Jotta lakko onnistuu aion antaa lakkotukea mikäli sitä tarvitaan.
LAKKOAVUSTUS
Hoit.
10359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
lakko vaan irtisanoutuminen! Meinaatko maksaa myös hoitajien 3 kk:n karenssin??
Keskustelisin asiasta kyllä enemmän mutta näyttää siltä että sananvapaus ei ehkä toimi täällä parhaalla mahdollisella tavalla joten lopetan
kuin irtisanoutuneet sairaanhoitajat? Voit toki palkata irtisanoutuneen sairaanhoitajan esim. päiväkahvi seuraksi, jne. Mutta lakossahan nuo järjen jättiläiset eivät ole.
En nyt sanatarkasti ottanut tuota lakkoavustusta. Kirjoitetaan sitten " LAKKOAVUSTUS". Tuen todennäköisesti tarvittaessa hoitajia paremman palkan ja työolosuhteiden parantamisen vuoksi työtaistelun aikana oli se sitten missä muodossa hyvänsä.
Mielestäni hoitoalan työntekijät sekä muut kansalaiset voisivat tukea hoitajia rahallisesti, koska on kysymyksessä kaikkien etu loppujen lopuksi.
Jos tukijoita on riittävästi ei summa muodostu suureksi henkilöä kohden.
Mielestäni sairaita, etenkin pienituloisia kohdellaan huonosti eivätkä he saa tarpeellista , asiallista hoitoa ja tämän huonoon kehitykseen haluan vaikuttaa.
Hoitajia on liian vähän,jotta hoito olisi tasokasta sekä palkka liian pieni sellaisesta työmäärästä ja työajoista.
rahankeräyslupa. Lisätietoa saa poliisilaitokselta.
Tämä "lakkoavustus" juttu on sitten aivan minun mietteitä.Olen lähihoitaja ja en kuulu hoitoalojen liittoihin edes. Haluan vain että ihmiset saavat asiallista hoitoa varallisuuteen katsomatta ja ettei kenenkään vanhuksen tarvitse miettiä tai toteuttaa itsemurhaa sen vuoksi että on niin sairas eikä saa apua.
Palkka sinun pitää maksaa. Paljon perseesi kestää. Huom soskulut kanssa. Karensin alku vaan siirtyy.
Ei sosiaalikuluja tarvitse maksaa. Kysymys on lahjoituksesta. Lahjan vastaanottaja eli irtisanoutunut hoitaja maksaa mahdollisen lahjaveron.
Veronalaista tuloahan tuo joka tapauksessa on eikä mitään verotonta kun tehy ei ole julistanut lakkoa vaan työntekijä irtisanoutuu eli kiltisti maksamaan sitten ne verot. ;)
Toimisikohan tuo avustaminen?