Nyt varmaan arvon korkeakoulutettu tehyläinen pyyhkii tuon mun paskasen ahterin ihan hymysuin kun sai "työnsä veroisen" palkan mhhähähähä... eikä auta sitten kieltäytyä kun kerta maksetaan siitä hyvästä.
Seuraavaks voitkin pedata mun pedin ja tehdä vähän ruokaa kun on nälkä ja väsyttää. ;)
Kauhea itku teiltäkin kun 2.5 vuoden päästä otetaan kuoppakorotukset hoitajien ohi. ;)
Seuraavaks voitkin pedata mun pedin ja tehdä vähän ruokaa kun on nälkä ja väsyttää. ;)
Kauhea itku teiltäkin kun 2.5 vuoden päästä otetaan kuoppakorotukset hoitajien ohi. ;)
Vastaukset 4
Vanhimmat
mieltä:
Nyt sitten pitäisi hymyn olla hellä ja herkässä, otteitten pehmeitä, sydän lämmin ja empaattinen, kiire kaikonnut, murheetonna, kun kiristämällä sai enemmän mitä olisi ansainnut.
Olen todella pahoillani, että tehyläisten järjettömyys palkittiin. Huono olo siitä, millaisia asenteita täällä moni hoitaja ilmaisi.
Tulen oksentamaan rinnuksillenne ja kengillenne, mutta inho eikä viha teitä puistata, eihän.
Hoitajat kieltämättä näyttivät oikean luonteensa ja sisar hentoinen ei ihan ollutkaan se ihminen jona he esiintyivät, ensimmäisenä tulilinjalle otettiin keskoset, kriittistä leikkausta tarvitsevat ja muut kiireelliset potilaat. Raha ei kuitenkaan poista yhtään kiirettä vaan vain lisää sitä, hoitajista iso osa myöskin toimii vastaanottotehtävissä ja suurella osalla ei ole edes korkeakoulututkintoa (AMK perustettiin vasta pari vuotta sitten).
Joten yli 3.000 euroa esim. vastaanottotehtävistä ja opistotason tutkinnosta on... järjettömästi.
Tämä kaikki on vieläpä pois vähäosaisten tuloista sillä kunnallisverotus ei katso paljonko henkilöllä on tuloja... lapset eivät saa koulutusta koska peruskoulutusesta on pakko karsia ne vähätkin resurssit eli varmaan vähennetään entisestään liikuntaa, äidinkielen opetusta sekä muita aineita. Toinen asia on teiden kunnossapito jonka seurauksena tullaan näkemään entistä enemmän kuolonkolareita ja vammautumisia.
On myöskin järjetöntä että 6-8 vuotta yliopistossa opiskellut nainen saa vähemmän palkkaa kuin 3.5v korkeakoulussa opiskellut hoitaja vaikka hallitushan halusi tukea kaikkia naisvaltaisia aloja tasaisesti, nyt kuitenkin nostettiin yksi yli muiden ja mustamaalattiin että esimerkiksi lasten hoitaja ei olisi tärkeä... tai yksityisen puolen hoitajakin on vähemmän tärkeä kuin kunnallisen puolen hoitaja.
Hoitajienkin palkat nousivat mutta kuinka paljon ne nousee oikeasti kun otetaan huomioon että kunnallisverotus koskee myös heitä. Joka neljäs kunta joutuu korottamaan veroprosenttiaan, jotkut reilustikin joten onko tässä edes mitään järkeä?
Entinen opistotasoinen sairaanhoitajantutkinto oli koulutuksellisesti korkeatasoisempi, kuin nykyinen amk tutkinto.
Nykyinen amk tutkinto asettuu vastaavuudeltaan entisen apuhoitajan tutkinnon ja sairaanhoitajan tutkinnon väliin. Lisäksi vanhan opistotutkinnon suorittaneet suorittivat erikseen lisätutkintona erikoissairaanhoitajan tutkinnon.
rakit räksyttää....
Hyvä Tehy! Hyvä Jaana!