V70 2.0D halpeni roimasti

mh. 38600! Vertaa riisikupin kokoinen mbw 318d 38000. Kummanko ottaisi?
203136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

...tilaa enkä traktoria, valinta on BMW.

Äänestä

Ilman muuta BMW:n. Se on sentään auto eikä maataloustyökalu

Äänestä

BMW!

Äänestä

38000€ autoon???!! Nettiautosta joku escortti 200€. Huima säästö. Miksi ostaa noin kallis auto, kun vähemmälläkin pärjää? Mikä ihmisiin on mennyt?

Äänestä
  • Olen normaali työssä käyvä keskipalkkainen kaveri.

    Itsellä kans on autoilu ollut aina "halpaa" kun budjetti on ollut 3-8000 euroa...

    Kauhee paniikki ihmisillä jo kun joku 30 000 euron auto "halpenee" 2000 euroa...
    Tuonkin alennuksen olisi saanut tinkimälläkin..

    No, ostakaa vaan uusia autoja ja viekää hyväkuntoiset vaihdokit liikkeeseen niin minä saan taas hyvä auton halvalla...buhahahhhhahaaa..

    Äänestä

  • En oo eko enkä öky kirjoitti:

    Olen normaali työssä käyvä keskipalkkainen kaveri.

    Itsellä kans on autoilu ollut aina "halpaa" kun budjetti on ollut 3-8000 euroa...

    Kauhee paniikki ihmisillä jo kun joku 30 000 euron auto "halpenee" 2000 euroa...
    Tuonkin alennuksen olisi saanut tinkimälläkin..

    No, ostakaa vaan uusia autoja ja viekää hyväkuntoiset vaihdokit liikkeeseen niin minä saan taas hyvä auton halvalla...buhahahhhhahaaa..

    auton saa halvalla. Mutta kuka viitsii niillä hylätyillä romuilla ajella?

    Äänestä

  • kuku tahansa kirjoitti:

    auton saa halvalla. Mutta kuka viitsii niillä hylätyillä romuilla ajella?

    Sullekko on myyty halvalla vain hylättyjä romuja? Et taida olla häävi kauppamies. Minä ainakin saan alle 1000€ auton jolla ajaa huoletta helpostikkin muutaman vuoden. Ei lastentauteja, ongelmia sähköhärpäkkeiden kanssa, ei merkkihuollon kusetusta, halvat varaosat ym.ym. Vaihdan esim. parin vuoden päästä, ja arvonalennus on ihan olematon. Voi ehkä saada enemmänkin kuin on maksanut!

    Äänestä

Hmm. ottaisiko itsenäisen autovalmistajan nykyaikaisella tekniikalla toteutetun laatutuotteen, vai Fordin osista kyhätyn vintage-dieselillä varustetun kieltämättä koreaan kuoreen pakatun vaihtoehdon. Vaikea valinta...

Äänestä

Mikä ihme mylly tuo 2.0D on? V70:ssä? Koskaan kuullutkaan.

Äänestä
  • 4-sulinteriset 2.0 bensa ja 2.0 d mallit tässä muutama viikko sitten. Ovat samoja koneita kun mondeossa.

    Äänestä

Huomaa että VOLVO nostaa bensamallien hintoja tammikuussa jopa enemmän kuin veropäätöksen mukaisesti,Että kantsii ostaa bensa v70 nyt
Kalliimmat Dieselmallit vastaavasti halpenevat eniten

Äänestä

Kyllä kaupunkiasujalle ehdottomasti BMW. Löytyy taskuparkkipaikka paljon helpommin, ja on mukavampi pyöriteltävä parkkiluolissa.

Äänestä

Ostaako joku oikeasti Volvo V70 tasoisen auton manuaalina uutena?

Automaattina ei hinnaston mukaan saa 2,0 perusmallia, joten automaatin lisähinta on monia tuhansia, kun pitää ottaa isompi konekin.

Äänestä

Mites olisi Jagge 2,0D koneella ennen veromuutosta alle 40 tonttua ja kohta varmaan vähemmän, varustelista hyvän näköinen jo vakiona...

Äänestä

Onhan HUIMA pyssy ! Kestääköhän koppakaan moista pataa ? HAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!!!!!!!!hahahahah!!!!!!HAHAHAHAH ½!!!!!!

EI OLE KEHDANNUT BILIA LAITTAA TEKNISÄ TIETOJA UUDESTA NAKUTYKISTÄ NETTIIN !!!

Eota EI OSTA edes eestiläinen timpuri !!!hahahahahahahahahahah !!!!!!!!!

Äänestä
  • Verran kuin vajaan 60000e:n Mercedes E200 cdi:ssä on tehoa...

    Hae Apteekista yskänlääkettä.

    Äänestä

  • saman... kirjoitti:

    Verran kuin vajaan 60000e:n Mercedes E200 cdi:ssä on tehoa...

    Hae Apteekista yskänlääkettä.

    Ensi kesänä maanteille jononmuodostusta aiheuttava kaappimainen rumilus ei välttämättä ole karavaanari...

    Äänestä

  • halmar kirjoitti:

    Ensi kesänä maanteille jononmuodostusta aiheuttava kaappimainen rumilus ei välttämättä ole karavaanari...

    finninaamainen pikkupoika jonka escortin kannentiiviste paloi juuri ja kone keittää etkä älyä edes pysähtyä ja antaa tilaa fiksummillesi.

    Äänestä

Ehdottomasti ottaisin noista kahdesta Bemarin.

Äänestä

Täytyy myöntää, että uuden hinnoittelun johdosta, uusi V70 2.0d, on kyllä varmasti hintansa arvoinen peli, ja mitä niihin tehoihin tulee, niin eipä nyt mielestäni suomessa tuon enempää tehoja oikeastaan suurinpiirtein rajoitusten mukaan ajeleva tarvitsekaan, sitäpaitsi 136hp/4000rpm ja 320nm/2000rpm, ovat aivan riittäviä lukemia tuon kokoiseen autoon.

Mielestäni tässä mitataankin enemmän sitä, että pitääkö olla näyttämisen halusta enemmän tehoa konepellin alla, vai suhtaudutaanko moottorivalintaan viileän rationaalisesti.

Paljon autoa saa siis nyt melko huokeaan hintaan, riittävällä koneella ja edullisilla ylläpitokuluilla...siis Volvo-mittarilla mitattuna.

Itse ajelen VW passatilla, koneena 2.0 tdi, ja jos nyt olisi auton vaihto ajankohtainen, niin hyvinkin mahdollisesti valitsisin tuon 2.0d V70:sen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tpt kirjoitti:

mh. 38600! Vertaa riisikupin kokoinen mbw 318d 38000. Kummanko ottaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu