Kauhea olo

Uskomattoman ahdistunut olo toisinaan työpaikalla.. töissä on nimittäin eräs minua yli kymmenen vuotta vanhempi nainen, joka on vain hieman korkeammassa asemassa kuin minä. Hän voi sanoa jotain minun tekemiä asioita itse tekemikseen ja ilmoittaa ääneen että joku minun tekemäni työ vaatii tarkistusta (hänen toimestaan). Tämä kyseinen naikkonen myös puhuu aivan taatusti paskaa selkäni takana. Osa työkavereista ovat aivan ihania, mutta tämä eräs.. mitä tekisitte? Puhuessaan hän ei katso minuun, aivan kuin asia ei minulle kuuluisi ja taatusti ruokkii muitakin syrjimään minua. Hän yrittää pistää itsetuntoni aivan alas! Mitä kummaa teen.
71445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

esimies, niin voit ottaa vaikka kehityskeskusteluissa esille ko. ongelman tai ihan muutenkin. Jos esimiehesi ei ole fiksu, niin jos otat em. ongelman esille, sinusta tehdään vaan lisää syntipukki. Tietysti voit yrittää sanoa tälle ikävälle tyypille noista asioista, mutta jos tämä tyyppi on hieman henkisesti sairas (työpaikan psykopaatti tai narsisti)niin sanominen ei juurikaan auta, vaan voi jopa aktivoida häntä lisää. Hän pitää sinua todennäköisesti uhkana itselleen tai on jostain kateellinen (vaikka vaan osaamisestasi tai nuoruudestasi yms yms.). Yritä saada ne kivat työkaverit puolellesi kertomalle niille totuus.
Viimekädessä lopullinen ratkaisu on kun hakee toiselle osastolle tai muuhun yritykseen. Tosin kyllä joka työpaikasta taitaa ne hankalta tyypit löytyä, mutta toisten hankalienkin tyyppien kanssa voi kuitenkin päästä yhteisymmärrykseen.

Äänestä

pois ennenkun sairastuu. kokemuksella.

Äänestä

on vaara että sirastut vakavasti syy ei ole sinun,toinen voi tehdä sen,sano suoraan että mene lääkäriin,kiusaaja on mieleltään sairas,et sinä vielä.mene sinäkin lääkärille ja kerro asiasi kun vielä ehdit.tämä on vakava asia.vertaan työpaikka kiusaamista mielisairauteen,näillä kiusaajilla ei tunnu olevan tunneälyä,sinulle voi kehittyä sairaus salaa,huomaat sen vuosien päästä,kun kukaan ei uskalla puuttua,pelkäävät että paskasakin porukasta joku kertoisi johdolle ,tee asiasta ilmoitus lääkärille,mene johonkin muualle ,älä työpaikka lääkärille.

Äänestä

Minulla on lähes samanlainen tilanne kuin sinulla. eli kiusaajani on minua parikymmentä vuotta vanhempi nainen, joka on vieläpä esimieheni.
Myös hän aliarvioi työtäni ja levittelee perättömiä huhuja musta.
Alan olla aivan loppu tähän kaikkeen.
Itse otin ensimmäiseksi yhteyttä työsuojeluvaltuutetttuun, jonka jälkeen pidimme kokouksen. Tilanne parani hetkelliseksi, mutta nyt tilanne on melkein jo pahempi kuin ennen.
Itse on todellakaan enää tiedä mitä tekisi. Lääkäri on varmasti seuraava vaihtoehto ja loma.
Muut työkaverini ovat todella ihania ja ovat täysin puolellani.
Sinun tarinasi on todella lähellä omaani.

Äänestä
  • en ymmärrä mikä saa nuo esimiehet tuollaisiksi. Itselläni sama tilanne, olen ollut yhteydessä sinne tänne, kohta en enää jaksa vaan lähden firmasta (ja mahdollisesti katkeroidun jossain vaiheessa..?)

    Työsuojeluun en ole vielä ollut yhteydessä ,miten se juttu etenee siellä käytännössä? Te menitte jonnekin yhdessä pomon kanssa juttelemaan vai joku tuli firmaan? Pomon käytös tuolloin?

    Lapsellista mustamaalausta ja henkistä väkivaltaa minkä ehtii - pomoilla ilmeisesti ei ole niin kiire kuin mitä antavat ymmärtää..

    Äänestä

Laittakaa takaisin samalla mitalla.
Vittuilkaa päin naamaa.
Jos tulee lopputili niin mitä sitten.

Äänestä

Toivon, että olet jo saanut avun, mutta ellet ole...

Ehdottomasti ilmoitat asiasta esimiehellesi. Olettaen, että kyseinen sinua kiusaava naispuolinen henkilö ei ole lähin esimiehesi. Mikäli hän on, ilmoitat hänen esimiehelleen asiasta. Sinun ei tarvitse odottaa mitään kehityskeskusteluja tai muita vastaavia. Voit alkaa tehdä kiusaamisesta päiväkirjaa, laitat ylös tapahtumia eli keräät siis aineistoa. Sille voi olla myöhemmin käyttöä. Työnantajasi on puututtava tähän kiusaamiseen ja työnantajalla on vastuu toimia, kun kerrot asiasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahdistunut......... kirjoitti:

Uskomattoman ahdistunut olo toisinaan työpaikalla.. töissä on nimittäin eräs minua yli kymmenen vuotta vanhempi nainen, joka on vain hieman korkeammassa asemassa kuin minä. Hän voi sanoa jotain minun tekemiä asioita itse tekemikseen ja ilmoittaa ääneen että joku minun tekemäni työ vaatii tarkistusta (hänen toimestaan). Tämä kyseinen naikkonen myös puhuu aivan taatusti paskaa selkäni takana. Osa työkavereista ovat aivan ihania, mutta tämä eräs.. mitä tekisitte? Puhuessaan hän ei katso minuun, aivan kuin asia ei minulle kuuluisi ja taatusti ruokkii muitakin syrjimään minua. Hän yrittää pistää itsetuntoni aivan alas! Mitä kummaa teen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu