Työsuhteen lopetus

Hei,

Edessäolisi siis aikomus lopettaa nykyinen työsuhde, jossa olen vielä koeajalla, onneksi, sillä ko. työ ei vain sovellu minulle.

Miten olette asian hoitaneet?
Kirjallisesti ilmoittamalla, s-postilla liite työsuhteen lopettamisesta vai sanomalla "päin naamaa" ?

Kiitos vastauksista!
2435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minut irtisanottiin koeajalla. Syyksi sanottiin että että olen täysin sopimaton/kykenemätön ko. työhön, enkä tule toimeen asiakkaiden enkä työkavereiden kanssa... Menin aivan shokkiin koska tämä tuli täytenä yllätyksenä, olinhan saanut mm. asiakkailta kiitosta ja tiedän että minua oli kiitelty pomollekkin. Soitin myös yhdelle työkaverille ja hän oli täysin tietämätön asiasta. Sanottiin että huomenna ei enää tarvitse tulla töihin. Koeaikani olisi päättynyt silloin. Nyt kun olen pari päivää sulatellut asiaa niin olen tajunnut että pomoni oli kykenemätön hoitamaan koko työkuviota ja suuttui kun olin erehtynyt sanomaan negatiivistä työjärjestelyistä. Olen huojentunut että pääsin sieltä pois mutta pelkään asian vaikuttavan myöhempään työnhakuuni. Työssä ollessani mietin myös sitä että lähtisin vaan kävelemään eli sanoisin kylmästi itseni irti... mutta näin yksinhuoltajana en uskaltanut työppärin karenssin pelossa. Eli niin tai näin niin koko työ oli paskahomma... harmia tuli vaikka olisi tehnyt mitenpäin tahansa. Se harmittaa että otin koko työn vastaan kun minulle olisi ollut tarjolla työtä toisessakin paikassa.

Äänestä

Itse kypsähdin myös edelliseen työhöni niin että koeajalla mitta tuli täyteen.
Soitin yhtenä maanantaiaamuna (viikonloppu meni hermoillessa etukäteen) että tämä oli nyt tässä ja meikäläistä ei enää siinä työpaikassa näy. Hetken sain pomolle selittää mutta ihan rehellisesti kerroin syistä jotka tähän johtivat. Sovimme, että seuraavana päivänä käyn luovuttamassa avaimet ja kulkulupakortin. Tilanne työpaikalla oli tässä luovutustilanteessa kireähkö, pomo oli pettynyt ettei työ kiinnostanut ja entiset työkaverit mulkoili inhottavasti. Osa moikkali, osa ei.
Mutta loppu hyvin, kaikki hyvin. Se työ ei ollut mua varten ja kertaakaan en olen katunut tätä ratkaisua.
Life is too short.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koeajalla kirjoitti:

Hei,

Edessäolisi siis aikomus lopettaa nykyinen työsuhde, jossa olen vielä koeajalla, onneksi, sillä ko. työ ei vain sovellu minulle.

Miten olette asian hoitaneet?
Kirjallisesti ilmoittamalla, s-postilla liite työsuhteen lopettamisesta vai sanomalla "päin naamaa" ?

Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu