2 Tim 3: 3 UM käännös sanoo:
Että ihmiset tulevat olemaan vailla luonnollista kiintymystä. Miten tuo ilmenee nykyään? Jos esim. perheenjäsen erotetaan, niin onko kaikkien siteiden katkaisenminen parasta mitä voi tehdä ja rakkaudellista, kun sanotaan ettäse olisi viimeinen auutamiskeino?
Mielestäni parempi keino palauttaa väärintekijä kohdalleen on kohdella ystävällisesti väärintekijää ja "koota tulisia hiiliä päänpäälle"
Huono omatunto tulee siitä, kun itse tekee väärin ehkä tieten ja toinen on silti hymyilevä kannustava ja helposti lähestyttävä.
Miksi pitää enää nöyristellä ja tuntea itsensä todella huonoksi vielä jopa monta vuotta vääriteon jälkeen?
Erotettu
7
573
Vastaukset
- Johanneksen_poika
>>Jos esim. perheenjäsen erotetaan, niin onko kaikkien siteiden katkaisenminen parasta mitä voi tehdä ja rakkaudellista, kun sanotaan ettäse olisi viimeinen auutamiskeino?
Haluaisitko kuunnella, mikä on kierrosvalvoja Reima Laineen ohje erotetun auttamiseksi?
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/reimanveli.mp3- erotettu
Veli on ns "vailla luonnollista kiintymystä"
- Johanneksen_poika
erotettu kirjoitti:
Veli on ns "vailla luonnollista kiintymystä"
luonnollista kiintymystä ei luonnollisestikaan JT-seurakunnissa ole, kun se on virallisesti tukahdutettu.
Moikka!
haluan antaa sinulle nyt käytännön ohjeen. Koska mietit tuota asiaa tuolla tavalla luultavasti itsekkin tiedät asiaan vastauksen. Toisten ihmisten HYLKÄÄMINEN (sitähän se on) on ehdottomasti väärin!!! Oli syy mikä tahansa. eikä siinä ole missään nimessä kyse rakkaudesta. tai sitten puhumme ihan eri rakkaudesta. Minulle on opetettu että Jumala on rakkaus ja tuollainen käytös on kaukana rakkaudesta. Tee niin kuin OMA sydämesi sanoo äläkä anna harhaan johdettujen ihmisten mielipiteiden vaikuttaa asiaan.- Ari-JT
, osoitamme raamatun paikoilla missä on mennyt pieleen ja ja yritämme auttaa vaikeuksiin joutunutta ystäväämme. Useimmiten apu menee perille ja voimme nauttia ystävyydestä jatkaessamme elämän tiellä Jehovan palvelijoina ja Jeesuksen seuraajina.
Kuitenkin joskus jotkut valitsevat toisin ja niissä tapauksissa lähes poikkeuksetta väärintekijät ymmärtävät asian itse, ovat tehneet tietoisen valinnan jonka raamattu heille sallii, Jumalaa kun ei ole pakko totella. Ero tilanteissa ei ole riitaa eikä epäsopua minun tuntemissani tapauksissa ollut..
Vain katumattomat väärintekijät erotetaan.
Ja he voivat sen jälkeen elää vapaasti valitsemaansa elämän tyyliä.
Ketään ei heitetä pois, sovussa erotaan.
Erotettuja ei koskaan kohdella huonosti,sillä tunnemme aina surua, kun joku veli tai sisar valitsee väärän suunnan, joka johtaa erotukseen tai erottamiseen.
On kuitenkin todellinen loukkaus väittää esim. entisiä J.T. hoitoa tarvitseviksi mielisairaiksi.
Sillä he eivät todellisuudessa kansoita mielisairaaloita, en tiedä yhtään tapausta jossa niin olisi käynyt. Ja epäilempä, että jos joku on joutunut erotuksen jälkeen siihen tilanteeseen, niin se ei johdu erotuksesta, vaan muista syistä.- jt-likkavaa
yhdyn edelliseen puhujaan :)
- Kallenarkki
jt-likkavaa kirjoitti:
yhdyn edelliseen puhujaan :)
Esimerkiksi minulle ei erottamista ennen tai sen jälkeen ole pidetty mitään komiteatapaamisia Raamatun lukemisineen. Halusivat päästä vain mahdollisimman nopeasti eroon. Hyväksyisin sen, että olisivat unohtaneet minut seurakunnassa, mutta ei: naamatusten voidaan käydä haukkumassa mitä sairaimmista asioista esim. kaupassa tai hengelliset sisaret lähettelevät haukkumiskirjeitä. Tämäkö on seurakunnan rakkaudellista toimintaa? Sitähän minäkin ;)
Varmasti moni tarvitsee apua mielenterveytensä hoitamiseen seurakunnasta erottamisen jälkeen, koska seurakunnassa aikaansaadut haavat ovat hitaita paranemaan. Toisaalta tapasin mielenterveystoimiston odotusaulassa myös paljon jt:ia seurakunnastamme, joten ehkä sekin kertoo jotakin.
Olisi siis syytä avata silmät ja joskus oikeasti kuunnella esim. erotettuja, miten heitä on kohdeltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1484909Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa173547Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1583357Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss322828Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu962580Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181863Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky81498Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101472Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1401406Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111267