Olen ajatellut poistaa itse akryylini. Juu ei oo hyvä juttu tiedän, mutta en pääse huoltamooni siihen aikaan kuin se olisi auki.
Onko parempi käsitellä ne asetonipistoisella kynsilakanpoistoaineella (liottaa hetki?) vai viilailla ja kasvattaa ulos?
Onko parempi käsitellä ne asetonipistoisella kynsilakanpoistoaineella (liottaa hetki?) vai viilailla ja kasvattaa ulos?
Vastaukset 6
Vanhimmat
koska todennäköisesti hetken liottaminen ei riitä, vaan pitäisi uittaa asetonissa vähintään puoli tuntia, ja sittenkin vielä jälkitöitä riittää eli pehmennyttä massaa joutuu kaapimaan ja viilaamaan pois.
Itse yritin joskus poistaa geelikynsiä tarkoitukseen muka sopivalla liuotusaineella (=asetonipitoinen liuos), eivätkä olleet vielä 10 minuutin jälkeen pehmentyneet yhtään. Sen pidempään en halunnut imeyttää myrkkyjä käsiini :-) Toiset on täälläkin noita liuotusaineita kehuneet mutta itse en vakuuttunut laisinkaan sellaisen toimivuudesta.
Viilaile vaan varovasti niin ettei oma kynsi mene liian ohueksi.
Mutta olenko ymmärtänyt oikein, ettei geelikynnet lähdetkään asetonilla samalla lailla kuin akryylit, vaikka periaatteessa sama ainehan niissä on taustalla?
Itselläni oli akryylit ja annoin kynteni vaan olla ja kasvaa itestään pois, jotkut myös lähti ihan vahingossa kuin johonkin osui kovasti-
oli kyllä aika ruman näköiset kynnet kun olivat niin eripituisia ja osassa kynnet ja osassa ei :)
Siten sain kynteni pois, olisin kyllä voinut poistattaa ne ihan ammattilaisellakin mutta tekijäni muutti pois paikkakunnalta- noh, säästipähän rahaa ja omat kynnet on silti kunnossa-
Joku jo sanoikin että "viilaa varovasti ettei oma kyntesi ohene liikaa". Siis oman kynnen ei ole tarkoitus ohentua OLLENKAAN. Akryyleista on yleensä aika vaikea nähdä, missä massan raja menee eli riski osua viilalla omalle kynnelle on melkoinen. Jätä viilaaminen ammattilaiselle!!
Parhaiten saat kynnet pois liottamalla asetonissa. Aineissa on eroja, mutta useimmat akryylit tarvitsevat 20-30 minuutin liotuksen. Asetonia pelätään vähän turhaan, sen tilapäinen pintakuivattava vaikutus korjaantuu itsestään alle tunnissa, kun kyse ei ole jatkuvasta ja päivittäin toistuvasta altistuksesta.
koulukuntia ja mielipiteitä löytyy :-)
Minunkin mielestäni viilaaminen on pienempi paha kuin tuo puolen tunnin likoaminen asetonihöyryissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Asetoni
Olen kanssasi samaa mieltä. Asetonin hävittäminenkin on ongelmallista, kun ainoastaan pienet määrät voidaan haihduttaa mutta tuo astiassa oleva tulee kerätä talteen ja toimittaa ainesosaluettelon kera ongelmajätteiden mukana.
Rakennekynnen voi sensijaan viilata siistiksi, jättäen pintaan "suojakerroksen" akryylia huomaamattomasti ja antaa lopulta kasvaa pois.