Kysyisin: Olen lähdössä asuntoautolla lähes puoleksi vuodeksi maailmalle. Miten on syytä menetellä reseptilääkkeiden kanssa, kun niitä ei ymmärtääkseni saa kerralla niin paljon, että riittäisi koko matkan ajaksi.
Lääkitys
Matkan ajaksi
4455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Apteekki taitaa antaa vain 3kk kerralla. Koska haluat pidemmäksi aikaa lienee syytä poiketa KELAn toimistossa. Heillä ei liene syytä evätä suurempaa määrää jos siihen on hyvä syy.
Saatat tietysti saada apteekistakin mutta kelakorvaukset taitaa jäädä saamatta suoraan. Nekin taitaa saada anomalla suoraan KELAlta, joten todellista ongelmaa ei liene varsinkaan jos lääkitys ei sisällä kovasti huumaavia lääkkeitä.
Karvanaamarin ohje on oikea. Täsemennyksenä vielä:
lääkkeet voi siis ostaa, mutta lääkekorvauksen saa 3kk:n erästä. Seuraavan 3kk:n satsin apteekki myy, mutta korvaus on haettava KELA:lta, jonka voi siis tehdä jo ennen matkaa.
Yli 1kk:n oleskelua varten on haettava KELA:tä päätös sairasvakuutuksen voimassa olemiseksi (Lomake Y39).
Kiitokset. Kiva kun joskus saa asiallisiakin kommentteja.
Siis tosinsanoen ei tarvitse tulla välttämättä kotiin 3 kk:n jälkeen ´hakemaan´ lääkkeitä. Kolmesta kuukaudesta olinkin tietoinen, mutta ylimenevä on siis järjesteltävissä Kelan kautta.
Kiitokset!!!
Unohtui tuolla aiemmin sanoa, että kannattaa myös hakea Kelasta Eurooppalainen sairaanhoitokortti jos ei vielä ole. Sillä saa ainakin lähes joka EU-maassa saman hoidon samaan hintaan kuin asukaskin. Saattaa olla hyödyllinen eikä maksa mitään.