Tuli mieleen kysyä ja pohtia että onko tatuoinneissa tekijäoikeuksia.
Siis jos ajatellaan et jostain netistä on otettu kuva joka tatuoijaan.
Tai sitten toisinpäin että tatuoijalta "viedään" kuva.
Tajusko kukaa :) No mut siis onko olemassa tatuointeihinkin tekijäoikeudet. Mietin vain kun aina tosi helposti netistä kuvia saatavilla ja mikä tahansa kuva voidaan tatuoida esim sarjakuva hahmo.
Siis jos ajatellaan et jostain netistä on otettu kuva joka tatuoijaan.
Tai sitten toisinpäin että tatuoijalta "viedään" kuva.
Tajusko kukaa :) No mut siis onko olemassa tatuointeihinkin tekijäoikeudet. Mietin vain kun aina tosi helposti netistä kuvia saatavilla ja mikä tahansa kuva voidaan tatuoida esim sarjakuva hahmo.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei ole mitään tekijöänoikeuksia.
Saat piirtää itseesi vaikka picasson maalauksen.
Tekijöän oikeuksia ei varmaankaan ole- TEKIJÄNOIKEUDET sitävastoin on. Kyllä varmaan itteensä voi piirtää mitä hyvänsä. Yrittäjä (tatuoija) ei taas voi sitä surutta (ja luvatta) tehdä.
Tässä tekijänoikeuden määritelmä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tekijänoikeus
Se, että tekijänoikeuksia pilkataan tämän tästä, ei tee toiminnasta laillista!
olisi disneyllä aika homma alkaa haastaa oikeuteen kaikkia joilla on mikki tai nalle puh nilkassa
Mutta mitenkä tämä liittyy tekijänoikeuksien loukkaamiseen? Tatuoijahan siinä oikeuteen pitää haastaa-ei sitä, jolla kuva kehossaan on ts. tatuoija käyttää luvatta kuvaa kopioidakseen sen asiakkaan kehoon. Tekijänoikeuksia on näin rikottu.
...poliisillaki ottaa kaikki rattijuopot ja ylinopeutta ajavat kii vaikka seki o laitonta...
se ei riko tekijän oikeiksia jos pirtää kuvan läpi
aku ankasta mutta jos malli kopioidaan suoraan aku ankka lehdestä ja pistetään mallikansioon se rikkoo tekijän oikeuksia. eli voit surutta kulkea vaikka teräsmies loko rinnassasi!!!
Kuvaa tai osaa kuvasta johon itsellä ei ole tekijänoikeuksia (tai lupaa) saa käyttää vain siten että se ei ole enää TUNNISTETTAVISSA. siten aku ankasta läpipiirretty kuva todellakin rikkoo tekijänoikeuksia.
tuskin disney haluaa ruveta ketään haastamaan - onhan se niille hyvää mainosta. mutta jos omia piirustuksiani jollakin ihoon hakattuna näkisin niin vetäisin kyllä herneet nokkaani. paitsi yhden kuvan, jonka ottamiseen tatuoinniksi ko. henkilö kysyi asiallisesti luvan ja sen hänelle myöskin annoin.
Eli sanotte periaatteessa, ettei kukaan saisi piirtää jonkun muun rekisteröimää kuvaa? Oletteko todellakin noin yksinkertaisia? Ja etenkin tyhmiä. Etsikääpä lakipykälä tukemaan "näkemyksiänne". Ei taida vaan löytyä sellaista pykälää.
Jospa selventäisit sitten itselleski,mitä sana meinaa..tossa nyt aluks,eikä ollu ees vaikeeta. Tyhmyys taiski olla sielä toisessa päässä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tekijänoikeus
tuossa vielä ihan pykälämodossa. On se vaan ihme,ku näissä porukoissa ruvetaan heti soittaan kuonoa,vaikkei asioista mitään tiedetä. Eikä ees ymmärretä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404
Mikäs toi sana "rekisteröidä" oikeen meinas? Sitä mitään rekisteröidä tarvi. Vai ARK:tako meinasit?