Kyllä tämä nykyajan työnhaku on todella vaikeaa, kun joka tehtävään (toimisto-/asiantuntijatyöt) hakijoita näyttää olevan 50-200 kpl pk-seudulla. Itselläni on akateeminen koulutus ja ikääni nähden hyvinkin monipuolinen työkokemus, mutta vaikeaa on siltikin. Olen 30-vuotias mies.
On todellista onnen kauppaa, jos valinta sattuu kohdistumaan itseensä. Kokemusta kiitoskirjeistä on sen sijaan valitettavan paljon.
Mites teillä muilla? Oletteko saman ongelman edessä vai miten haette/saatte työpaikat.
On todellista onnen kauppaa, jos valinta sattuu kohdistumaan itseensä. Kokemusta kiitoskirjeistä on sen sijaan valitettavan paljon.
Mites teillä muilla? Oletteko saman ongelman edessä vai miten haette/saatte työpaikat.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En koskaan hae mitään julkisessa haussa olevaa paikkaa vaan ainostaan niitä, joista minulle vihjataan tyyliin "kannattaa hakea". Tähän mennessä kaikki työpaikat ovat tulleet "keittiön kautta" eli joku on pyytänyt heille töihin tutustuttuaan minuun yhteisessä projektissa tms. tai sitten järjestänyt työpaikan suhteillaan.
En edes viitsi enää "myydä itseäni" jollekin rekrytointikonsultille tms. "asiantuntijalle" noissa julkisissa hauissa, joissa punnitaan lähinnä se, kuka kehtaa itseään härskeimmin kehua tai kuka osaa eniten kliseitä itsensä kehumiseen ja työnhakuun liittyen.
Osaaminen ratkaisee.
Elämme työvoimapulassa, ystävä hyvä.
Virallisesti siis paikkoihin ei VOI olla satoja hakijoita :-)
Meille tuli vuoden kestävää äitiyslomasijaisuutta koskien 64 hakemusta. Ja osa hakijoista oli huomattavan ylikoulutettuja. Eli eipä tainnut tohtoreille ainakaan olla liikaa töitä tarjolla.
Vaikeaa on. Mistään et saa töitä(pk-seudulla). Kehä 3 ulkopuolella lienee vähän sama juttu. Ei pääse edes työhaastatteluun. Itse olen aikuisopiskelija talotekniikan puolelta AMK:sta viimeistä vuotta. Aikaisempaa työkokemusta on eri sektorilta esimies- ja työnjohtotehtävistä, mutta mutta...eipä näytä olevan vaikutusta yhtään mihinkään.
Asiat menee niin, että suhteilla mennään nykypäivänä töihin, hakujen kautta ei pääse yhtään minnekään! Ja ennenkaikkea pitäisi olla aikaisempaa kokemusta alalta(asennus / urakointi / suunnittelu). Aika vaikeaa on kokemuksen saaminen, kun kukaan ei edes halua ottaa töihin. Eli eipä taida kannattaa alan vaihto 30-kymppisenä, meinaan vaan, että taitaa mennä koulutus hukkaan.
No pitänee alkaa katsomaan vaihtoehtoja ulkomailta. Saa kohta jäädä tämä sosialistinen Suomi taakse!
aivan totta tuo että millä saat kokemusta kun ei kukaan ota töihin.eipä kukaan tuota kyllä sielä työnantajan taholla ajattele.
tai sitten toinen vaihtoehto;
haet työtä, jota olet ikäsi tehnyt muutenkin, muttet saa sitä, kun ei ole tarpeeksi koulutusta tai juuri oikea koulutus vaan ihan karvan verran vierestä.
Onko ihme, jos työttömiä on niin halvatunmoinen joukko?
...Minä olen ollut työttömänä jo melkein 14 vuotta! ja ikää miehellä on vasta 40...Revi siitä...
Läpi näyttää pääsevän helpoiten niin kun on mahdollisimman ykinkertainen hakemus. Esim. kaikkia kursseja ym. ei kannata mainita hakemuksessa. Pieni on kaunista ja vähemmän on enemmän eikä selityksen makua hakemuksiin, et on sitä ja tätä suoritettu mut mie surkee vailla työtä. Jos pääsee haastatteluun niin kun kysytään voi sitten suullisesti hakemusta täydentää.