On varsin todennäkösitä että tälläisen huutokauppakierroksen jälkeen 2,5 vuoden päästä kuntasektorilla on rahat loppu ja se tarjoaa nollalinjaa. Muut eivät siis välttämättä pääse 4 vuoden aikana 20% korotuksiin kun Tehy.
Tehy teki
loistosopimuksen
5322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
voi käydä,sitä ei vaan täällä
moni ymmärrä.Pitkässä sopimus
ajassa on hyvätkin puolensa parin
vuoden välein lakkoilu syö hyödyn.
Palkkahan muodostuu kolutuksesta, työn vaativuudesta. Eikös sairaanhoitajat osin tee lääkäreiden töitä. Lääkäreillä yli kaksinkertainen palkka.
Koulutusta ja vaativuutta parempi peruste on tehty työ. Tehtyä työtä pitää arvostaa eniten.
Paperilla pätevä ei useinkaan ole ahkera ja osaava sama pätee myös käänteisesti. Älkää viitsikö korostaa sitä koulutusta ei se voi olla palkan peruste, se vain mahdollistaa hakeutumisen tehtäävään jossa sitä vaaditaan.
4 vuotta * 5 % = 20%. Siis 5 prosentin korotus vuodessa. Noin karkeasti laskien. Olivat vaatineet 24% kahdessa vuodessa. Siis 2*12% = 24 %. Tosi loistosopimus!
Syntyä 2.5 vuoden päästä melkoinen kaaos kun lakkoja on useita päällä. Mihinkäs perheelliset esimerkiksi vievät lapset jos sekä koulut että päiväkodit ovat kiinni.