Ei viitsis taas mennä koijattavaksi, niin meinaan itse vaihtaa akselin tiivisteet. En nyt muista, kenen akselit telihobbyssa on, mutta täytyy selvitellä sitä myöhemmin. Tietääkö kukaan, lähteekö akselin tukivarsi (linkku) irti irroittamalla lukkomutteri ja kuusiokoloruuvi? Tarviiko sen lisäksi ulosvetäjää vai lähteekö käsin vetämällä? Lentääkö sieltä jotain silmille?
Hobbyn akselista
apina
3467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitään ulos lennä kun ottaa tukivarren,sanotaan muuten kynkäksi ulos akselista.lukko mutteri löysälle ja kuusiokolo ruuvi pois,jarruvaijeri kantsii myös irroittaa.voi olla sitten enemmän kuin kovassa,tarviit ison lekan jolla lyödä kynkkää.hankala irroittaa jos on kovassa ja ei ole nosturia millä nostaa koppi ylös.mitä tiivisteitä ajattelit vaihtaa??
kynkän ja akselin välisen tiivisteen. Kaikki neljä porsinut, tosin jos pitää sopivasti vaseliinia pursotettuna, niin ei liene kovin vaarallista.
nimellä niitä tiivisterinkuloita kutsutaan? Knottin varaosakuvat sisältää vain jarrun osat, mutta ei akselin osia. Lienee akseli jonkun muun tekele?