Mist apteekeist niit lävistys neuloi saa? Ja eikai tarvitse alkaa selittää mihin tarkotukseen sitä tarvitsee? (;
Lävistysneula
nööräh
3368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niitä ohuita neuloja myydään/annetaan varmaan kaikissa apteekeissa, siis sellasia ´nistineuloja´, joilla voi tehdä esim korvareikiä. eikai sitä nyt mitenkään tarvii selitellä, joskus kun itse hain niin ei ne mitään kysellytkään. suomessa en ole tavannut paksumpia (1,6) neuloja apteekissa (millä siis tehdään huuli yms lävistyksiä).
Injektioneuloja pitäisi kyllä saada joka apteekista, ovat kyllä liian ohuita lävistämiseen. Lävistäjät käyttävät usein kanyylineuloja, joita ei välttämättä apteekeissa "taviksille" myydä. Ammatikseen lävistyksiä tehtailevat tilaavat neulansa suuremmissa erissä tukuista, apteekista voi olla hankala saada riittävän paksua neulaa.
ihan tavan pienen paikkakuntamme apteekista lävistysneulan. maksoi 35 senttiä. sillä mä oon tehny kaikki mun korvan reiät. ei tarvinnu mitään selitellä.