Äidit ovat

Väitän, että niinsanotut sodanjälkeiset lapsiäidit ovat täysin turmeltuneita ja PAHOJA _ materialistisia PASKOJA kaikki, jotka eivät kykenee empatiaan saati anteeksipyyntöön - odottaen nöyristelyä tyttäriltään kylläkin koko elämänsä !


KUOLE PASKA!

On melko järkyttävää havahatua näkemään synnyttäjiensä todellinen luonne - jos se on todellakin pelkkä kovuus ja PAHUUS sekoitettuna narsisimilla ja loppumattomalla ylpeydenjanolla ja KOSTOLLA SIITÄ, ettei ole enää nuori --- hankaloittaminen on niin PIRUN MUKAVAA - viimeinen KOSTOTOIMENPIDE - toivon, että tuonpuoleisessa ei synnyttäjähahmoon tarvitse törmätä, vaan saan tavata vain ISÄNI ja rauhassa synnyttäjäni manipuloinneilta ja suoranaiselta ILKEYDELTÄ. JA VELJENI YLLYTTÄMISESTÄ MINUA KOHTAAN SEKÄ HENKISEEN ETTÄ FYYSISEEN VÄKIVALTAAN.

TÄMÄ TÄSTÄ.
121729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ylläpidolle - saa poistaa - meni osa asiattomaksi johtuen reaktiosta johonkin
todelliseen tapahtumaan - en toivota kuolemaa,
se tulee itse kullekin ajallaan..

Äänestä

sukupolvea totta..
mustasukkaisesti vahtivat kaikkea, mikä heille kuuluu.. ottivat pesäerot äideistään, mutta tyttäriään ne ei osaa kunnioittaa, pojissaan riippuvat kiinni, vanha juttu. Mut tosi on.

Äänestä

Syyttä?

Äänestä

ymmärrän reaktiosi. oma äiti kanssa kieroutunut, sairaan kateellinen omille lapsilleen, etenkin minulle. Koko nuoruus mennyt terapiassa ja traumoja paikkaillessa, nyt vasta 27-vuotiaana alan olla parantunut.

sisäistä rauhaa ja rakkautta sinulle. et ole ainoa ja sinulla on mahdollisuus selvitä.

Äänestä
  • terveisiä äidille: tervemenoa helvettiin pala siellä ikuisesti!

    Äänestä

ja haluaa tietää, mikä äideistä tekee niin pahoja. Sekö, että yrittävät estää lapsiaan joutumasta itse pahoille teille. Onko äiti joka yrittää kasvattaa jälkikasvustaan kunnollisia, paha?
Minä olen mielestäni empaattinen äiti, mutta joskus täytyy nuorenkin mennä itseensä ja miettiä miten rumasti voi joskus äidilleen sanoa, joku nuori jopa lyö ja pahoinpitelee äitiään ja ihan syyttä.

Kertokaa millainen on ihanneäiti?
Kertokaa mikä tekee äidistä niin pahan?

Äänestä
  • sekä henkisesti että fyysiesti,
    ja yllyttää jopa ehkä jotain toista lastaan toisen lapsen kimppuun tai ei ainakaan sekaannu välivaltaisiin tekoihin --- lue uutisia ja kuvittele niitä, joista ei UUTISOIDA eikä IKINÄ puhuta - koska ne ovat niin hävettäviä kokemuksia ja kipeitä -

    Sanon omasta kokemuksestani, äidit voivat olla mieleltään sairaita narsisteja, vaikka päällisin puolin kukaan lähipiiristä ei mitään havaitse, koska muualla rooli suoritetaan puhtain paperein ja tytär joutuu sen pahan kantamaan, minkä tämä keskinäisessä suhteessa erinäisin nöyryytyksin lapsesta asti osakseen laittaa -kunnes tytärkin voi jopa SANOA PAHASTI JA LYÖDÄ TAKAISIN .. JA ????

    Äänestä

  • olen 49v.ja ahdistukseni on kamala!!Äitini makaa sairaalassa ihusolmukesyövässä,ja jaksaa vielä olla ilkeä minulle (olen ainoa lapsi onneksi ei ole ollut muita kärsimässä)En kai ole saanut elämässäni aikaiseksi mitään hyvää kuin 2 lasta *hänelle* joita vielä maniluloi minua vastaan!!Kävin sairaalassa yritin halata työnsi pois,,sitten soitaa senkkuni akka ja neuvoo kuinka mun on käyttäydyttävä:=(päätin että en edes mene hautajaisiin äidilläni on parempi ystäviä kuin tytär on,Kaikki johtuu siitä kun isäni hänet jätti(en ihmettele yhtään)ja olen isäni näköinen(kuoli kun olin 12v.olen noin 10v käynyt terapisassa yrittänyt itseäni kasata ja kursia kokoon,aijemmin ei ollut aikaa kun oli lapset yksin hoidettava.Silloin vasta oli aikaa miettiä itseään,se menikin muutamaksi itsemurha yritykseksi ja teholta heräämiseksi,ja kaikki juopon,ylpeän,kopean ja kylmän äidin takia,olen niin yksin nyt että en tiedä kuinka jaksan.Hyvä kun löysin tän sivun ja tajusin että en ole ainut kärsijä äidin takia.KIITOS,,

    Äänestä

  • äiti lyö........ kirjoitti:

    sekä henkisesti että fyysiesti,
    ja yllyttää jopa ehkä jotain toista lastaan toisen lapsen kimppuun tai ei ainakaan sekaannu välivaltaisiin tekoihin --- lue uutisia ja kuvittele niitä, joista ei UUTISOIDA eikä IKINÄ puhuta - koska ne ovat niin hävettäviä kokemuksia ja kipeitä -

    Sanon omasta kokemuksestani, äidit voivat olla mieleltään sairaita narsisteja, vaikka päällisin puolin kukaan lähipiiristä ei mitään havaitse, koska muualla rooli suoritetaan puhtain paperein ja tytär joutuu sen pahan kantamaan, minkä tämä keskinäisessä suhteessa erinäisin nöyryytyksin lapsesta asti osakseen laittaa -kunnes tytärkin voi jopa SANOA PAHASTI JA LYÖDÄ TAKAISIN .. JA ????

    Niinpä kulissit ja pitkähihaset puserot tiptot.Mutta mun elämä helvettiä,pillerien voimalla mennään....

    Äänestä

  • ihan oikea tytär kirjoitti:

    olen 49v.ja ahdistukseni on kamala!!Äitini makaa sairaalassa ihusolmukesyövässä,ja jaksaa vielä olla ilkeä minulle (olen ainoa lapsi onneksi ei ole ollut muita kärsimässä)En kai ole saanut elämässäni aikaiseksi mitään hyvää kuin 2 lasta *hänelle* joita vielä maniluloi minua vastaan!!Kävin sairaalassa yritin halata työnsi pois,,sitten soitaa senkkuni akka ja neuvoo kuinka mun on käyttäydyttävä:=(päätin että en edes mene hautajaisiin äidilläni on parempi ystäviä kuin tytär on,Kaikki johtuu siitä kun isäni hänet jätti(en ihmettele yhtään)ja olen isäni näköinen(kuoli kun olin 12v.olen noin 10v käynyt terapisassa yrittänyt itseäni kasata ja kursia kokoon,aijemmin ei ollut aikaa kun oli lapset yksin hoidettava.Silloin vasta oli aikaa miettiä itseään,se menikin muutamaksi itsemurha yritykseksi ja teholta heräämiseksi,ja kaikki juopon,ylpeän,kopean ja kylmän äidin takia,olen niin yksin nyt että en tiedä kuinka jaksan.Hyvä kun löysin tän sivun ja tajusin että en ole ainut kärsijä äidin takia.KIITOS,,

    Vertaistukea löytyy hyvin läheltä. Katsokaapa te kaikki äideistä "kärsineet" tämän otsikon (Suku on pahin) sivulle 7.
    Siinä sivun puolivälissä on menossa pitkä keskustelu,jossa on tällä hetkellä 219 mielipidettä ja 16 913 kävijää. Aiheena on
    "Otin eron äidistä". Löydätte sieltä varmasti samankaltaisia kokemuksia kuin teillä on omasta takaa !

    Lisäksi kannattaa katsoa sivuja www.narsistineuhrientuki.info. Sieltä keskuteluista kohta "narsistin lapsena".

    Äänestä

  • Äidistä tekee pahan se että ei osta edes joululahjaa .Olen tosin 40v. vaan silti, kun kerta rahasta ei ole puute. Sitten äiti ei halua tulla tänne kauas kylään. Haluaisin pyytää isää yksin tulemaan vaan en kehtaa kun pelkään että isä loukkaantuu äitini puolesta!!
    Onneksi on ihana puoliso mulla :) vaikka sitäkin äiti ihmettelee kuinka puolisoni kelpuutti mut! Ja tätä rataa... Älkää enää ihmetelkö kun ei välitetä sitten kun ootte äidit sairaita !

    Äänestä

  • äiti lyö........ kirjoitti:

    sekä henkisesti että fyysiesti,
    ja yllyttää jopa ehkä jotain toista lastaan toisen lapsen kimppuun tai ei ainakaan sekaannu välivaltaisiin tekoihin --- lue uutisia ja kuvittele niitä, joista ei UUTISOIDA eikä IKINÄ puhuta - koska ne ovat niin hävettäviä kokemuksia ja kipeitä -

    Sanon omasta kokemuksestani, äidit voivat olla mieleltään sairaita narsisteja, vaikka päällisin puolin kukaan lähipiiristä ei mitään havaitse, koska muualla rooli suoritetaan puhtain paperein ja tytär joutuu sen pahan kantamaan, minkä tämä keskinäisessä suhteessa erinäisin nöyryytyksin lapsesta asti osakseen laittaa -kunnes tytärkin voi jopa SANOA PAHASTI JA LYÖDÄ TAKAISIN .. JA ????

    Juuri näin meilläkin; äiti yllyttää lapsensa ja lastensa puolisot toisiaan vastaan, manipuloi ja provosoi. Ja silminnähtävästi nauttii tästä pelistään, jonka pohjimmaisena tarkoituksena on kiinnittää huomio hänen itseensä, saada sääliä ja sympatiaa. Tytär, eli minä, on saanut roskakorin ja syntipukin roolin. Saan kuunnella kun hän haukkuu veljieni vaimoja ja samalla pitää huolen, että ymmärrän että he eivät pidä minusta ja ovat sanoneet minusta aina jotain negatiivista. En enää edes yritä luoda ystävyyssuhteita heihin. Ei kannata. Saan kuunnella hänen ikuiset vaivansa ja ongelmansa. Rouvan mieleen ei koskaan tule kysyä kuinka minä voin tai mitä minulle kuuluu. Tosin opin jo kauan aikaa sitten, että omista asioista ei kannata puhua jos ei halua saada sanomisiansa likasangon kautta käytettynä takaisin. Miesystävistäni olen hiljaa, en jaksa kuunnella "ole nyt varovainen" -juttuja (varovainen minkä kanssa? että tulisin raskaaksi? se olisikin ihanaa jos olisi pysyvä suhde, mutta yli nelikymppiselle naiselle taitaa jäädä perheen perustaminen vain haaveeksi)tai sitä, että minua ei kestä kukaan tai minä en katsele miestä pitkään. Koskaan en ole kuullut äitini puhuvan siitä, että menisin naimisiin tai kun saan lapsia. Yleensäkään minulla ei ole ollut tulevaisuutta hänen puheissaan.

    Täytyy myöntää, että äidin manipulointi ja tunnekylmyys minua kohtaan koskee ja raivostuttaa, etenkin silloin kun hän näyttelee tunteitaan saadakseen minut tanssimaan pillinsä mukaan. Kun hän on saanut haluamansa, ääni kellossa muuttuu ivalliseksi ja asenne ylimieliseksi. Kuten nyt jouluna; en halunnut mennä jouluksi lapsuuden kotiin koska isäni kuoleman jälkeen joulut ovat olleet yhtä riitaa. Mutta äitini sai minut muuttamaan mieltään ikuisilla "tämä voi olla viimeinen joulu" -jutuillaan. Menin aatonaatto iltana ja seuraavana aamupäivänä otin junan takaisin omaan kotiin. Syyllistäminen, hulluksi ja väkivaltaiseksi leimaaminen (en ole koskaan käynyt häneen kiinni vaikka muutaman kerran minäkin olisin voinut ottaa kirveen käyttöön...) ja asioiden kieltäminen alkoivat heti aamulla, joten katsoin parhaaksi poistua paikalta. Tämä ei ollut hänen kohdallaan mikään katastrofi, sillä aattoilta meni varmaan mukavasti myötätuntoa keräten minun ollessa taas suuri syyllinen. Tämä todellakin oli viimeinen joulu yhdessä. Ei enää koskaan tätä samaa, ei koskaan. Tämä nainen käyttää säälittä toisen ihmisen tunteita omaksi hyväkseen, saa kieroutunutta nautintoa vallan tunteesta manipuloidessaan ja säädellessään rakkauttaan (mitä hän ei oikeasti tunne, mutta mitä minä tarvitsisin vielä aikuisenakin äidiltäni. elän vielä toivossa, että jonain päivänä joku rakastaa minua sellaisena kuin olen)


    Henkilökohtaisesti en tulisi ihmettelemään uutista, jossa kerrottaisiin tyttären murhanneen äitinsä. Syyllistäminen, nöyryyttäminen ja tunnekylmyys ovat hirveitä asioita, varsinkin kun oma äiti on niiden takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PAHOJA! kirjoitti:

Väitän, että niinsanotut sodanjälkeiset lapsiäidit ovat täysin turmeltuneita ja PAHOJA _ materialistisia PASKOJA kaikki, jotka eivät kykenee empatiaan saati anteeksipyyntöön - odottaen nöyristelyä tyttäriltään kylläkin koko elämänsä !


KUOLE PASKA!

On melko järkyttävää havahatua näkemään synnyttäjiensä todellinen luonne - jos se on todellakin pelkkä kovuus ja PAHUUS sekoitettuna narsisimilla ja loppumattomalla ylpeydenjanolla ja KOSTOLLA SIITÄ, ettei ole enää nuori --- hankaloittaminen on niin PIRUN MUKAVAA - viimeinen KOSTOTOIMENPIDE - toivon, että tuonpuoleisessa ei synnyttäjähahmoon tarvitse törmätä, vaan saan tavata vain ISÄNI ja rauhassa synnyttäjäni manipuloinneilta ja suoranaiselta ILKEYDELTÄ. JA VELJENI YLLYTTÄMISESTÄ MINUA KOHTAAN SEKÄ HENKISEEN ETTÄ FYYSISEEN VÄKIVALTAAN.

TÄMÄ TÄSTÄ.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu