Uudessa verolaissa on se etu, että näiden isomoottoristen bensaa syövien teinilintta-Bemarien rahtaus Suomeen tyssää.
Kuka jää niitä kaipaamaan?
Mutta hallituksen toivoma yksityisen autontuonnin
tyrehtyminen ei kuitenkaan tule toteutumaan.
Sillä nythän vasta kannattaa tällaisen keski-ikäisenkin lähteä Saksaan autonhakureissulle. Sieltä ruvetaan nyt nimittäin tuomaan pienipäästöisiä uudenkarheita pikku-dieseleitä!
Sellaisella ilkeää keski-ikäinenkin ajaa, kun tuo Audikin on mennyt ihan teinipelleautoksi.
Kuka jää niitä kaipaamaan?
Mutta hallituksen toivoma yksityisen autontuonnin
tyrehtyminen ei kuitenkaan tule toteutumaan.
Sillä nythän vasta kannattaa tällaisen keski-ikäisenkin lähteä Saksaan autonhakureissulle. Sieltä ruvetaan nyt nimittäin tuomaan pienipäästöisiä uudenkarheita pikku-dieseleitä!
Sellaisella ilkeää keski-ikäinenkin ajaa, kun tuo Audikin on mennyt ihan teinipelleautoksi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
köyhien höpinöitä
Jep!
Varmasti on netti ja huoltsikoiden ilmaisjakelulehdet pian täynnä saksantuonti-dieseleitä. Siis näitä pieniä ja vähäveroisia.
Ikävä tosiaan sanoa, miten noille mainitsemillesi saksalaisille laatumerkeille on käynyt:
kaksi taloa tuonnempana meidän kadulla teinipoika hinkkaa räntää mustan BMW:n kangaskatosta. Alla kärrynpyörännäköiset umpikumirenkaat.
Ei soo aikuuselle miähellen.
Taas yksi Jorma joka ajaa tunnin pitkin poikin kaupunkia hikisellä mopoautollaan etsien kahden sentin säästöä Saludopakettiin. Parkkiksella sitten kyräillään miten kellään on varaa ajaa pensarosvolla...no elämä on ihmeellistä eikä kaikkeen saa aina vastausta
En ole mopoautoa koeajanut, vaikka mielenkiintoinen kokemus varmasti olisikin.
Oikeasti ajan 2006-mallisella dieselkoneisella matkailuautolla.
Mutta uusi pikkudiesel olisi hyvä kaupunkikäyttöön. Matkailuauto kun on keskustassa rohjake.
Tottakai aina voi löytää halvemman kulkupelin...kannattaa tosin käydä katsomassa AVK:n keskusvarastolla miten sellainen polkuauto uudelleenmuotoutuu hirvikolarissa tai tieltäsuistumisonnettomuudessa ja pohtia millaista kyytiä itse tai omat lähimmäiset siinä saa ne muutamat kriittiset sekunnit. Että varmasti tulee sitten säästettyä oikeassa kohdassa. Vai onko niin että vain isot autot törmää hirviin ja pienemmät ainoastaan peuroihin?????
Suurta eroa en usko olevan autojen välillä hirvikolareissa --- jo nimittäin ovat saaneet ne 5 tähteä törmäystesteissä.
Hirvihän tulee lasista sisään. Auton paino ei siinä auta, pikemminkin A-pilareiden ja katon lujuus.
Ajattelin osallistua ilmastotalkoisiin omalta osaltani, kun kerran mahdollisuus siihen on.
Iso hirvi painaa siinä 350 kg. Eikö mielestäsi ole mitään ero sillä, millä massalla törmäys tapahtuu?
Jos et muuten tajua niin kuvittele, että törmäät täsmälleen samanlaisilla autoilla a, b, c ja d hirveen. Ainoa ero autojen välillä on paino: a 100 kg, b 350 kg, c 1000 kg ja d 2000kg.
Vain A-pilareiden lujuusko noissa ratkaisee?
Myös auton koolla ja korkeudella on suuri merkitys. Hirvi ei tule suoraan tuulilasiin, vaan keulatörmäyksen kautta.
Olishan se pitäny arvata jotta karavaanarin suvaitsevaisuushan se alkuperäisessä tekstissä läpi loisti.
...tu ku te ootte aina tientukkona : )
Kurttukauppa on siitä hyvä puoti että voi ihan omilla aisteilla havainnoida millaisia autoista tulee kolarissa....joskus takavuosina mieleen jäi Micra joka oli saanut hirven päälleen ( oli karvaa ja kaikenlaista töhnää vielä pesujenkin jälkeen). voi Dziisus että oli matala kattolinja, penkkien selkänojat p..kana ym. Tuli muuten hommattua MB W126 eikä 5-"tähden" mopoauto...
Ei ole mitään väliä vaikka auton alaosa olisi umpirautaa, koska pitkäkoipinen hirvi liukuu sen törmäysturvallisen keulan yli tuulilasiin koettelemaan niiden A-pilareiden ja katon kestävyyttä
tuskin tulee mun Q7:n tuulilasin läpi.
omistajat teinislangilla kirjoittele. No onhan se kasikymppinenkin ikäisekseen hyvä auto, ainakin koriltaan.