Viikate - Marraskuun lauluja II

steeveen

Ostin kevään ykkösalbumin ja harkitsen nyt kakkosen hankkimista.

Suosittelevatko levyn jo hankkineet sitä henkilölle, joka pitää erityisesti Ei enkeleitä, Uurastaja, Pohjoista Viljaa, ja Viattomien lasten päivä-tyyppisistä biiseistä?

3

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maamies 64

      Uskaltaisinpa suositella henkilölle joka pitää Viattomien Lasten päivä ja Pohjoista Viljaa ja Ei Enkeleitä kappaleista.
      Ostin eilen ML kakkosen ja se on TAKUULLA Viikatteen MESTARITEOS.

      Omistan kaikki Viikate CDT ja DVD.n ja olen siis FANI jos kukaan.Konserttikin on koettu pari vuotta sitten.

      Paljon parempi kuin ML ykkönen joka oli liian rajua minun makuun.
      Siis sellaista enemmän kuin noutajan Valssi ja Kaajärven rannat ja Surut Pois...levyt. OSTA: VUODEN LEVY:

    • ..marraskuun lauluja II..

      ..oli pettymys. I-osa paljon parempi ja rankempi. aika kevyttä kamaa II-lohkolla..

    • Viikate rules!

      Kannattaa ostaa. Itse olen kuunnellut II osaa aivan yhtä paljon kuin ykköstäkin, molemmat ovat sitä laadultaan taattua Viikatetta, yhtäkään kappaletta ei tarvitse hypätä yli, ei todellakaan!

      Kakkososa on ehkä joiltakin osin rauhallisempi, itse pidän biiseistä 2 (Kerran), 3 (Valssi ikinä anteeksi)6 (Me olemme myöhäiset) 8 (Ensimmäinen runo, mielestäni paras biisi levyllä) sekä 10 (Iäisyys).

      Mun lempibiiseihin Viikatteen aikaisemmilta levyiltä kuuluvat juuri Ei enkeleitä ja Pohjoista viljaa, joten varmaan makumme sopivat sen verran yksiin, että uskallan suositella sulle myös kakkososaa Marraskuun lauluista! Mukavia kuunteluhetkiä!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3909
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1124
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe