mikä on

tärkeämpi rahareikä kuin sairaanhoito? tärkeästä ja vastuullisesta työstä pitää saada kunnon korvaus.

4

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtä on monenlaista

      Johan TEHY:lle tarjottiin 12.7 %:n korotusta - joka olisi nostanut palkkaa kuitenkin aika paljon. Jos keskimääräinen ansio on siinä ~ 2400 euroa, niin ei sekään huono ole ja jos siihen olisi löyty tarjottu korotus päälle niin ei kuullosta keskivertosuomalaiseen palkkaan verrattuna niin kovin huonolta vai ?

      Tärkeää ja vastuullista työtä tekee moni muukin ihminen kuin sairaanhoitaja, sellaisetkin jotka saavat esimerkiksi alle 2400 euroa.

      Kuinka moni ei-akateeminen ala saa esimerkiksi nyt sen mihin sairaanhoitaja olisi jo tarjotulla sopimuksella päässyt ?

      Ja kun puhutaan ns. palkkakuopasta niin MIHIN VERRATTUNA tässä palkkakuopassa ollaan ?

      Kyllä mielestäni esimerkiksi poliisi ja palomies tekevät OMALLA SARALLAAN mielestäni ihan yhtä arvostettavaa työtä kuin sairaanhoitaja.

      En edes haluaisia laittaa esimerkiksi noita millään tapaa mihinkään järjestykseen, että mikä on tärkein ja mikä seuraavaksi tärkein jne,koska esimerkiksi nuo ammatit ovat kaikki arvostettavia ja niissä olevat tekevät todella tärkeää työtä.

      Palkkaus on kuitenkin vain yksi työn mittari, arvostuksessakin.

      Palkkaa saa ja pitääkin pyytää tarvittaessa lisää faktojen kera, mutta omasta mielestäni ns. kohtuus kaikessa.

      • juubajaabajoo

        Hoitaja saa 2400 euroa jos tekee viikonloput, juhlapyhät ja yöt! Siinä sinulle keskiansio!!!


      • ja tuo
        juubajaabajoo kirjoitti:

        Hoitaja saa 2400 euroa jos tekee viikonloput, juhlapyhät ja yöt! Siinä sinulle keskiansio!!!

        2400 ei todellakaan ole mikään pieni palkka. mutta kaikkihan on pientä kun vauhtisokeus iskee.


    • ne saavat

      ihan kelpo korvauksen siististä sisätyöstä. joku vaan aivopesi tuon naislauman luulemaan, että he ovat ihan oikeasti jotain maamme korkeiten koulutettuja ja huonoiten palkattuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2604
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2245
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1546
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1497
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      29
      1316
    Aihe