isomorsian

Kertokaa isot morsiammet/ nykyiset rouvat, kuinka onnistuitte puvun kanssa. Löytykö valmismekko? mistä? Jos teetit, oliko kallista? Korsetit, mistä?, toimiiko tosi vatsakkaalla? Kaikki apu ja vinkit otetaan vastaan jotta näyttäis hääpäivänään mahdollisimman hyvältä.
Epätoivonen painonpudotus on taas alkanut....
71228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä teetin unelmieni keskiaikaistyylisen puvun ja ratkaisu oli erittäin onnistunut. Sain juuri sellaisen puvun kuin olin itse suunnitellut ja sitä ihasteltiin kovasti, jopa kuukausia häiden jälkeen. :o) Teettäminen kotonaan töitä tekevällä ammattiompelijalla (pääkaupunkiseutu) ei ollut kallista; sain puvun kankaineen halvemmalla kuin valmispuvun morsiusliikkeestä. Liikkeissä on heikko valikoima isoja pukuja ja ne ovat yleensä kamalia säkkejä. Satsaa hyvään, istuvaan pukuun.

Alle hankin Wiipurin erikoiskorsetista (Hki) valmiin korsetin, joka muokattiin liikkeessä juuri minun mittojeni mukaan. Suosittelen lämpimästi: erittäin hyvä palvelu ja oma korjausompelupalvelu.

Äänestä

Ehdottomasti teetä...
katsoin mallin ihan normaalista hääpukumallistosta ja teetin itselleni isomman ja eriväreillä varustetun puvun...
Koska ihan turhaa mitään valikoimia alat penkomaan kun niitä ei ole;) Mikä on hyvin valitettavaa;(

Mun puku tuli maksamaan 500 e.

Äänestä

Kyllä apua on saatavissa, älä siis lannistu! Suosittelen lämpimästi jonkun todellisen ammatti-ihmisen puoleen kääntymistä, morsiuspukuliikkeissä kun kokovalikoima on pakostakin melko rajattu. Ei ole mukava kokemus tulla käännytetyksi ovelta saatteenaan lausahdus "ei meillä ole sinun koossasi mitään". No, sitä kokemusta ei tarvitse itselleen ehdoin tahdoin hankkia, sillä vähintään yhtä kauniin puvun, joka on lisäksi itselle tehty ja suunniteltu imartelemaan juuri sinua, saat ihan samalla hinnalla kuin valmispuvun, ehkä edullisemminkin. Kokeile siis vaikka kysellä oman paikkakuntasi ammattikunnalta asiasta ja "tunnustele maaperää" josko yhteinen sävel löytyisi sinun ja tekijän välille. Itse voin kokemuksesta suositella tätä ihmeidentekijää, saa upeita tuloksia aikaan haastavissakin tapauksissa, katso vähän osviittaa osoitteesta kisuline.com. Tekee oikeita korsetteja ja muita ihania pukuja, auttaisi varmaan sinuakin. Tsemppiä etsintään, kyllä se siitä!

Äänestä
  • kannattaa tsekata sydney's closet

    http://www.sydneyscloset.com/asp/category.asp?categoryid=50

    löytyy kokoja joka lähtöön. Jos koot mietityttää, niin helpointa on ostaa mittanauha, jossa valmiina tuumamitat.

    Postarit on aika kovat ja päälle tulee vielä tulli ja alv. mutta kannattaa muistaa myös se, että dollari on nyt ihan sikamaisen halpa. Ja jos ei satu tuntemaan hyvää ompelijaa, niin tuo on yksi vareenotettava vaihtoehto.

    Äänestä

Ensinnäkin onneksi olkoon tulevalle morsiammelle!

surffaile vähän aikaa netissä niin löytyy todella paljon eri sivuja mistä löytyy isoja hääpukuja.

tässä yksi josta löytyy suht halpoja ja isoja pukuja.
www.hiphoboutique.com

Tiedän myös joitakin jotka ovat käyneet Tallinnassta ostamassa/tettämässä hääpukunsa. Ovat kuulemma huomattavasti halvempia kuin suomessa ja aivan yhtä kauniita ne siellä ovat (ainakin jos teettää...)

Äänestä

Jenkkilästä löytyy plus size bridal -postimyyntejä joka lähtöön. Isokokoinen ystäväni meni juuri naimisiin ja tilasi pukunsa jonkun morsiusliikkeen kautta joka normaalisti maahantoi kokoja vain 44 asti, mutta samasta mallistosta sai seuraavassa satsissa tilattua heidän kauttaan ilman erillisiä postikuluja isommankin koon ja liike hoiti sovituksen jälkeen korjausompelun. Hintaa tuli viitisen sataa. En kuolemaksenikaan muista liikkeen nimeä, mutta olen kuullut, että tällainen palvelu on useammallakin valmispukuja amerikasta tuovalla liikkeellä kun vaan osaa/uskaltaa kysyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*plaah* kirjoitti:

Kertokaa isot morsiammet/ nykyiset rouvat, kuinka onnistuitte puvun kanssa. Löytykö valmismekko? mistä? Jos teetit, oliko kallista? Korsetit, mistä?, toimiiko tosi vatsakkaalla? Kaikki apu ja vinkit otetaan vastaan jotta näyttäis hääpäivänään mahdollisimman hyvältä.
Epätoivonen painonpudotus on taas alkanut....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu