viisaudenhampaasta

Jos ien on vielä puoliksi viisaudenhampaan päällä, ja ehkä hieman tulehtunut, (pureminen ja suun aukaiseminen sattuu) kannattaako mennä poistattamaan vai odottaa että tulee ikenen alta kokonaan ulos, jos kivut sitten lakkaisi?
Miten paljon tuo poistaminen ylipäänsä sattuu?
2333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Syöt hiukan buranaa ja odottelet että se puhkeaa kunnolla. Sitten katsot onko silä tilaa elää siellä vai ei, ja jos ei ole, on se pakko poistaa ettei työnnä muita hampaita vinoon.

Poistaminen on helpompaa/halvempaa silloin kun se on puhjennut ettei tarvitse leikata ientä auki. Poistaminen tapahtuu snadisti kaivamalla, puudutettuna tietenkin. Et tunne mitään, rutinan voit kuulla kun hammas repeytyy irti juurineen.

Saat hamppilääkäriltä tupon siihen poistetun hampaan tilalle, jotta verentulo hyytyy. Loppupäivä meneekin sitten mehujäätä syöden ja sohvalla maaten, kaikki rasittava/verenpainetta nostava urheilu kannattaa unohtaa, kuten myös purskuttelu suuvedellä mitä jotkut lääkärit suosittelevat. Verihyytymä ei ehdi hyytyä kunnolla jos joku kokoajan häiritsee. Verentulon pitäisi loppua noin 25min päästä poistosta.

Otat buranaa, muttei missään tapauksessa asperiinia, se ohentaa verta.

Tsemppiä!

Äänestä
  • Mie olen yllä olevan kanssa samaa mieltä. Kannattaa antaa hampaa puhjeta ja käydä sitten poistattamassa. Tosin ei kannata odotella liikoja sen puhkeamisen jälkeen, itselläni on tänä yönä mokoma viisaudenhammas haljennut ja nyt ei auta kuin odotella kipupäivystyksen aukeamista, että se revittäisiin pois.

    Tämän jälkeen se poistattaminen itsessään tuntuu jo taivaalliseslta. Verrattuna nykyhetkeen, kun kello on seitsemän aamulla ja tuntuu että puoli päätä räjähtää kivusta. Tervemenoa sanon minä tälle hampaalle, ja iltapäivästä olen jo aikalailla kunnossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hammaslääkärifobia kirjoitti:

Jos ien on vielä puoliksi viisaudenhampaan päällä, ja ehkä hieman tulehtunut, (pureminen ja suun aukaiseminen sattuu) kannattaako mennä poistattamaan vai odottaa että tulee ikenen alta kokonaan ulos, jos kivut sitten lakkaisi?
Miten paljon tuo poistaminen ylipäänsä sattuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu