Vuonna 1968 Televisioteatterin kabareessa Kristiina Halkola ja Liisamaija Laaksonen esittivät tälläisen rockversion vanhan virsikirjan virrestä 439. Se aiheutti närkästystä ja melkoisen kohun sen ajan Suomessa.
Onko tämä esitys nykyajan näkökulmasta katsottuna teidän mielestä mitenkään loukkaava tai sopimaton?
http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F04282_3
Onko tämä teistä loukkaavaa?
9
1561
Vastaukset 9
- ja tässä perustelut
>>Onko tämä esitys nykyajan näkökulmasta katsottuna teidän mielestä mitenkään loukkaava tai sopimaton?
On, ja perusteluni on se, että koska kysymyksessä on Jumalan ylistykseksi tarkoitettu laulu, niin se on esitettävä kuten se esittäisiin Jumalan kasvojen edessä. Ymmärrän kyllä, että näyttelijöillä ja esiintyvillä taiteilijoilla on ammattinsa puolesta toisenlainen lähestymiskulma mutta silti...
-Vellu- - uudesta virsikirjasta.
Tehköön vanhoille virsille mitä lystää!
- segasotgu
Minustakin on lähes rienaavaa tehdä virsistä, jotka useat ovat niin kauniitakin, jotakin rokki-tai iskelmäversiota. En ymmärrä tätä virsien karaokeakaan, mikä nyt on olevinaan suurinta muotia. Yhtä kamalan kuulosta (minun mielestäni) on Samuli Edelmanin versiot virsistä. En tarkoita, että virsien pitäisi olla mitään paatoksellista, hitaasti laahustavaa. Virsiä voi laulaa kauniistikin, mutta siihen pitää olla asennoitunut. Ennenkaikkea en hyväksy, että virsiä lauletaan levylle kaupallisessa tarkoituksessa. Menee maku.
- tjaa-a
Mielestäni vaikka kyseinen duo olisi
esittänyt sen urkujen säestyksellä voitaisiin sitä pitää, ainakin varovaisesti ottaen, virsien alkuperäisen eetoksen vastaisena (Jumalan ylistäminen etc.)
Tunnetusti Kristiina Halkolan poliittinen tausta oli ja taitaa olla vieläkin punainen. Tuolloin punaiseen väriin liittyi, joko aiheellisesti tai aiheettomasti, mielikuvat ateismista ja kristinuskon vastaisuudesta. Epäilemättä esityskonteksti etc. seikat sanelevat virren merkityksen tai "sanoman". Mitä tämä sanoma itse kullekin sitten on. Toistaiseksi äänet jakautuvat täällä näin:
Ei loukkaa 1 ääni
Loukkaa 3 ääntä
Eräällä toisella foorumilla (nuorten uskovaisten foorumilla) äänet jakautuvat näin:
Ei loukkaa 8 ääntä
Loukkaa 2 ääntä
Epämääräinen kanta 2 ääntä
Toistaiseksi siis yhteensä: 9-5 ei loukkaa1968 Olin 22v jos olisi ollut Tv jos olisin kuullut tuon, olisin tykännyt.
Olisin jopa saattanut tulla uskoon, olihan se etsikko aikaani.
Ei tässä Jumalaa pilkata. Jumala ei ole pikkusielu. Tästä närkästyivät ne uskovat jotka ovat pikkusieluja.
Ääneni on ei loukkaa.- Murha ja murhe pois
maagikko kirjoitti:
1968 Olin 22v jos olisi ollut Tv jos olisin kuullut tuon, olisin tykännyt.
Olisin jopa saattanut tulla uskoon, olihan se etsikko aikaani.
Ei tässä Jumalaa pilkata. Jumala ei ole pikkusielu. Tästä närkästyivät ne uskovat jotka ovat pikkusieluja.
Ääneni on ei loukkaa.Elämä on elämää, kukin uskokoon mihin haluavat ja miten haluavat. Ei se muille kuulu. Turha nipottaa ja jeesustella. Jokainen nauttikoon musiikista sanoman kanssa tai ilman. Näiden nipottajien vuoksi on Jumalan nimeen tapettu historiassa miljoonia ihmisiä. Raiskattu viattomia lapsia, naisia ja miehiä. Kun uskovaiset ovat Jumalansa nimeen murhanneet lähimmäisiään.
- virsimuori
En jaksa ymmärtää tätä rokkimetakkaa.
- virsimuori
jokseenkin tylsän typerää, nimittäin kun kuuntelin sen. Samoin nää muutkin yritykset.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5851406Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43767Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39477
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432
