Moi kyselisin kuinka kauan tiedän miehellä/ vaimolla on nämä uvin käsittely ajat kestäneet omalla miehelläni on joulukuussa jo mennyt 5kk. Kun kysyin siltä uvin työntekijältä hän sanoi attä muutamsta viikosta ihan 6kk ja toinen sano että ei ole mitään määräaika rajaa joten onkos sitä vai eikös sitä ole??
Olemme hakeneet oleskelulupaa perhesiteisiin vedoten ja on kyselty lippua ja lappua ja viimeksi jätin kaikki paperit jopa sellaset mitä ei kysytty noin ihan varmuuden vuoksi.
Ainut mitä ei kysytty oli kengännumero ja alusvaatteitten väri :-D
Uvin käsittely ajat
10
1462
Vastaukset
- Liinu-70
Melkeen 6 kk.
- ...
vastaus on annettava 9 kk:n sisällä. Mikäli venyy, valitus eduskunnan oikeusapumiehelle. Meillä meni runsas 9 kk, ja kielteinen tuli. Tsemppiä odotteluun. Laittakaa kiirehtimispyyntöä kirjallisena, hyvällä verukkeella tietysti ja soitelkaa ahkerasti.
- Neri.
Mentiin naimisiin marraskuussa 2006, silloin mies oli vielä turvapaikan hakija. Siitä tuli kielteinen päätös kesäkuussa 2007 jonka jälkeen uvi alkoi käsitellä perhesiteen perusteella olevaa hakemusta, josta saatiin positiivinen päätös pari viikkoa sitten :)
Eli vuosi jouduttiin odottaman naimisiin menon jälkeen, mutta tosiaan kun tuo turvapaikkahakemus oli silloin vielä kesken ja käsittelivät yhtä hakemusta vain kerrallaan. - risukasa (päivänpaisteessa)
Neri. kirjoitti:
Mentiin naimisiin marraskuussa 2006, silloin mies oli vielä turvapaikan hakija. Siitä tuli kielteinen päätös kesäkuussa 2007 jonka jälkeen uvi alkoi käsitellä perhesiteen perusteella olevaa hakemusta, josta saatiin positiivinen päätös pari viikkoa sitten :)
Eli vuosi jouduttiin odottaman naimisiin menon jälkeen, mutta tosiaan kun tuo turvapaikkahakemus oli silloin vielä kesken ja käsittelivät yhtä hakemusta vain kerrallaan.Naimisiin kesäkuussa, oleskelulupa vireille elokuussa, vaimo oli kotimaassaan.
Kolmessa kuukaudessa tuli myöntävä päätös. Sain sähköpostia, että paperit toimitettu ylitarkastajalle. Ja samana päivänä päätetty.
Mä olen saanut nauttia paisteesta tähän risukasaan siitä asti, kun vaimoni ensi kertaa tapasin.
Meillä meni 2 työpäivää... Yleensä täällä kuulee, että on mennyt 2-4 kk, ellei mitään erikoisempia komplikaatioita ole ollut matkassa.
Teillähän olikin noita tapaamisia melkoinen määrä ennen avioitumista joten mitäpä niitä papereita siinä tapauksessa kauaa pyörittelemään :).
Onnea vaan suhteelle :).Minä_täällä kirjoitti:
Teillähän olikin noita tapaamisia melkoinen määrä ennen avioitumista joten mitäpä niitä papereita siinä tapauksessa kauaa pyörittelemään :).
Onnea vaan suhteelle :).siinä varmasti olikin ratkaisevassa osassa, mikä on sinänsä epäreilua joitakin pareja kohtaan. Suomalaisen ja venäläisen on hieman helpompi tavata useammin, kuin suomalaisen ja thaimaalaisen, noin esimerkkinä.
Tuo 2 viikkoa on ihan normaali käsittelyaika UVIssa jos olette "oikea" aviopari, eli olette jo asuneet ulkomailla yhdessä ennen puolison Suomeen tuloa. Mitä vähemmän yhdessä asumisaikaa, sitä kauemman tutkivat papereita onko kyseessä lumeliitto. Jos taustalla pelkkä lomaromanssi tai nettisuhde niin kyllä kestää ja kaiken lisäksi suuri vaara että loppujen lopuksi saa vielä hylkäävän päätöksen :(.
- Missä mennään
Kiitos paljon kaikille vastanneille nyt joutuu mieheni täyttämään uudelleen sen uvin 102 kaavakkeen kun sen pitää olla enkun kielellä eikä ranskan kielellä (huh tässä alkaa tulemaan jo hiki LOL) Sen jälkeen sen pitäisi mennä ylitarkastajalle joka ilmeisesti päättää TULEEKO LUPAA VAI EIKÖ TULE...
- ///...////
ns.kolmannesta maasta?Oletteko asuneet yhdessä lainkaan?Kiinnostaa kun samassa tilanteessa ollaan tällä hetkellä.Laittele viestiä miten kävi (=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1029669Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764977Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.574716Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.13222Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92441Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061686- 451468
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.511417Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota581397Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651311