Miten

eikö enää samasta työstä saakaan samaa palkkaa? Pitääkö minun liittyä Tehyyn, että saan saman mitä työtoverini samassa työssä? Jos niin käy, että työtoveri viereisessä huoneessa saa parempaa liksaa, niin pitääkö minun uhata irtisanoutumisella? Tämä sotii jo tasaarvolakia vastaan, mielestäni.
9576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

antaa korotusta vain Tehyläisille, koska jos näin tehtäisiin, kaikki liittyisivät Tehyyn ja kiristys sen kun jatkuisi;)

Äänestä
  • oikeustajuni sanoisi, mutta Tehyläinen työtoverini ei saanut tässä kuussa tätä mitätöntä 34e korotusta minkä minä sain.

    Äänestä

  • minun kirjoitti:

    oikeustajuni sanoisi, mutta Tehyläinen työtoverini ei saanut tässä kuussa tätä mitätöntä 34e korotusta minkä minä sain.

    Tehyläiset eivät huolineet sitä korotusta. Voithan antaa kaverille puolet omastasi.

    Äänestä

  • minun kirjoitti:

    oikeustajuni sanoisi, mutta Tehyläinen työtoverini ei saanut tässä kuussa tätä mitätöntä 34e korotusta minkä minä sain.

    tiistaina työpaikkaa, mutta sinulla on!

    Äänestä

kannattaa kokeilla kuin parhaan palkan saa...ps. mites se hoitajsn kutsumus, eikö elätä kuiteskaaan?

Äänestä
  • elätä. Päivätöissä ei palkat ole lähellekään samaa tasoa, kuin sairaalassa kolmivuorotöissä.

    Äänestä

Sinun on pakko liittyä Tehyyn. Sitten kun olet Tehyssä, sinun on pakko irtisanoutua. Jos et suostu irtisanoutumaan, vaan jatkat työssäsi, Tehy määrää sinulle 50 eur/kk sakkoja.

Ihan oikeasti, tuohon Tehyn perimään ylimääräiseen jäsenmaksuun pitäisi jonkun viranomaisen puuttua. Liiton tehtävähän on ajaa työntekijä etuja, eikä painostaa rangaistuksen uhalla irtisanoutumaan.

Sama juttu tuon palkankorotuksen kanssa. Suomessa ei ole mahdollista että samasta työstämaksettaisiin eri palkkaa liiton perusteella. Se on kriminalisoitu, vaikka Tehy muuta väittäisikin. Ennakkotapauksia löytyy runsaasti, ja niissä jokaisessa on työnantaja määrätty korottamaan palkka muiden tasolle sekä maksamaan tuntuvia vahingonkorvauksia työntekijälle. Ymmärrettävästä syystä kuntatyönantaja ei tällaiseen rikokseen voi eikä halua syyllistyä.

Äänestä
  • Mitäs sanot tähän nyt? Onkos kyseessä nyt ehdottamasi rikos?

    "Sopimus ja sen sisältämät palkankorotukset koskevat vain tehyläisiä. Sopimus ei ole osa kunnallista virka- ja työehtosopimusta vaan tälle sopimuskaudelle solmittu Kunnallisen työmarkkinalaitoksen ja Tehyn välinen erillinen virka- ja työehtosopimus." / Yle 19.11.

    Entä jos nyt liittyisi Tehyyn saisiko kaikki edut? Tämähän tarkoittaa luultavasti kunnon ryntäystä Tehyyn.

    Äänestä

Siis jos eroan sopimuksen jälkeen tehystä, niin laskeeko palkka (vai nouseeko se sen 1,2 % minkä nyt ottavat)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


semenee kirjoitti:

eikö enää samasta työstä saakaan samaa palkkaa? Pitääkö minun liittyä Tehyyn, että saan saman mitä työtoverini samassa työssä? Jos niin käy, että työtoveri viereisessä huoneessa saa parempaa liksaa, niin pitääkö minun uhata irtisanoutumisella? Tämä sotii jo tasaarvolakia vastaan, mielestäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu