Irkin lapset joita tulitetaan joka päivä. Perustelkaa.
Olivatko Jokelan lapset arvokkaampia kuin
palestiinan tai
9357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
öljyä?
takia on lupa tappaa ihmisiä, niin miksi se sit on muka kiellettyä yksityisiltä?
entä jos haluaa auttaa hirveesti ihmisii, joltain julmurilta, tappaa siinä sivussa puolet enemmän porukkaa kun on niin hyväntahtoinen.
No ei kyllä palestiinassakaan ole öljyä??????
mutta niistä puhutaan koska se ampuminen tapahtui lähellä. Jos sinun naapurissasi kuolisi 9 ihmistä niin kyllä se vähän enemmän mietityttäisi kuin irakin kuolleet.
mutta tämä Jokelan tapaus koskettaa meitä suomalaisia tietysti enemmän. Ei ole väliä kuolevatko he USA:n Israelin, Venäjän tai jonkun yksittäisen ihmsien toimesta.
semmosta josta Eric juuri mehkasi.
kansalaisia ja erivärisiä...mitä tämä herättää teissä?
Minulla ei ole. Mutta jos olisi, niin varmasti minulle oma lapseni olisi tärkeämpi kuin jonkun muun lapsi. Ihan samoin minusta on luonnollista, että lähialueen lapsiin kohdistunut tragedia koetaan rankemmin kuin jossain kaukana asuvien lasten.
Ihan samasta syystä esim. Afrikassa tai Irakissa käyneet länsimaalaiset kokevat suurta tuskaa siellä näkemiensä lasten ja muiden ihmisten vuoksi. Koska ovat heidät tavanneet.
En ole koskaan ymmärtänyt ns. universaalia rakkautta ja universaalia, muka tasa-arvoista välittämistä kaikista maailman ihmisistä ja asioista. Minusta se on feikkiä ja enemmänkin oman erinomaisuuden korostamista. Kenekään rahkeet eivät riitä kaikkien maailman ihmisen rakastamiseen oikeasti. Eikä se, ettei heitä jokaista voi rakastaa ja auttaa tarkoita sitä, että heitä vihaisi, tai ettei heidän kohtaloistaan välittäisi.
Ei kukaan voi tuntea tuskaa joka ikisen maailman kärsivän ihmisen edestä. Niin iso ei kukaan meistä ole. Et edes sinä.
esim: palestiinan lapset? laitetaanko suomen lapsille pommit vyölle ja lähetetään jonnekkin linja-autoon tai ostoskeskukseen. Siinä se huikee ero on suomen ja palestiinan lapsilla. Ja samaa touhua on tuolla irakissakin eikö vaan?