tavaroiden jako

Eikös se mene niin, että kumpikin saa pitää sen minkä on omistanut ennen avoliittoa?

Entäs sitten ne mitä on itse ostanut avoliiton aikana, eikö nekin kuulu aina sille joka minkäkin on ostanut omalla rahallaan? Eli avopuolisolla ei ole oikeutta ottaa erossa sitä minkä toinen on ostanut?
3979
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yksinkertaisesti ajatellen ajattele, että olet asunut "vain kämppäkaverin" kanssa ja muutatte nyt eri osoitteisiin.

"Avoliitto" on vain yhteinen osoite eikä vaikuta mitenkään mihinkään omistussuhteisiin. Eri osoitteisiin muutettaessa kumpikin ottaa vain omansa.

Äänestä
  • Loppujen lopuksi riitatilanteessa kuitit tai muu todiste omistussuhteista on kultaakin kalliimpaa. Toivottavasti niin pitkälle ei tarvitse mennä, koska näissä asioissa riitelyssä yleensä kumpikin häviää...

    Äänestä

Erosin avoliitosta pari vuotta sitten, yhdessä oltiin asuttu noin kolme vuotta. Vaikka meidän ero oli melko riitaisa ja katkera (tilanteeseen liittyi kolmas osapuoli) niin tavarat saatiin jaettua melko hyvin. Ensinnäkin isommat tavarat, huonekalut tms. otti se, joka oli ne maksanut, nehän yleensä muistaa hyvin kun kyse isommista hankinnoista. Sitten pienemmistä tavaroista vain kumpikin otti, mitä halusi, minä naisena olin melkein kaikki tavarat hankkinut mutta toki jätin exälle kaikkea taloustavaraa. Meidän tapaus oli siinä mielessä "helppo" että tavaraa oli paljon ja sitä riitti molemmille. Yhteiset lahjat, esim.kihlajaislahjat ja joululahjat jaettiin myös suurin piirtein puoliksi... Molemmilla oli ehkä siinä vaiheessa vain tärkeintä päästä erilleen joten tavaroista ei tullut riitaa. Olisi kyllä voinut tulla kun ero oli muuten niin hankala! Olen kyllä kuullut tapauksista avoeroissa, että ollaan alettu riitelemään oikein urakalla esim. televisiosta tai muista sellaisista... Mutta näinhän se on, avoliitossa toisella ei ole mitään laillista osuutta toisen omaisuuteen ja jos jotain yhdessä hankitaan, niin toisen pitäisi ostaa toiselta sen osuus, jos tavaran haluaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmetteleväinen kirjoitti:

Eikös se mene niin, että kumpikin saa pitää sen minkä on omistanut ennen avoliittoa?

Entäs sitten ne mitä on itse ostanut avoliiton aikana, eikö nekin kuulu aina sille joka minkäkin on ostanut omalla rahallaan? Eli avopuolisolla ei ole oikeutta ottaa erossa sitä minkä toinen on ostanut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu