Onko olemassa mitään sellaista ammattia kuin eläinlääkärin avustaja tai ehkä jollain toisella nimikkeellä, mutta kuitenkin on töissä vastaanotolla? haluaisin hirveästi ammatin eläinten parista, mutta en oikein keksi muuta kuin joku eläintenhoitaja.Sellaiseen on koulutusta ainakin ammattikoulun puolella, mutta amikseen en kuitenkaan mene, sillä olen jo 20-vuotias. Joten tietäsikö joku jotain missä voisi kouluttautua työskentelemään eläinten parissa. Esim. lahden seudulla.
Vastaukset 6
- valittaa
amiksesta. Mikset voi mennä parikymppisenä amikseen? Minä menin 22-vuotiaana, ja kun valmistuin niin heti töihin ja alkupalkka 3600e/kk.
- tipatsu
Pieneläinhoitaja avustaa eläinlääkäriä. Miten aiot hankkia ammattitaidon työhön, jos et halua opiskella alaa? Lahden seudulla olisi koulukin. Oppisopimuspaikkaa voi tietysti kysellä, mutta alalle on niin paljon tunkua, että voivat ottaa töihin koulutetun ihmisen.
- avustaa eläinlääkäriä
Lahden seudulla on ainakin Asikkalassa (Asikkalan kirkonkylässä) joku opisto, jota kaverini kävi ja josta valmistuu pieneläinhoitajaksi. Opiskelijat oli eri-ikäisiä, 16-36 vuotiaita. Olisiko koulun nimi ollut joku Päijänne-instituutti..
- MatteHeikkinen
Olen lukiolaisopiskelija, ja olen toiminut reilun vuoden ajan yhdellä yksityiseläinlääkärillä vastaanotto avustajana. Tähän "ammattiin" itselläni ei ole mitään erikoiskoulutusta, vaan ainoastaan peruskoulun oppimäärä ja 4H-Dogsitter - koulutus. Ja tietenkin kiinostus eläinlääkärin toimenkuvaa kohtaan.
Syksyllä 2009 oli lukiossa taksvärkkipäivä, joten päätin kysyä töitä tämän saman (ammatinharjoittaja) eläinlääkärin vastaanotolta, jossa olen aiemmin ollut Tet-harjoittelussa. Töitä tuli taksvärkkipäivälle, ja päivän lopuksi ell kysyi, että kiinostaako minua erilaisissa leikkauksissa avustaminen. Tietenkin kiinosti, joten sain vastaanotto avustajan paikan.
Työskentelen vastaanotolla osa-aikaisesti, vapaa-ajalla ja lukioaikojen puitteissa, pääsääntöisesti avustan leikkauksissa (valvon nukutusta, lääkitsen eläinlääkärin ohjeiden mukaan ja autan tarvittaessa leikkausalueella). Loma-aikoina saatan olla töissä kokopäiväisesti.
Tähän ammattin ei tarvitse ammattikoulua (sillä minä en ole ammattikoulua käynyt), ainoastaan halua oppia uutta eläimistä, halua työskennellä eläinten (ja eläinlääkärin) parissa ja reipasta asennetta. Myös eläinharrastukset ovat iso plussa avustajan paikkaa etsiessä.
http://www.twitter.com/MatteHeikkinen- Eläintenystävä
Millaista palkkaa saat ell. avustajana? Itsellänikin olisi nyt mahdollisuus päästä kyseisenlaisiin hommiin (varsinaista koulutusta alalle ei myöskään minulla ole..) ja mietityttää että millaista palkkaa osaisin kysellä/'vaatia'.
- Anonyymi
Jo 20v😆 arvelin itse lähteä ensi vuoden puolella eläintenhoito puolelle ammattikouluun ja täytän 46v, tyttö meni ammattikouluun samaan paikkaa johon minäki menen mutta puutarha puolelle ja hän täyttää kohta 23v
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51831
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍83771Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust14681Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1554- 56541
- 70523
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it183522Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486Ihmettelen tämän palstan naisia
Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä83479