Tekstin lopusta löytyy lukuisia kohtia (ainakin 13-15§) jotka puoltavat sitä, että työtaistelu ei vapauta hoitoon pystyvää (mutta ei haluavaa) henkilöä vastuusta jos jotain sattuu.
Paljon haukuttu eduskunta (=lainsäätäjä) vaikuttaa olleen sitä mieltä että esim. pienen lapsen elämä on arvokkaampi kun aikuisen ihmisen oikeus työtaisteluun...
http://www.heikniemi.net/rikoslaki/rl21.html
Paljon haukuttu eduskunta (=lainsäätäjä) vaikuttaa olleen sitä mieltä että esim. pienen lapsen elämä on arvokkaampi kun aikuisen ihmisen oikeus työtaisteluun...
http://www.heikniemi.net/rikoslaki/rl21.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
Koska kyseessä EI OLE LAKKO, vaan hoitajien "vapaaehtoinen irtisanoutuminen", niin jokainen hoitaja vastaa itse seurauksista jos hoitoa vaille jätetty potilas kuolee tai vammautuu. Tehyhän ei tunnetusti vastaa mistään.
Kaksi vuotta vankilaa on aika kova hinta palkankorotuksesta?
ole työtaistelua. Menkööt nyt, kun ovat mennäkseen. Eiköhän tässä pärjäillä. Suojelutöihin voidaan määrätä työsuhteessa olevia ja 20.11. ne eivät enää sitä ole.
Uskon että itse asiassa olemme samaa mieltä...
Mielestäni hoitaja joka irtisanoutuu "reilusti" eli ei kärtä työtään takaisin ensi viikolla, on eri asia kun hoitaja joka painostaa työnantajaa jopa ihmishenkien uhalla.
jos ei ole työtaistelua, miksi tehy on haastanut työnantajan työtuomioistuimeen laittomasta työtaistelutoimenpiteestä, kun irtisanoutuneiden paikkoja on laitettu avoimeen hakuun. Eikös se ole normaali toimenpide kun tavallinen irtisanoutuminen tapahtuu?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/Flag_of_the_Red_Cross.svg/800px-Flag_of_the_Red_Cross.svg.png
NIIDEN HOITAJIEN TUNNUS JOITA KANSA ARVOSTAA
http://crass.on.ru/images/flag/svastika.jpg
TEHYN UUSI LOGO
Kiitos pykälistä, joita olen etsinyt turhaan, vaikka olen ollut tietoinen niiden olemassaolosta. Kyseeseen tulee vähintäinkin vaaran aiheuttaminen ja heitteille jättö.
Kyse on lisäksi täysin tietoisesta ja tahallisesta teosta. Raskauttavaa on lisäksi se, että kyseinen amattikunta on nauttinut täydellisesti yhteiskunnan luottamusta ja saanut luottamuksellisen ja vastuuta edellyttävän koulutuksen, joka edellyttää korkeaa työmoraalia. Tuskin kukaan on edes mielikuvituksissaan kyennyt ennakoimaan nykytilannetta.
...ovat valmiita ihmishenkien menetyksiin jos eivät saa lisää veromarkkoja???
ei oikeutta kieltäytyä jo laki näin määrää. Irtisanoutuahan voi mistä tahansa työsuhteesta kuka vain,mutta se kulkee vähän eri reittiä,eikä niin,mitenkä tehyn rouva kovanaama määrää.
...on jokaisen oikeus, mutta se ei taida kuitenkaan olla hierarkiassa "ylin" perusoikeus kun sitä verrataan esim. oikeuteen elää.
Valjakkala tappoi "vain" kolme ihmistä eikä (toivottavasti) vapaudu ihan lähiaikoina.
Laki määrää yllyttäjälle saman rangaistuksen kun tekijälle, mutta voisin lyödä vetoa että Tehyn "Viljakkala" selviää kun koira veräjästä vaikka on myöntänyt olleensa ajatuksen äiti...
Toivottavasti ylimmän armahdusoikeuden käyttäjä noudattaa logiikkaa.
Laki ei edelleenkään koske ay-liikettä.
Tämä laki koskee siis terveydenhuollon ammattihenkilöitä (mahdollisella työsuhteella ei ole merkitystä):
"Kiireellisen hoidon antamiseen voivat olla kyllä velvollisia myös terveydenhuollon ammattihenkilöt. Laissa terveydenhuollon ammattihenkilöistä on asetettu työ- tai virkasuhteesta riippumaton velvollisuus terveydenhuollon ammattihenkilöille antaa aina kiireellisen hoidon tarpeessa olevalle apua (3 luvun 15 § 3 mom.).
Edellä mainittua lainkohtaa on haluttu tulkita niin, että se koskisi vain mm. onnettomuuspaikalla annettavaa hoitoa, mutta tuollainen poissulkeva tulkinta ei välttämättä ole oikea. Se, että millaisiin tilanteisiin kyseinen lain velvollisuus soveltuu on auki, mutta viime kädessähän soveltuvuuden rajat ilmeisesti määritellään sitten oikeudellisesti. Kukaan ei voine tässä vaiheessa ennalta sanoa, että mikä tulee olemaan prosessin lopputulos jos lain soveltamiseen käytännössä mennään.
Sairaanhoitoalalla terveydenhuollon ammattihenkilöiden toimesta toteutettavat kollektiivitoimenpiteet, jotka ilmeisesti johtavat kiireellisen hoidon tarpeessa olevien potilaiden hoidon laiminlyöntiin, voivat rikkoa tätä terveydenhuollon ammattihenkilöiden ns. yleistä virka- ja työsuhteesta riippumatonta auttamisvelvollisuutta. Näin voi olla ainakin sellaisessa tilanteessa, jossa irtisanoutuvat sairaanhoitajat tietävät, että heidän kollektiivisesti tekemänsä irtisanoutuminen ilmeisesti asettaa sairaalan tai sen yksittäisen osaston kiireellistä hoitoa tarvitsevat potilaat tilanteeseen, jossa kyseiset potilaat jäävät ilman asianmukaista apua. Todettakoon, että lain sanamuotokin rajaa auttamisvelvollisuuden ja sen laiminlyönnistä mahdollisesti seuraavan vastuun kiireelliseen hoitoon.
Huomattavaa on, että esimerkiksi Terveydenhuollon oikeusturvakeskus valvoo lain mukaan yksittäisiä terveydenhuollon ammattihenkilöitä, ei ammattijärjestöä. Siten, jos kiireellisen hoidon tarpeessa olevien potilaiden hoito laiminlyödään, niin mahdolliset sanktiot tulevat yksittäisille terveydenhuollon ammattihenkiöille (mm. sairaanhoitajat), eikä Tehylle. Tätä tuskin ovat monet nyt irtisanoutuvat tulleet ajatelleeksi. Tästä syystä olisikin tärkeää, että myös edellä mainittu näkökulma nostettaisiin keskusteluun.
Edilex.fi lakitietokannassa julkaistiin perjantaina asiasta uutinen, jossa asiaa käsiteltiin laajemmin. Uutinen löytynee palvelusta vieläkin.
Mitä tulee hoitajien palkankorotuksiin, niin itse olisin ollut palkkoja valmis nostamaan. Ei siksi, että hoitajat olisivat vertailuryhmään nähden kovasti palkkakuopassa, vaan siksi, että työnteko ja osaaminen on palkittava. Yhteiskunnan on kuljettava kohti tilannetta, jossa sitä rakentevat osat palkitaan ja ne osat, jotka eivät tee mitään tai jotka vaikka muuttavat tänne muualta nauttimaan muiden töiden hedelmistä, jäävät vähän vähemmälle. Suomalainen yhteiskunta on rakentunut melko matalan palkkatason maaksi, jossa hoitajatkin yhtenä ryhmänä muiden joukossa tienaavat turhan huonosti. Tähän voisi olla ihan oikein ja kohtuullista saada muutos.
Mitä tulee Tehyn painostuskeinoihin, niin niiden tavoitteet ovat ymmärrettäviä ja kuten mainitsinkin osaavien ammattilaisten tulee saada kohtuullinen korvaus osaamisestaan ja vaivannäöstään. Keinot sen sijaan ovat mielestäni epäeettisiä ja epämoraalisia. Siksi pelkään pahaa, että nyt ei tuota (sinänsä hoitajien ansaitsemaa palkankorotusta) voitane työantajan puolelta antaa. Muuten annettaisiin väärä signaali siitä, että tätä yhteiskuntaa voi rauhassa vedättää tuon tyyppisillä toimenpiteillä.
Turun Sanomissa oli hyvä sairaanhoitopiirin johtaja Aki Lindénin kirjoitus nyt käsillä olevasta tilanteesta. Linkitän sen tähän lopuksi(http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:8:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0;4:9:0:1:2007-10-30,104:9:495304,1:0:0:0:0:0:). "
Lyhennettynä, lähde:
http://jnikander.spaces.live.com/
..että vastasyntyneen keskosen jättäminen ilman hoitoa johtaa kuolemaan, ei ole sellainen ammattihenkilö joka ansitsee palkankorotuksen.
Jos tietää ja jättää hoitamatta, ei myöskään ansaitse.
Samalla poistaa myös muilta kansalaisilta velvollisuudet. Eli jos joku makaa maassa voi rauhallisin mielin kävellä ohi auttamatta tai hälyttämättä apua.
Lääkäreitä on tuomittu kun ovat yrittäneet pelastaa, mutta tehneet väärän/puutteellisen diagnoosin.
Jatkossa lääkärien kannattaa varmaan vaikeimpien tapausten kohdalla todeta että kyseessä on "työtaistelupotilas" ja vetää letkut irti?
Riskit mitkä irtisanoutumiseen liittyy.
On sitä lakimiehiä meilläkin!!!
Mutta jokainen hoitaja ei tiedä mihin paperiin on nimensä laittanut.
On kuitenkin pikkaisen eri asia olla listalla jonka tarkoitus on painostaa kun jättää ihan oikeasti potilaita hoitamatta :((((
Pari teiniä kirjoittaa kilpaa useammalla nimimerkillä. Buahahahahahah...
Onkohan suomi länsimainen demokratia vai ei? Voiko täällä irtisanoutua duunistaan vai ei? Onko kokoomus suomen toivo vai ei? Hoitaako kokoomuksen värisuora tämän homman putkeen vai ei? Onko meitä petetty vai ei? Joka tapauksessa Jyrkiboyrules4everandeverandever!!