Muistatteko sen kohdan Schindlerin Listasta
jossa gheton tyhjennyksen yhteydessä eräs sotilas jää soittamaan pianoa ja kaksi muuta sotilasta ilmestyy oviaukkoon kyselemään onko tuo Bachia? Minua on pitkään vaivannut asia, ja vihdoin löysin vastauksen´mitä tuo sotilas soitti. Piano kappaleen nimi on: Prelude to Bach's English Suite #2 in A Minor. Ajattelin laittaa jos vaikka olisi jotain muutakin askarruttanut.
Schindler's List (1993)
1
268
Vastaukset
- ei kaukana
Tuo Schindlerin Listan musiikki on kyllä varsin hienoa, tunnusmelodiassa Itzhak Perlmanin viulu soi koskettavasti.
Kesällä tuli katseltua elokuvan paikkoja ja juuri gheton aluettakin Krakovassa. Schindlerin tehdas on siellä jäljellä myös, joskin turistit pääsevät vain rappuihin ja pariin museohuoneeseen. Eikä Auschwitz ole kaukana.
Gheton alueella olevalle päätorille on muuten ripoteltu kymmenittäin isoja "tuoleja". Taideteos kuvaa huonekaluröykkiöitä, jotka paikalle oli kasattu gheton väkivaltaisen tyhjennyksen yhteydessä.
Meni ehkä ohitse alkuperäisen kirjoittajan aiheen, mutta pidän Krakovaa ehkä hienoimpana kaupunkina, jossa olen Euroopassa käynyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482523
- 1801768
- 921608
- 691603
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61025- 80978
- 71925
- 66895
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188864- 65857