Pieni & istuva villakangastakki..

-Small-

Olen jo useamman vuoden etsinyt itselleni OIKEASTI pientä ja istuvaa villakangastakkia. Eniten haluaisin lyhyen tai puolipitkän. Olen joka vuosi kiertänyt mm. nämä liikkeet: vero moda, h&m, one way, zara, only yms. Mutta mikään takki ei ole ollut sopiva. Joskus H&M:n takeista 32 on ollut melko lähellä sopivaa. Takeissa on yleensä vatsan kohdalla (myös lantiolla) ja selässä liikaa tilaa. Hartioista takit yleensä ovat passeleita.

Olen 163 cm pitkä ja 47 kg, joten mielestäni en ole edes mikään "älyttömän" pieni. Tarpeeksi pieniä ja tiukkoja vaatteita ei yleensä ole kovin vaikea löytää, mutta nuo villakangastakit ovat suuri ongelma.

Asun Turussa (mutta matkustelen melko paljon) joten vihjeet ovat tervetulleita =)

6

1258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WhiteTeeth

      Minulla on täysin käyttämätön Tukholman Vilasta ostettu lyhyt villakangastakki. Irroitettava karvakaulus. Pitkät kudotut resorit hihoissa.
      Voin lähettää kuvia tarvittaessa. Takki on täysin käyttämätön. Ota yhteyttä jos olet [email protected].
      PS. Juuri sinun kokosi:=)

    • sieltä löysin

      Olen sinua vähän pienempi, 159 ja 45, ja olen löytänyt kivoja vaatteita hgin ja turun pienten naisten liikkeistä. Oletko muuttanut juuri Turkuun jos et tiedä Humalistonkadun pikkunaisista.
      Joskus olen myös teettänyt vaatteita, ei ollenkaan niin kallista kun ehkä luullaan saa varmasti sopivat!

    • on tismalleen

      sama ongelma! ihmettelen mistä muut löytävät kivan näköisiä istuvia takkeja, itse olen toista vuotta jo metsästänyt puolipitkää villakangastakkia, mutta tähän mennessä kaikki on olleet liian löysiä. Joten vinkit tännekin tervetulleita, mistä ihmeestä noita takkeja löytää! :)

    • .............................

      Olen pienempi kuin sä (155cm/42kg).. Ja mulla oli täysin sama ongelma.. Lukuisten etsinkökertojen jälkeen luovutin. Ei enää kauppoja kiitos! Kävin sitten teettämässä semmoisen polviin ulottuvan villakangas takin.. Okei, hinta oli aika kallis (yht. 190€), mutta onpahan sopiva! Kaiken lisäksi.. Kenelläkään tässä maailmassa ei löydy samanlaista takkia, sillä sain itse vaikuttaa minkä näköisen takin halusin :)

      • kuulla

        että muitakin pieniä.. itseäni häiritsee älyttömästi painoni! haluisin kiloja lisää ja nopeasti


    • asdf

      Hei! Tiedän ongelmasi todella hyvin. Itse meinasin jo luopua toivosta (H&M, Vero Moda, Zara ei edes kannata yrittää) kunnes osuin syyskuussa Helsingin Stockalle ja MEXXin valikoimasta löysin mustan, ajattoman tyylikkään, siron, puolipitkän, laadukkaan, nuorelle naiselle sopivan villakangastakin kokoa 32!!! Vinkkini siis: katsele MEXXin valikoimia (siellä on muitakin esim. jakkuja ja hameita), aloita jahti jo heti syksyllä ja älä heti lannistu. Jos löydät esim. stockalla kivan mallin, niin kannataa kysyä myyjältä josko vaikka muussa tavaratalossa olisi vielä jäljellä se pienempi koko. Kun sen oikean löytää, niin silloin ei kannata tinkiä rahasta vaan lyödä sataset tiskiin, sillä mikään ei voita mustaa tyylikästä villakangastakkia, joka sopii melkein minne vaan! Onnea etsintään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe