Palkkakiista kuohuttaa monia. Kertokaahan mikä olisi sopiva palkka sairaanhoitajalle, joka työskentelee 6-18.00 välillä viikossa 38.15 tuntia?? Eli ihan se perusliksa.
Eli mitä siitä pitäisi maksaa?
Eli mitä siitä pitäisi maksaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kolmivuorotyässa eli 00-24.00 sisällä noin 60 tuntia viikossa työvoimapulan takia.
luvattu korotus, jonka muut järjestöt hyväksyivät.
Muutoin palkan suuruuden pitäisi riippua työn vaativuudesta. Miksi vaativuusluokitusta ei käytetä palkkauksen perusteena?
Että kukaan ei ole sitä osannut laatia. Se ois hyvä systeemi.
Työnantajapuolen lupaama 500 euroa kuussa olisi jo ihan riittävä korotus, mutta se ei nyt näytä riittävän ahneille rahat tai henki uhkaajille.
Nämä kun luulevat nyt saavansa samalla uhauksella tuplasti enemmän.
luvannut kuin 50€/kk palkkaan lisää sori vaan.
Työnantaja on luvannut 500 Euroa päälle vanhaan sopimukseen, eli 500 Euroa korotusta voimassa olevaan sopimukseen nähden.
Tämä ei nyt näytä riittävän ja 12 00 Tehyläistä tulee tästä syystä työttömiksi työnhakijoiksi, joita ei KUKAAN VOI PAKOTTAA ottamaan takaisin töihin.
Lusmut jäävät nyt pysyvästi työttömiksi, mikä on lusmuille ihan oikein.
puhut paskaa pikku poju:=)
Tämä tulee julkiseksi, jos neuvottelutulosta ei saada ajoissa, eli ennen irtisanoutumisten toteutumista.
Tuohon loppuu kansan tuki hoitajien palkkavaatimuksille, kuin seinään.
!!!
Riippuu työtehtävistä ja työn vastuullisuudesta, eikä tosiaankaan mistään nimikkeestä.
Olen sitä mieltä että alle 2000 euroa ei pitäisi kenellekään Suomessa asuvalle maksaa 40 tunnin pituisesta työviikosta oli kyse sitten mistä alasta tahansa. 2500 euroa kuussa on jo melko hyvä palkka työstä kuin työstä, koulutuksesta ja alasta riippumatta. Tällä hetkellä siis.
Olen myös sitä mieltä, että yli 10 %:n korotukset palkkoihin ovat lähes järjettömiä ja yli 20 %:n korotukset umpisairaita kun kyse on kunta-alasta. Ei sellaisia ole kenellekään myönnetty, eikä tulla myöntämään, koska se on jo teoriassakin täysin mahdotonta. Sairaanhoitajien ja muiden matalapalkkaisten kannaltakin olisi parempi että korotukset tapahtuisivat maltillisesti pidemmällä aikavälillä, jolloin palkat jäisivät pysyvästi korkealle tasolle, eikä kyse olisi mistään muutaman vuoden piikistä. Hetimullekaikkinyt -mentaliteetti ei hyödytä ketään, se vain kylvää tuhoa ympärilleen ja sitä tuhoa joudutaan paikkailemaan PITKÄÄN.
Perusliksaa on turha tuijottaa, kaikki lisät pitää laskea tottakai mukaan. Ei ne lisät sen halvemmaksi tule työnantajalle, eivätkä ne ole yhtään vähempiarvoisia sairaanhoitajallekaan. Lisiin pitää laskea myös kaikki luontaisetuudet kuten mahdolliset asuntoedut.
Mikä olisi hyvä palkka meille sadalle hoitajalle, jotka työskentelemme 20 salia sisältävässä leikkausyksikössä anestesia -ja instrumenttihoitajina? Salit pyörii päivisin, iltaisin ja öisin ei. Päiväaikaan teemme myös raskasta päivystystä, kiireellisiä sektioita, aorttaa, akuuttia vatsaa yms.
Mutta varsinaista vuorotyötä emme tee. Luonnollisesti hoidamme potilaan pois asti vaikka klo ylittää virka-ajan : ) Heräämö on auki klo 20.00 joten kahdelle hoitajalle tulee päivässä 2 tuntia iltalisää, mutta se kerran kuussa/hoitaja ei vaikuta juurikaan palkkaan.
Onko tämä alle 1900e/kk:ssa riittävä? Osalla on ikälisä ja parilla jopa kaksi. (ikälisä n.95e)
Onko mahdollista saada suora vastaus? Eli siis summa?!?
1800€-1900€..Siis ei ikälisiä.
No miten olisi 0 euroa ja siihen sitten lisiä päälle olosuhteiden sekä työn vaativuuden ja vastuullisuuden mukaan?
Ei ole mahdollista kertoa tarkkaa summaa, jos ei ole tiedossa mitä työntekijä työkseen tekee ja millaisissa olosuhteissa.
kysymyksen asettelusi on väärä.