Olen 30v ja raskausarvet näkyvät ikävästi mahassa lihomisen takia.Miten ne saa pois -kauneuskirurgia? Nyt olen hyvässä vauhdissa painonpudotuksen kanssa ja huolestuttaa, että palautuuko iho, ts. jääkö se roikkumaan? Help!
RASKAUSARVET
JA IHO
2421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Raskausarvet vaalenee kyllä aikaa myötä. Ainakin mulla. Toki voi kestää aika kauankin. Joskus teiniaikana sain peppuun ja reisin arpia, mutta nykyään (olen 21) ne ovat aika näkymättömissä. Rasvaamisen pitäisi kuulemma auttaa. KAtso että laihtumistahtisi on sopiva, puolisen kiloa viikossa on ok.
mitäpä kirurgi voisi raskausarville tehdä? itselleni ei tulisi mieleen muuta kuin ihonsiirto.
raskausarvet eivät katoa, sillä ne ovat ihon repeytymiä. hoiketessa ne kuitenkin vaalenevat.
mikään rasva ei raskausarpia poista, eikä myöskään estä niiden syntymistä. rasva auttaa ainoastaan kutinaan niiden syntyvaiheessa.
se jääkö nahka roikkumaan on yksilöllistä, niin kuin sekin tuleeko arpia vai ei.
jostain luin, että vaalea iho ei olisi niin kimmoisa kuin tummempi on.
itsekin pähkäilin noita arpia parikymppisenä, mutta omalla kohdallani ne ovat pieni hinta siitä, että sain monta ihanaa tervettä lasta. vatsanahkakaan ei mikään tiukan pinkeä enää ole, mutta ei roikukaan nyt kun olen hoikka, vaikka näytti aika karulta synnytysten jälkeen.
ei vatsani mikään nätti ole raskaus- ja sektioarpineen, mutta tällainen olen ja tällaisena olen oppinut hyväksymään itseni... luulen, että sinäkin opit.
ja uskoisinpa, että siitä kirurgin veitsestä saa vain lisää arpia.