Gallup: Paras selluliitti"hoito"

Tästäpä sitten pystyyn pieni galluppi meidän kaikkien naisten avuksi! =)


Oletko joskus kärsinyt selluliitista?
Oletko päässyt eroon siitä?
Jos niin millä konsteilla?
Jos et, niin mitä olet kokeillut?
Mielestäsi paras selluliitti"hoito"?
Oletko kokeillut nappeja, voiteita, tms?
Tehosivatko?
1321467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

laitehoito tehoaa, esim. spm-imukupeilla tehtävä hoito, kokemusta on. Selluliittivoiteet ei tehoa, menee rahat hukkaan. Anna ammattilaisen hoitaa.

Äänestä
  • Missäköhän tuollainen laitehoito on ja paljonko maksaa??

    Äänestä

Olen nyt 24-vuotias ja muistan 13-vuotiaana havainneeni itselläni samantapaisia muhkuroita kuin äidilläni jaloissa ja lantiolla. Minulla on siis äitini geenit ainakin näissä asioissa, ikävä kyllä. ;)
Olen aina nimittäin ollut kova urheilemaan ja elämäntavat ovat terveelliset. Silti näitä muhkuroita vain tuijottelen vuodesta toiseen!
Kokeilin ennen kesää Garnierin ja Lorealin selluliittivoiteita, mutta eroa entiseen en juurikaan huomannut. Iho jopa kuivui hiukan. Mitään rasvasieppareita en tahdo kokeillakaan, sillä olen kuullut niistä vain huonoja kertomuksia.
Sen sijaan paras ja kliseinen keino selluliittiin on mielestäni kuntosaliharjoittelu ja lihasten voimistaminen. Se kiinteyttää ihoa parhaiten, kaksi kertaa viikossa salille niin heti tuntuu ettei reidet lölly ja muhkurat ovat hiukan tasoittuneet. :)
Myös suolan ja sokerin vähentäminen auttaa, sen olen myös huomannut. Karkkipäivä kunniaan, hehee. Mitään kikkakonsteja en siis rakasta vihollistamme selluliittia vastaan ole löytänyt.. Mutta jos joku sellaisen löytää niin hetinyt tänne kirjoittamaan!

Äänestä

Oletko joskus kärsinyt selluliitista?
- Hieman murrosiän jälkeen (n. 19-vuotiaana) lopetin liikunnan hetkeksi lähes kokonaan, roskaruoka maistui, ja sieltähän ne selluliitit tulla tupsahtivat esiin - vaikka olen melko hoikka, ja en elämäntapamuutoksesta huolimatta lihonut lainkaan.

Oletko päässyt eroon siitä?
- Lähestulkoon kokonaan. Jos oooiiikein puristelee, niin kyllähän sitä on tosin ihan vähän havaittavissa.

Jos niin millä konsteilla? Mielestäsi paras selluliitti"hoito"?
- Säännöllistä liikuntaa, etenkin jalkalihaksia vahvistavaa (esim. pyöräily, kuntosali, steppi). Terveellinen ruokavalio, itsetehty ruoka, ei suolaisia ja lisäaineellisia eineksiä.

Oletko kokeillut nappeja, voiteita, tms? Tehosivatko?
- Kyllä olen kokeillut, jotain apteekin selluliittivoidetta. Ei tehonnut, vaikka kuukausikaupalla hieroin ongelma-alueille ohjeiden mukaan. Olen sitä mieltä, että kaikki voiteet ja napit ovat puhdasta rahastusta.

Äänestä

olen kärsinyt selluliitista ja kokeillut kaikkea mahdollista.
Paras hoitomuoto on mielestäni ollut liikunnan ja terveellisen ruokavalion jälkeen kuivakuppaus.
Ostin kupat netistä (en muista paikkaa), mutta jo muutaman päivän "imuttelun" jälkeen selluliitti oli vähentynyt. Äärettömän kivulias ja aikaavievä hoito, mutta tehokas. Mielestäni suomi24 keskustelussa "selluliitti" on monta eskusteluketjua aiheesta. Kannattaa käydä lukemassa. Kaikille ei tietenkään sovi ja toimi, mutta mua ainakin auttoi. Jos vaan on hyvä kipukynnys ja motivaatiota imutella pari viikkoa joka ilta - tämän jälkeen harvemmin... :)

Äänestä
  • Minulla ei ole nuo kuivakuppaukset auttaneet. Käytin säännöllisesti n. 5 vkoa joka päivä ja sitten harvemmin enkä huomannut mitään muutosta muhkuroissani.. :/ Aina välillä olen yrittänyt uudelleen, mutta olen kyllästynyt. Aikaa vievääkin se todella on, kun sen jälkeen pitää vielä mennä suihkuun, ettei iho jää ihan nihkeäksi. Ikää on 24.

    Äänestä

Mulle auttoi Aromatican selluliittigeeli-setti,
ja ihon pinnan kunto parani huomattavasti jo ekalla viikolla.
Poistaa tosi tehokkaasti kuonaa kehosta...että hikoiluun kannattaa valmistua myös ekan sellu-kuurin viikon jälkeen.

Ja sitten tietty pitää miettiä mitä syö, ja runsas vesi... ja vähän kun lisää liikuntaa.
En ees jumppaa vaan kävelen enemmän kuin yleensä.

Vaatii vain innokkaasti päivittäisen käytön sellualuille.

Tää on hyvä...ihan suositeltava.

Äänestä

Todella tehokas ja miellyttävä vartalonhoito.Tehoaa aineenvaihduntaan, rasvan palamiseen, kiinteytykseen.Hyvät tulokset ja nopeasti.

Äänestä
  • mistä tuota ainetta saa??? ja paljosko maksaa????!

    Äänestä

Olen kokeillut vuosien mittaan jos mitä hoitoja, öljyjä ja voiteita.
Sattumalta kokeilin vuosia sitten Sudatonic-lämpöhoitoa. Nykyisin ko. hoito tunnetaan nimellä Formostar.
Siinä ultraäänellä "lämmitetään" kehon ongelma-alueita; rasvamuhkurat häviävät muutaman kerran jälkeen ja iho tasoittuu ja pehmeytyy jo ensimmäisen kerran jälkeen. Itselläni synnytyksen jälkeinen "vatsapussi" on selvästi pienentynyt ja raskausarpia tuskin enää näkee. Olen käynyt hoidoissa nyt 6x 2-3x viikossa ja ottanut silloin tällöin (n.1x/kk) hoitoja, lähinnä lihaskipujen vuoksi. Hoito ainakin minulla rentouttaa myös hyvin jäykkiä hartioita. Yksi hoito on noin 50e. Ja joka sentin väärti!!

Äänestä

Kokeilemistani parhaan tuloksen olen saanut Kurvilasta Espoossa. Ensin tiiviimpi sarja ja sitten käyn ylläpitämässä niitä muutaman kerran vuodessa, koska asun Lontoossa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


miiru111 kirjoitti:

Tästäpä sitten pystyyn pieni galluppi meidän kaikkien naisten avuksi! =)


Oletko joskus kärsinyt selluliitista?
Oletko päässyt eroon siitä?
Jos niin millä konsteilla?
Jos et, niin mitä olet kokeillut?
Mielestäsi paras selluliitti"hoito"?
Oletko kokeillut nappeja, voiteita, tms?
Tehosivatko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu