Matkavakuutus

tyhmä?

Kannattaako au pair vuoden ajaksi ottaa matkavakuutus jos suuntaa EU maahan? Eu-maan kansalaisenahan on samat oikeudet sairaanhoitoon kuin kohdemaan kansalaisillakin? (Tästä on ollut aikaisemmin puhetta ja lueskelin kyllä niitä aiempia kommentteja mutta ajattelin nyt kuitenkin kysyä.)

3

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällätänään

      Minä oon ottanu matkavakuutuksen vielä erikseen, ihan vaan sillä kun se korvaa nuita lentoja sun muita...

      Tosin itelläni on sellanen joka on voimassa 3 kuukautta lähdöstä joten jos välillä ei käy suomessa siitä ei oo hirveesti hyötyä. Mutta eiköhän niitä saa pitemmäksikin aikaa.

      Mutta onhan se ihan hyvä olla olemassa, ettei käy kalliiksi jos jotakin sattuu.

    • Sannukka

      ...jonkinlaisen "kaikenkattavan" matkavakuutuksen. Eli jos sairastun, niin vakuutuksen pitäis korvata siitä aiheutuvat kulut. Sitten se korvaa myös kaikennäköset irtaimisto- ja matkatavara haaverit (jos kännykkä varastetaan, jos rikon jotain täällä talossa jne). Vaikka se vakuutus maksaakin maltaita, on se ainakin mun mielestä ihan hyvä olla olemassa... niin sanotusti ässä hihassa. Ikinä ei voi tietää, mitä tapahtuu :)

      • Nimetön

        " Eli jos sairastun, niin vakuutuksen pitäis korvata siitä aiheutuvat kulut."

        No toivottavasti et ole menossa Iso-Britanniaan koska siella tulee halvemmaksi hoitaa asia ILMAN vakuutusta. Sairaanhoito on nimittain ilmaista.

        "Sitten se korvaa myös kaikennäköset irtaimisto- ja matkatavara haaverit (jos kännykkä varastetaan, jos rikon jotain täällä talossa jne)"

        No yleensa perheilla on kotivakuutus ja ainakin mulle perhe antoi vakuutetun kannykan kayttoon. En todellakaan aio vastaanottaa puheluita Suomesta a 1.50 eur /minuutti

        "Vaikka se vakuutus maksaakin maltaita, on se ainakin mun mielestä ihan hyvä olla olemassa... niin sanotusti ässä hihassa. Ikinä ei voi tietää, mitä tapahtuu :)"

        Mina otin vain matkatavaravakuutuksen joka maksoi lennoille 14 eur. Korvaa 5000 eur saakka matkatavarat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2873
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2124
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1206
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe