Jälkiehkäisypilleristä!

Otin je-pillerin n. 55 h yhdynnän jälkeen. Edelliset menkat alkoivat 18.10 ja seuraavien ilman tätä judanssia olisi pitänyt alkaa noin 14.11. Nyt eilen eli viikko je-pillerin ottamisen jälkeen alkoi rusehtava vuoto ja tänään vuoto muuttui lähestulkoon normaaliksi menkkavuodoksi ja myös vatsassa kourii samalla lailla kuin menkkojen aikana. Ovatko nämä nyt siis menkat, vaikka on vasta kp 19 menossa (normaali kierto yleensä n. 29 päivää) vai onko kyseessä vuoto, joka ei ole kuukautiset.

Ja tarkoittaako tämä vuoto nyt sitä, että pilleri toimi, eikä raskauden mahdollisuutta/riskiä enää ole?

Kiitti! :)
41019
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

heikentää sitä. Vuoto johtunee suuresta kerralla otetusta hormonimäärästä.

Ei, ei ole mitenkään 100%:n varmaa ettet olisi raskaana.

Äänestä

joka tulee lähes aina jepillerin jälkeen. 90% et ole raskaana, munasolu on tullut ulos vuotona, joka ei siis ole kuukautisvuoto vaan keskeytynyt kierto. Luultavasti kuitenkin kiertosi alkaa nyt alusta ja sekoittuu.

Äänestä

Laskeskelin, että olit yhdynnässä kp 9, eli siinä rajoilla, että voisit tulla raskaaksi, jos kierto on normaali ja ovulaatio kp 15. Eli vaikka otitkin hieman myöhään pillerin, on suuri todennäköisyys, että se on toiminut (=olet ehtinyt ottaa sen ennen ovulaatiota)

Mikäänhän ei ole 100% varmaa (vaikkakin nyt hyvin lähellä sitä) niin mahdollinen (epätodennäköinen) raskaus näkyisi testissä reilun viikon päästä. Jos vuoto tuntuu epänormaalilta edelleen, niin kannattaa varmaankin testata (just-in-case)

Äänestä
  • Kävin eilen gynellä uusituttamassa e-pillerireseptiäni (sattumalta vain osui vain juuri tähän aikaan) ja kerroin tietenkin hänelle tilanteen. Hän määräsi kuitenkin, että aloitan uuden paketin Yasminea eilen eli tyhjennysvuodon varsinaisena alkamispäivänä ja kuulemma viikon kuluttua ehkäisyteho normaali. Luin kuitenkin Yasminen ohjeista, että raskautta epäiltäessä ei tule ottaa e-pillereitä, joten jäi vain arveluttaa se pienen pieni mahdollisuus, että je-pilleri ei olisikaan toiminut. Eli jos se piskuinen, joskin hyvin olematon, mahdollisuus on, että olisinkin raskaana, niin onko tästä Yasminen ottamisesta sikiölle olennaista haittaa? Vielähän mahdollinen raskaus ei kuitenkaan testissä edes näkyisi. Luulisi toisaalta, että gyne olisi asian huomioinu....vasta nimittäin illalla kotona Yasminen lääkeselostetta lukiessa heräsi tämä ajatus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ninna74 kirjoitti:

Otin je-pillerin n. 55 h yhdynnän jälkeen. Edelliset menkat alkoivat 18.10 ja seuraavien ilman tätä judanssia olisi pitänyt alkaa noin 14.11. Nyt eilen eli viikko je-pillerin ottamisen jälkeen alkoi rusehtava vuoto ja tänään vuoto muuttui lähestulkoon normaaliksi menkkavuodoksi ja myös vatsassa kourii samalla lailla kuin menkkojen aikana. Ovatko nämä nyt siis menkat, vaikka on vasta kp 19 menossa (normaali kierto yleensä n. 29 päivää) vai onko kyseessä vuoto, joka ei ole kuukautiset.

Ja tarkoittaako tämä vuoto nyt sitä, että pilleri toimi, eikä raskauden mahdollisuutta/riskiä enää ole?

Kiitti! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu