Mikä mahtaa näiden 750 virkasuhteisen tilanne olla. Hehän allekirjoittivat oman irtisanoutumisensa, mutta nyt tehy onkin vetäytynyt vastuustaan ja ilmoittanut että virkasuhteiset eivät ole mukana työtaistelussa. Tarkoittaako se että heidät on jätetty oman onnen nojaan?
Ei kai tehy voi perua toisten puolesta irtisanoutumisia, enkä toisaalta tiedä onko edes asianomaisilla itsellään lain mukaan mahdollista tässä vaiheessa peruuttaa irtisanoutumistaan.
Ei kai tehy voi perua toisten puolesta irtisanoutumisia, enkä toisaalta tiedä onko edes asianomaisilla itsellään lain mukaan mahdollista tässä vaiheessa peruuttaa irtisanoutumistaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vastausta virkasuhteisten irtisanomiskysymyksessä. Kiinnostais tietää.
Ei taida löytyä tietäväisiä ainakaan tältä palstalta. Kiinnostaisi kuulla asianomaisten itsensä kommentteja.
Tämä on varmasti yksi asioista, joita hallituksen uusi lakiehdotus tulee sisältämään.
Mattia tulee virkasuhteessa olevien kiittää (siis ne jotka irtisanoutuivat) jos Matti pystyy heidän hölmöilyt perumaan. Oikein kyllä olisi ettei pystyisi. Jos sanoo itsensä irti, niin sitten kanssa sanoo. Ei niitä peruta. Hakekoon virkojaan uudelleen ja kilpailkoon niistä muiden hakijoiden kanssa tasavertaisesti. Se on minun käsitykseni oikeudenmukaisuudesta. Muutoin koko touhu on pelkkää leikkiä ja kiristystä, muiden terveydellä.