hei onko teillä miehillä kokemusta lumene for men ihonhoitosarjasta. olen kosmetologi opiskelija, ja lumene for men sarja on päättötyössäni käytettävä sarja. nyt siis haluaisin tietää muiden miesten mielipiteistä tästä lumenen uudesta kosmetiikka sarjasta. olisin todella hyvilläni jos teillä kellään on kokemuksia hyviä tai huonoja :))
lumene for men
7
2967
Vastaukset
- tässäpä näin
Käytin/käytän kosteuttavaa kasvovoidetta, jota ostin, koska siinä on aurinkosuoja. Nivean vastaava tuote aiheutti minulle pientä allergiaa, tämä on parempi, mutta sen kosteuttava vaikutus on aika pieni. Sopinee kesäkäyttöön paremmin. Ihmettelen hiukan tuotteen (naisellista) hajua ja sitä miten vaikeasti se imeytyy, mutta muuten kyllä hyvää tavaraa. Sanoisin että laadukkaampaa kuin Nivean tai L'orealin vastaavat.
- erika<3
kiitos mielipiteestäsi :)
- ainakin
Lumenen aikaisemman sarjan kosteusvoiteen kosteutus vaikutus oli aika kehno.Laatuun nähden turhan kallista voidetta.Uudemmasta sarjasta ei ole kokemuksia.
- Jone_*
Lumenea olen käyttänyt. Nyt kun lakkautettiin koko sarja, niin ostin tilalle luksusta, Yves Saint Laurentia, joka maksoi tuplasti Lumeneen nähden. Se on kuitenkin aivan surkea. Iho on kuin peili käytön jälkeen. Mikä ihme siinä on, että hyvät tuotteet pitää lakkauttaa? Lumenen sajra kun oli kerrassaan erinomainen. Löytyi joka tarkoitukseen tuote, jopa rasvaiselle iholle kuten itselläni...
- Sampoo
Käyttämäsi tuote ei ollut kosteusvoide vaan mitä ilmeisemmin päivävoide, mikä luo suojaavan kalvon ihollesi. Siksi se vaikutti peilimäiseltä. Tuotteilla on aivan eri tarkoitus, mutta sekaannus on varsin helppoa miehille, joille ei tuotteista välttämättä niin paljoa kokemusta. Itsekin ostanut vahingossa väärän tyyppistä tuotetta. Olen siis mies ja ihoni on kuiva, joten se kaipaa hiusten pesun jälkeen kosteutusta tai muuttuu hiekkapaperiksi.
- 53421
Sampoo kirjoitti:
Käyttämäsi tuote ei ollut kosteusvoide vaan mitä ilmeisemmin päivävoide, mikä luo suojaavan kalvon ihollesi. Siksi se vaikutti peilimäiseltä. Tuotteilla on aivan eri tarkoitus, mutta sekaannus on varsin helppoa miehille, joille ei tuotteista välttämättä niin paljoa kokemusta. Itsekin ostanut vahingossa väärän tyyppistä tuotetta. Olen siis mies ja ihoni on kuiva, joten se kaipaa hiusten pesun jälkeen kosteutusta tai muuttuu hiekkapaperiksi.
minulle kosmetologi neuvoi käyttämään yövoidetta kosteusvoiteena. perusteli sillä että miehen iho imee kuulemma enemmän rasvaa kuin naisen iho... mene ja tiedä???
- Anonyymi
53421 kirjoitti:
minulle kosmetologi neuvoi käyttämään yövoidetta kosteusvoiteena. perusteli sillä että miehen iho imee kuulemma enemmän rasvaa kuin naisen iho... mene ja tiedä???
Miehellä on paksumpi iho kuin naisella, opin tämän kun opin naaman kuorinnan kiitos leidin suosittelun.
Testosteroni
- lisää ihon paksuutta, epidermiksen kerroksia, dermiksen verisuonistoa ja kollageenia;
- stimuloi karvanmuodostusta (mm. parta, viikset);
- lisää talirauhasten lukumäärää ja kokoa;
- muuttaa hien laatua.
Seurauksena on, että
- miehen iho on paksumpi ja sen rakenne karkeampi kuin naisella;
- puberteetissa ilmestyvät parta ja viikset;
- talineritys on kaksi kertaa voimakkaampaa kuin naisella;
Runsas talivuoto laajentaa huokosia. Iän mukana talineritys vähenee hyvin hitaasti. Miehellä onkin useimmiten rasvainen tai sekaiho. Myös akne on miehillä yleisempää.
- hiki on happamampi, pH noin 4,5 - 5,5;
- miehellä dermis on paksumpi ja siinä on enemmän kollageenia.
http://terveysjakauneus.com/uutiset/miehen-iho-ja-sen-hoito.html
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201787
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491134Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760