Millasia läksiäislahjoja ootte antanu perheillenne? Vinkeistä vois olla Iiiiiso apu. :D
Läksiäislahja
perheelle
51514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Läksijäislahja? Mä ajattelin, että kun annan tuliaislahjan perheelle, he antavat vastavuoroisesti minulle läksijäislahjan.
Hyvä pointti muuten! Se vaan monilla tuntuu olevan tapana, ja musta tuntuu että tästä perheestä kun lähden niin se olis asiallista.
Eli vinkkejä vielä jos ois :)
Itse en mitään erityistä tavaralahjaa tai sellaista perheelleni antanut.
Halusin pitää pienet läksiäiset niille ihmisille, kenen kanssa olin ollut kaikkein eniten tekemisissä. Varsinkin omien lasten ja muiden tutuksi tulleiden lasten takia halusin viettää kivan päivän temmeltäen yms. En halunnut vaan yhtäkkiä kadota maisemista, joten pidettiin siis ne läksiäiset. Jokaiselle lapselle ja muutamalla aikuiselle tein kirjekuoren, jonne laitoin lapsille karkkia ja jonkun vuoden aikana ottamani valokuvan sekä aikuisille kortin.Valokuvan taakse kirjoitin jokaiselle henkilökohtaisen tervehdykseni. Keräsin lapset kakkujen ja leikkien jälkeen yhteen ja selitin, että kohta lähden pois, koska minun täytyy mennä kouluun ja töihin. Aikuiset olivat todella iloisia ja otettuja, että halusin lapsille tällaisen jutun järjestää ja pitivät valokuvia ihanana ideana. Muutenkin päivä oli varmasti perheelleni, ystäville ja etenkin lapsille ikimuistoinen. =)
Päädyin tällaiseen, koska perheelle oli tullut annettua jos jonkinnäköistä niin joulu- kuin synttärilahjojenkin muodossa.
Toi kuulostaa aivan ihanalta! Ite en vaan sellasta aio tosiaan ruveta järjestämään, eikä se oikeen sopiskaan mun kuvioon.
Ma ajattelin teha lahtiessani ainakin leikekirjan valokuvien ja tekstin kera, johon sitten keraan valokuvia tapahtumista, muistoista ym. ajalta, jolloin olen ollut taalla. Jaa sitten heille sellainen kiva muisto. Lapset ovat sanoneet, ettei heilla ole yhtaan kuvia edellisista auppareista, niin ainakin mun ajasta taalla sitte loytyy kuvia. Kaverini antoi tuollaisen leikekirjan perheelleen ja tykkasivat siita tosi paljon.
Ja yksi idea on esim. maalata valokuvakehys itse tai lasten kanssa, jossa kuva esim. sinusta ja lapsista/perheesta.
Onneksi mulla kuitenkin viela melkeen vuosi viela taalla, en halua yhtaan viela ajatella lahtoa! (Oon siis toista vuotta taalla perheessani.)