Tilasin leasing auton lokakuussa. Auton toimitus on tammikuussa. Leasing yhtion maksama hankinta hinta laskee oleellisesti verouudistuksen myötä. Lesing yhtiöllä on oikeus muuttaa lesing hintaa jos auton hankintahinta muutuu sopimuksen hinnasta. Onhan yhtiöllä VELVOLLISUUS tarkistaa hintaa myös alas päin..? Onko kokemuksia tai kuluttajansuojalain pykälää aiheesta??
Vastaukset 4
- todennäköisesti
allekirjoittanut sopimuksen.Eli leasingyhtiö ei ole velvollinen korjata kk-sopimushintaa.Sinä voit pyytää uuden tarjouksen ja hyväksyä sen.Varmasti alentavat uuden hinnan myötä.Sama pätee mikäli ylität sopimukseen sisältyvät asiat.esim. ajokilometrit etc. Silloin sinun on pyydettävä uusi tarjous joka vastaa muuttunutta tilannetta.Muuten seuraa sanktiot.
- ...
Siis jos kyse on työsuhdeautosta, ei kuluttajansuojalailla ole YHTÄÄN MITÄÄN vaikutusta asiaan. Leasingsopimus kun on rahoitusyhtiön ja työnantajasi (yhtiö) välillä, kumpikaan ei ole kuluttaja ja siten kuluttajansuojalaki ei päde. Muut lait kyllä pätevät, mm. kauppalaki. Leasingvuokrasta ei siis auta kuin neuvotella.
Verotusarvo muuttuu kyllä vastaamaan uutta käyttöönottohetken listahintaa.- kauppalaista
Kauppalaki koskee irtaimen omaisuuden kauppaa.
Leasingissa omistajuus ei siirry, joten en olisi aivan varma tuosta. - ...
kauppalaista kirjoitti:
Kauppalaki koskee irtaimen omaisuuden kauppaa.
Leasingissa omistajuus ei siirry, joten en olisi aivan varma tuosta.Juu - kauppalaki ja muut lait pätevät tietysti kukin omalla soveltamisalueellaan, kuten kuluttajansuojalakikin. Lienet oikeassa siinä, että kauppalakikaan ei sovellu tilanteeseen.
On mahdollista, ettei asiaa koskevaa erityistä lakia ole olemassakaan. Kahden yrityksen välinen sopimussuhde ei ole sellainen tilanne, jossa lainsäätäjällä olisi erityisiä syitä suojata heikompaa osapuolta, kuten kuluttajakaupassa on ollut syytä tehdä. Tällöin kyseeseen voivat tulla vain yleiset sopimusoikeudelliset periaatteet. Ennen niiden penkomista ehdottaisin kuitenkin sopuratkaisun neuvottelemisen yrittämistä.
Täytyy myös muistaa, että työnantajasi ja leasingfirman välinen sopimus on eri sopimus kuin sinun ja työnantajasi välillä oleva työsopimus. Vaikka leasingvuokra ei laskisikaan, ei sen siis tarvitse tarkoittaa sitä, että esimerkiksi bruttopalkastasi vähennetään tuo summa (jos käytössä on ns. "autohaittajärjestelmä" autoetujärjestelmän sijaan). Juttelepa esimerkiksi luottamusmiehen kanssa, jos työpaikaltanne sellainen löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611650- 291275
- 851108
- 43925
- 95878
- 67855
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15809Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19755Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735- 116711
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151669Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t79633- 4632
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19576
- 46568
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25561Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔33558