Jore Vastelin

MissLonelyhearts

Luin "Parasta lapsille"-kirjan ja jäin miettimään, et mihin se Vastelinin Jore kuoli niin nuorena Virossa?
Entä Jyri Honkavaara?
Huumeisiinko?

9

4156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • old punk

      Jore vastelin, joka vuonna 1993 teki itsemurhan

      • 123

        Jore ei tehnyt itsemurhaa vaan kuoli jonkinlaiseen sydänkohtaukseen tms.

        Jyri tosiaan kuoli niinkuin Parasta lapsille -kirjassa muisteltiin.


    • Vastelin

      ei tehnyt itsemurhaa. Mistähän tämmöinenkin on lähtenyt liikkeelle? Lähipiiristä tihkuneiden tietojen mukaan Jorella oli jonkinasteinen synnynnäinen vika sydämessään, mikä lopulta koitui hänen kohtalokseen.

      • matti vanhanen

        joo,näin olen myös kuullut Joren lähipiiristä että sydänvaivat koituivat kohtalokseen.Sen sijaan Jyrin kuolema on enemmän hämärän peitossa,sen tiedän että tippui parvekkeelta muutamaa vuotta ennen kuolemaansa mutta en tiedä mikä on esim.huumeiden osuus lopullisessa poismenossa.Lähipiiri ei ole halunnut tästä enempää kertoa..joten RIP vaan jyri jore! parhaat lähtee ensin..


    • Just joo.,.,.

      Parhaat lähtee ensin? Eli parhaita on ne jotka vetää kamaa ja/tappaa itsensä? Sellaset eivät ajattele muuta kun itteensä, paskahousut.

    • Punk-Elvis

      Tunsin Jyrin.Jyri sairasti epilepsiaa ja ilmeisesti sai epileptisen kohtauksen ja löi päänsä johonkin ja kuoli.Jyri oli kuivilla,bissee dokas mutta ei muuta enää viimeisinä vuosinaan.That is the true!

    • punkpunkpunk

      Vaihtoehtoliike Itua on sensuroitu huolella ja Saaremaan tapahtumia 1990-luvulla on peitelty. Aika paljon liikkeessä nautittiin votkaa ja käytettiin jotai psykologisia sydämen toimintaa hallitsevia keinoja. Vaikka Vaihtoehtoliike Idussa Matti Puolakan opetuslapsia sekosi, maolaisessa kommuunissa oli mukana myös ihmisiä, jotka tiesivät kuolevansa, kuten esimerkiksi sydänviasta kärsivä Jore Vastelin.

      • Filosofi Matti Puolakan (1947-2018) Saarenmaa-projekti kuten Puolakan elämäntyö muutenkin on tuntematon ihmisille, koska hän oli suomettumisaikana toisinajattelija ja arvosteli suomettumista ja Neuvostoliittoa. Lyhyesti noin.

        Saarenmaa-projektin taustoista olemme kirjoittaneet mm. näin: https://humanpath.net/talousyritys-ja-tutkimusprojekti-saarenmaalle/

        Linkistä saa muutakin tietoa hänen elämäntyöstään ja filosofisista näkemyksistään. Jore oli Matin ystävä ja mukana Saarenmaan kulttuuriprojektissamme, johon kuului (Joren vetämä) musiikkistudio.

        Nimimerkin esittämät väitteet eivät pidä paikkaansa. Olin vuosikymmeniä Matin työtoveri ja mukana mm. Saarenmaalla.

        Julkaisin Matin ihmissuvun syntyä koskevista näkemyksistä kirjan, joka ilmestyi kolme vuotta sitten ja on luettavissa täällä: https://humanpath.net/wp-content/uploads/2025/07/Ehdotus-uudeksi-historiaksi-osa1.pdf

        Nykyinen viestinnän professori Anu Kantola tapasi Joren Saarenmaalla ja hänen mukaansa tämä oli nuori kaveri, ”joka oli kotiutunut Saarenmaalle ja suunnitteli rakentavansa sinne äänitysstudion.”

        Kantola kirjoitti:

        ”Kun juttu tuli ulos ja Jore sai siitä tiedon perjantaina 24.9., hän katosi järkyttyneenä kaupungille ja löydettiin seuraavana aamuna kadulta sydän pysähtyneenä. (VL 28.10.1993)

        Kantola viittaa kommentissaan vastaavaan tapaukseen Ruotsissa, jota siellä ”kutsuttiin mediamurhaksi”.

        Käsitykseni mukaan sitä oli myös Vihreän Langan syksyllä 1993 julkaisema parjauskirjoitus, jota Kantola kommentoi.

        On halpamaista levittää valheita ihmisistä – erityisen halpamaista on levittää valheita kuolleista.

        Joren kaunis muisto säilyy hänen musiikissaan, josta ilmestyy taltiointi vuoden 2026 helmikuussa. Mukana on minultakin pari sävellystä ja sanoitusta.


    • RaimoMVlehtiLaakia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4420
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      148
      4165
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3762
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe