Huoltohinnoista

Kyllä on saatanan kalliita nuo merkkiliikkeen asentajan tunnit jos 3 h = 200 €. Aivan saatanan älytöntä, että yhden huoltotunnin hintaan menee keskipalkkaiselta suomalaiselta about 7 tunnin nettopalkka. Kyseessä ei kuitenkaan ole korkeasti koulutetun ja hyväpalkkaisen henkilön palvelut. Eivätkä autokorjaamon sivukulut ja yleiskustannukset kuitenkaan ole sitä luokkaa, että työtunnin omakustannushinta on tuntipalkka kerrottuna neljällä.

On tietty kalliimpiakin ammattilaisia (esim. hammaslääkärikäynti yksityisellä viimeksi 120 €/40 min) mutta siellä ei sentään tarvitse käydä joka vuosi ja Kelalta saa sentään osan takaisin.

Sen verran kyllä vituttaa, että tästä lähin huollan autoni itse ja vien korjaamolle vasta kun jotain menee rikki tai tulee vastaan huolto jota en itse pysty tekemään.

Eli ihan vitusti on ilmaa noissa tuntihinnoissa.
7602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos osaa itse huoltaa niin pääsee kohtuullisille tuntipalkoille. Kyllä jotain 50€/h pitäis riittää. Pomo laskuttaa tuon mun työstä ( ALV), joskus enemmän, mutta enhän minä tuota itse saa, osa menee soskustannuksiin, osa yleiskuluihin, loput pomon hyvinvointiin. On se vaan niin että "ammattilaisen" työstä veloitetaan "ammattilaisen" palkkio, mutta 50€ ALV pitäis riittää, muuten minä olen "palkkakuopassa" Minä taas korjailen omia ja tuttujen "romuja" mopoista tietokoneisiin ihan ilmaiseksi harrastuksena, on nääs sopivaa vastapainoa "leipätyölle" joka ei liity tekniikkaan ja sähkövempeleihin, ei myöskään koulutus. On vaan "hullun" kiinnostus tekniikkaan. Siksi huollan ja korjaan kaikki tekniset vempaimemme itse, myös televisiot ym. elektroniikan, ei kyllä aina onnistu kun laitteet ja "tietotaito" ei riitä. Tietokoneita korjailen nykyään vaan jos muut ei saa kuntoon, nuo on parhaiten "hanskassa", menee vaan nykyään "leipätyössä" joskus 25h/vrk jos tekee myös ruokatunnin, eli pitää rajoittaa kun aika ei riitä, pitää välillä nukkua jopa 5h jotta pystyy hommiin.Mutta kait pitää turvautua tuon "ruiskun" kans joskus "ammattilaisiin" kun ei ole testeriä, eikä kannata ostaa, onneksi toinen auto on "imukone", senhän purkaa ja kasaa melkein "silmät ummessa".

Äänestä

Keskimääräinen autoasentaja saa keskimäärin noin 15e/h. Suomessa keskikokoisen PK-yrityksen kulut tehtyä tuottavaa tuntia kohden ovat noin 80...140%, joten jos otetaan esimerkiksi vaikka 100% ja siihen päälle nämä pakolliset TELlit, LELit, ym... (n. 1.5 kertainen) ja sitten vielä sen päälle arvonlisävero työstä niin päästään tuntihintaan:

(15e + 15e) x 1.5 + ((15e + 15e) x 22%) = 52e/h.

Ja kun vielä muistetaan, että mikä on osakeyhtiöiden toimintaperiaate: "tuottaa maksimaalinen voitto osakkeenomistajille" niin tästä voidaan johtaa voitto...

200e/3h = 67e/h -> 67e-52e = 15e/h, joten voitto prosenteissa on (15e x 100)/ 67e = 22%, josta valtio ottaa 29%...

Niin pitää myös muistaa, että investoinnit ovat pois voitosta, mutta ei aivan suoraan koska niille tulee verotushyöty. Tästä voidaan päätellä, että osakkeidenomistajien nettohyöty on noin 8...10e/h.

Siis tämä on tällaista karkeaa matematiikkaa...

Äänestä
  • kyllä merkkiliikkeen asentajan palkka pyörii tänäpäivänä 9-11€/h joten ei siintä 60€/h veloituksesta jää tekiällekkään niin paljoa käteen jotta olisi varaa vastaavia palveluita itsekkin käyttää. joku kyllä vetää välistä.

    Äänestä

Niinhän se merkkiliikkeissä vaan on.

Äänestä
  • Muistaaksi EU:lla on tähän huoltohommelliin tulossa muutoksia. Autoa voi huollattaa myös merkkihuollon ulkopuolella ilman pelkoa takuiden raukeamisesta - ongelmana on vainse, että auton huoltajan pitää olla "linsessin" saanut - eipä nykyäänkään esim. turvatyynyjä voi joka nyrkkipajassa asentaa tai kun auto vaatii kalliin (autokohtaisen) testerilaittee johoa ei varmaankaan kannata investoida.
    Entäpä nämä longlife -öljyt? Löytyykö huoltsikan hyllystä?

    Äänestä

..köyhiä varten.

Äänestä

Merkkihuollon hintaa nostaa nuo org. varaosat, kalliit erikoslaitteet sekä massiivinen organisaatio.
EU:n myötä tullee mahdolliseksi myös huoltaa autonsa virallisen merkkihuollon ulkopuolella ilman pelkoa takuun raukeamisesta.
Tämä taitaa jäädä lyhytaikaiseksi iloksi sillä samaan aikaan vaaditaan lisenssoituja asentajia tekemään huoltotöitä.
Esim. airbagiä ei saa asentaa/muuttaa enää kuin tietyissä (merkki)huolloissa.
Vaikka kyläkorjaamolla onkin halvemmat hinnat (tai tee-se-itse menetelmä) niin nykyautot ovat niin monimukaisia että pienenkin vian korjaus edellyttää testerillä vikakoodien selvitystä ja nollausta.
Tuskimpa joka nyrkkipajaan kannattaa ostaa kallista analysaattoria
Entäpä Xenon valot tai longlife öljyt - löytyykö huoltiskan hyllystä?.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskituloinen kirjoitti:

Kyllä on saatanan kalliita nuo merkkiliikkeen asentajan tunnit jos 3 h = 200 €. Aivan saatanan älytöntä, että yhden huoltotunnin hintaan menee keskipalkkaiselta suomalaiselta about 7 tunnin nettopalkka. Kyseessä ei kuitenkaan ole korkeasti koulutetun ja hyväpalkkaisen henkilön palvelut. Eivätkä autokorjaamon sivukulut ja yleiskustannukset kuitenkaan ole sitä luokkaa, että työtunnin omakustannushinta on tuntipalkka kerrottuna neljällä.

On tietty kalliimpiakin ammattilaisia (esim. hammaslääkärikäynti yksityisellä viimeksi 120 €/40 min) mutta siellä ei sentään tarvitse käydä joka vuosi ja Kelalta saa sentään osan takaisin.

Sen verran kyllä vituttaa, että tästä lähin huollan autoni itse ja vien korjaamolle vasta kun jotain menee rikki tai tulee vastaan huolto jota en itse pysty tekemään.

Eli ihan vitusti on ilmaa noissa tuntihinnoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu