Eläinlääkärin avustaja

elukka

Onko olemassa mitään sellaista ammattia kuin eläinlääkärin avustaja tai ehkä jollain toisella nimikkeellä, mutta kuitenkin on töissä vastaanotolla? haluaisin hirveästi ammatin eläinten parista, mutta en oikein keksi muuta kuin joku eläintenhoitaja.Sellaiseen on koulutusta ainakin ammattikoulun puolella, mutta amikseen en kuitenkaan mene, sillä olen jo 20-vuotias. Joten tietäsikö joku jotain missä voisi kouluttautua työskentelemään eläinten parissa. Esim. lahden seudulla.

6

5757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valittaa

      amiksesta. Mikset voi mennä parikymppisenä amikseen? Minä menin 22-vuotiaana, ja kun valmistuin niin heti töihin ja alkupalkka 3600e/kk.

    • tipatsu

      Pieneläinhoitaja avustaa eläinlääkäriä. Miten aiot hankkia ammattitaidon työhön, jos et halua opiskella alaa? Lahden seudulla olisi koulukin. Oppisopimuspaikkaa voi tietysti kysellä, mutta alalle on niin paljon tunkua, että voivat ottaa töihin koulutetun ihmisen.

      • avustaa eläinlääkäriä

        Lahden seudulla on ainakin Asikkalassa (Asikkalan kirkonkylässä) joku opisto, jota kaverini kävi ja josta valmistuu pieneläinhoitajaksi. Opiskelijat oli eri-ikäisiä, 16-36 vuotiaita. Olisiko koulun nimi ollut joku Päijänne-instituutti..


    • MatteHeikkinen

      Olen lukiolaisopiskelija, ja olen toiminut reilun vuoden ajan yhdellä yksityiseläinlääkärillä vastaanotto avustajana. Tähän "ammattiin" itselläni ei ole mitään erikoiskoulutusta, vaan ainoastaan peruskoulun oppimäärä ja 4H-Dogsitter - koulutus. Ja tietenkin kiinostus eläinlääkärin toimenkuvaa kohtaan.

      Syksyllä 2009 oli lukiossa taksvärkkipäivä, joten päätin kysyä töitä tämän saman (ammatinharjoittaja) eläinlääkärin vastaanotolta, jossa olen aiemmin ollut Tet-harjoittelussa. Töitä tuli taksvärkkipäivälle, ja päivän lopuksi ell kysyi, että kiinostaako minua erilaisissa leikkauksissa avustaminen. Tietenkin kiinosti, joten sain vastaanotto avustajan paikan.

      Työskentelen vastaanotolla osa-aikaisesti, vapaa-ajalla ja lukioaikojen puitteissa, pääsääntöisesti avustan leikkauksissa (valvon nukutusta, lääkitsen eläinlääkärin ohjeiden mukaan ja autan tarvittaessa leikkausalueella). Loma-aikoina saatan olla töissä kokopäiväisesti.

      Tähän ammattin ei tarvitse ammattikoulua (sillä minä en ole ammattikoulua käynyt), ainoastaan halua oppia uutta eläimistä, halua työskennellä eläinten (ja eläinlääkärin) parissa ja reipasta asennetta. Myös eläinharrastukset ovat iso plussa avustajan paikkaa etsiessä.

      http://www.twitter.com/MatteHeikkinen

      • Eläintenystävä

        Millaista palkkaa saat ell. avustajana? Itsellänikin olisi nyt mahdollisuus päästä kyseisenlaisiin hommiin (varsinaista koulutusta alalle ei myöskään minulla ole..) ja mietityttää että millaista palkkaa osaisin kysellä/'vaatia'.


    • Anonyymi

      Jo 20v😆 arvelin itse lähteä ensi vuoden puolella eläintenhoito puolelle ammattikouluun ja täytän 46v, tyttö meni ammattikouluun samaan paikkaa johon minäki menen mutta puutarha puolelle ja hän täyttää kohta 23v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2738
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2549
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2257
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1450
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      227
      1193
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1158
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe