Hei, varsin alkeellinen ja nolo kysymys... mutta: Miten alapään karvojen poisto, vahaus/sokerointi ihan käytännössä tapahtuu esim. kosmetologilla? Siis millaisessa asennossa siellä ollaan, miten selitetään kuinka paljon karvoja haluaa pois, onko hakalaa, kauanko kestää jne. Itse en ole koskaan vahauttanut alapään karvoja, vain ajoittain ihan höylällä siistinyt. Nyt miettinyt josko tohtisin mennä siistiytymään ammattilaisen käsiin. Jotenkin vaan jännittää kun en tunne "käytäntöjä". Kiitos jos joku viitsisi hieman valaista asiaa:)
miten karvanpoisto
käytännössä
1665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sokeroinnissa karvat poistetaan lämpöisellä sokerimassalla. Massa on paksuudeltaan n. käytetyn purukumin luokkaa, ja se tarttuu kiinni karvoihin.
Ensiksi; asiakas esittää toivomuksen poistettavista karvoista. Jos haluaa ns. brassin, se tarkoittaa, että kaikki alapään karvat poistetaan. Asiakas menee hoitopöydälle alapää riisuttuna. Kosmetologi desinfioi ensin alueen, sen jälkeen siihen levitetään talkkia. Seuraavaksi kosmetologimme ottaa "klöntin" sokerimassaa hyppysiinsä ja levittää sen kohtuullisesti painaen pienelle alueelle, vastakarvaan, ja sen jälkeen kiepauttaa sen pois myötäkarvaan. Karvat tarttuvat kiinni sokeriin ja lähtevät mukana. Tätä jatketaan pieni alue kerrallaan, kunnes kaikki halutut karvat on poistettu. Sokerilla voidaan ottaa ihan kaikki, arimmistakin paikoista. Asennot on oltava niin, että karvoihin pääsee käsiksi. Riippuu varmaan yksilöistä, kuka mitenkin haluaa.
Käsittelyn jälkeen alue desinfioidaan. Jälkeenpäin on varottava hieman, sillä alue on aika arka päivän verran. Sokeroinnissa iho kuoriintuu, ja on sen takia tavallista arempi.
Toimenpide voi sattua, varsinkin välilihan paikkeilla. ...itselleni ei, mutta kosmetologini kertoi, että hänelle itselleen sattuu..