Mitenkäs teillä jotka olette kyseisen operaation kokeneet on tuo veren hyytyminen onnistunut? Missä vaiheessa tuo 'hyyde' häviää? Voiko käyttää suuvettä? Saako hammasta harjata kevyesti? Helvetinmoinen verenmaku suussa. Vituttaa. Penisilliinikuuri päällä. Kauan teillä on särky kestänyt? Mitä ruokaa voi syödä? Voiko juoda kuumaa?
Kysymyksiä
poistetusta hampaasta
2226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
perjantaina kolme hammasta pois ( otettiin leikkaamalla ja nyt tikkien pirulaiset ahistaa tuolla sumpissa), kipu oli pahinta sinä päivänä kun puudutus lakkas, nyt vasta alkaa oleen ookoo, paitsi että turvotusta on viellä jäljellä jonkin verran. Kuumaa voi syödä ja heti seuraavana päivänä kun hampi on poistettu...mut syö vaan kaikkea helposti nieltävää,,,jogurttia, vauvanruokia, jätskiä,,,banskumössöä yms.
poskihammas. Eli reilu viikko sitten. Särkyä siinä oli n. kolmena-neljänä päivänä. Hyytymään ei saa koskea millään, ei edes kielellä.
Muistaakseni perjantaina söin jo pitsaa (teki niiiin mieli!), tosin pureskelin pääasiassa toisella puolella. Mutta sitten jatkoin vauvamössöjen ja puurojen syöntiä.
Nyt se poistokohta ei enää ole ollut niin pehmeä.
Edelleen syön kuitenkin pääosin ihan pehmoruokia. Haluan että ien paranee kunnolla.
Tsemppiä sulle!