksua juttua,olis kiva kuulla jotain perusteluja asiasta.käsittääkseni mitkään pykälät eivät ole muuttuneet viime viikon torstaista (25.10)silloin ainakin jenkeistä tuotu,ei muutto auto, corvette kelpasi katsastuksessa ilman mitää kalliita muutoksia.
ennen 1995 niin silloin rekisteröinti Suomeen on suhteellisen yksinkertaista. Muutoksia joutunee tekmään sivuvilkkuihin ja parkkeihin. Mutta 1995 jälkeen tuotujen autojen pitää olla EU tyyppihyväksyttyjä, jotta katsastusksesta pääsee heittämällä läpi. On muuten huomioitava, että jos jenkkiauto on rekisterissä Saksassa, se ei välttämättä ole EU tyyppihyväksytty.
Onnistuu toi ja autoja tuodaan jo, pointti on siinä että täytyy tietää mitä tekee.
Uusissa EU autoissa on tarvittavat hyväksynnät ja jos ei ole niin ne on saatavissa, vaikka auto olisikin usassa.
Uusissa USA autoissa on hyvin pitkälle tarvittavat hyväksynnät valmiina ja jos ei ole niin ne on moniin kyllä saatavissa, ei kaikkiin, mutta osaan kuitenkin.
Riippuu tietysti mitä haet. Haetko vanhaa harrasteautoa vai uudempaa menopeliä? Käytännössä Suomen lait ja säännökset vaikeuttavat auton rekisteröintiä v. 1998 alkaen, koska vaaditaan Eu-tyyppihyväksyntä.
Kyseisiä firmoja löytyy paljonkin, katso vaikkapa jenkkiautot.com, pääset alkuun.
Eu:n ulkopuolelta tuodessa menee tietysti tulli (hankintahinta kuljetus) ja sitten autovero ja sille elv. Vanhoissa autoissa (esim 70luku ja vanhemmat) ei autoverot enää näyttele mitään merkittävää osaa kokonaiskustannuksissa.
Itse tuotin keväällä jenkeistä -88 cadillac broughamin,maksoin autosta 2100e.Yhteensä Veroja ja tullia maksoin siitä 3591e.Kyllä verottaja osaa!
...koska esim. vm.2002 cadillac escalade nykykurssilla makssa 13000-15000e ja suomessa vastaava nettiautossa 62900e
Noin uutta tod. vaikea saada suomen kilpiin (paitsi muuttoautona).Mm kaikki ikkunat vaihdettava,ajovalojen korkeussäätö värkättävä...
Kannattaa kysellä sieltä sun täältä. Tännehän kuitenkin on tullut kaikennäköisiä vempaimia jotka ei ole pelkkiä muuttoautoja joten asia ei liene ihan yksioikoinen.
Tuo uusi autovero saattaa tehdä kuitenkin tehdä nannaa ainakin kaikille murhamoottorisille.