Hankintahinnan laskun vaikutus leasing maskuun

Sampo40

Tilasin leasing auton lokakuussa. Auton toimitus on tammikuussa. Leasing yhtion maksama hankinta hinta laskee oleellisesti verouudistuksen myötä. Lesing yhtiöllä on oikeus muuttaa lesing hintaa jos auton hankintahinta muutuu sopimuksen hinnasta. Onhan yhtiöllä VELVOLLISUUS tarkistaa hintaa myös alas päin..? Onko kokemuksia tai kuluttajansuojalain pykälää aiheesta??

4

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todennäköisesti

      allekirjoittanut sopimuksen.Eli leasingyhtiö ei ole velvollinen korjata kk-sopimushintaa.Sinä voit pyytää uuden tarjouksen ja hyväksyä sen.Varmasti alentavat uuden hinnan myötä.Sama pätee mikäli ylität sopimukseen sisältyvät asiat.esim. ajokilometrit etc. Silloin sinun on pyydettävä uusi tarjous joka vastaa muuttunutta tilannetta.Muuten seuraa sanktiot.

    • ...

      Siis jos kyse on työsuhdeautosta, ei kuluttajansuojalailla ole YHTÄÄN MITÄÄN vaikutusta asiaan. Leasingsopimus kun on rahoitusyhtiön ja työnantajasi (yhtiö) välillä, kumpikaan ei ole kuluttaja ja siten kuluttajansuojalaki ei päde. Muut lait kyllä pätevät, mm. kauppalaki. Leasingvuokrasta ei siis auta kuin neuvotella.

      Verotusarvo muuttuu kyllä vastaamaan uutta käyttöönottohetken listahintaa.

      • kauppalaista

        Kauppalaki koskee irtaimen omaisuuden kauppaa.
        Leasingissa omistajuus ei siirry, joten en olisi aivan varma tuosta.


      • ...
        kauppalaista kirjoitti:

        Kauppalaki koskee irtaimen omaisuuden kauppaa.
        Leasingissa omistajuus ei siirry, joten en olisi aivan varma tuosta.

        Juu - kauppalaki ja muut lait pätevät tietysti kukin omalla soveltamisalueellaan, kuten kuluttajansuojalakikin. Lienet oikeassa siinä, että kauppalakikaan ei sovellu tilanteeseen.

        On mahdollista, ettei asiaa koskevaa erityistä lakia ole olemassakaan. Kahden yrityksen välinen sopimussuhde ei ole sellainen tilanne, jossa lainsäätäjällä olisi erityisiä syitä suojata heikompaa osapuolta, kuten kuluttajakaupassa on ollut syytä tehdä. Tällöin kyseeseen voivat tulla vain yleiset sopimusoikeudelliset periaatteet. Ennen niiden penkomista ehdottaisin kuitenkin sopuratkaisun neuvottelemisen yrittämistä.

        Täytyy myös muistaa, että työnantajasi ja leasingfirman välinen sopimus on eri sopimus kuin sinun ja työnantajasi välillä oleva työsopimus. Vaikka leasingvuokra ei laskisikaan, ei sen siis tarvitse tarkoittaa sitä, että esimerkiksi bruttopalkastasi vähennetään tuo summa (jos käytössä on ns. "autohaittajärjestelmä" autoetujärjestelmän sijaan). Juttelepa esimerkiksi luottamusmiehen kanssa, jos työpaikaltanne sellainen löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe