Huulilävistys uppoaa huuleen?!

Kelåp

Otin ylähuuleen lävistyksen yli kuukausi sitten. Vaihdoin pari päivää sitten siihen lyhyemmän tapin ja nyt tappi on alkanut tekemään itselleen koloa huulen sisäpuolelle. Se on kipeä. Vuotaa märkää ja verta, onneksi ihan vähän vaan.

Onko tämä normaalia vai pitäisikö mennä näyttämään johonkin?

4

970

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koru...

      Todennäköisesti sulla on siinä liian lyhyt se tappi. Mulla ainakin oli pari kuukautta huuli turvoksissa, ennen kuin turvotus laski kokonaan. Ihmisillä voi olla eri paksuisia huulia, joten kaikille ei passaa saman mittainen. Itsellä on tässä 1.2mmx8mm, mutta suosittelen, että hommaat vähän nykyistä pidemmän.
      Ja joka tapauksessa huulen sisäpuolelle pientä kuoppaa tulee, mutta tuo ei ole vielä kunnolla parantunut, jos mätii ja vuotaa verta. Eli tulehdusta taitaa olla myös.
      Pitempää korua ja puhdistusta vaikka haalealla vedellä aamuin illoin, ja purskuttelua suuvedellä, niin eiköhän se siitä.

      • Kelåp

        En usko että tämä on tulehtunut, ei ainakaan näytä siltä eikä se niin paljon vuoda. Reikä oli hyvin parantuneen näköinen ja tuntuinen kun vaihdoin tapin mutta heti tapin vaihtamisen jälkeen siitä tuli kipeä. Paljon kipeämpi kuin itse lävistämis tilanteessa.

        Kolo tuntuu suurenevan päivä päivältä ja tappi näyttää ikäänkuin leikkaavan huulta. Vaihtaisin sen takaisin siihen pitempään jos saisin tämän lyhyemmän pois, mutta irrottaminen sattuu niin paljon ettei siitä tule mitään.. Pakko kai mennä lävistysliikkeeseen käymään


    • JJTHS

      Mulla on iha sama ongelma mun huulessa mut tää on kyll turvonnukki ja sen korun sisäpuolella olevaa lätkää ei kohta enää nää ... alkaa jo pelottaa mitä tehdä ? mut otin mun lävistyksen torstaina ..?

    • minä..

      Lävistysliikkeessä osataan auttaa paremmin kuin nettikeskusteluissa, mutta kuullostaa, että teillä olisi liian lyhyet tapit koruissa. Itsellä oli sama ongelma vuosi huulikorun ottamisen jälkeen (jota en enää pidä), ja syy oli liian lyhyt tappi, jonka vaihdoin heti pidempään kun huomasin asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5439
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5024
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      25
      4840
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2065
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      18
      1615
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1501
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    10. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      90
      1285
    Aihe