Milloin työttömyysturvaan taso-

Sair.hoitajat sitten saivat tuntuvan korotuksen palkkoihinsa. Olisiko aika vihdoin tarkistaa myös työttömyyskorvauksia? Esim. Kelan työmarkkinatuki on todella pieni kun miettii miten kallista eläminen on esim. täällä ruuhka-suomessa..

Työttömille lisää ostovoimaa, kun kaikki ylimääräinen raha menee kuitenkin työttömillä kulutukseen!

MOT
71004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Työttömillähän ei ole mitään kanavia vaikuttaa päättäjiin,ja yhteiskunnan tarkoitushan on ylläpitää riittävää työttömyyttä sillä työttömyys on kasvavalle joukolle elinkeino ja bisnens.Sitten kun polttopullot alkaa lennellä ja rikollisuus lisääntyä räjähdysmäisesti,ja toiminta kohdistuu eliittiin ja valtiovaltaan niin sitten saattaa tapahtua muutosta.Kerro minulle ne kansanedustajat jotka ottaneet kantaa työttömyyskorvauksien tasoon,eduskuntavaalien jälkeen.

Äänestä

Niin pitkään kun työttömyys tuntuu olevan vaihtoehto työhön menolle ei työttömyyskorvauksia nosteta. Paremminkin koko korvaus pois lintsareilta.

Äänestä
  • Noniin pikkupili.. Älä tule tänne itkemään omaa kurjuuttasi.. Ymmärrän että alkaa vituttamaan kun toiset vain lomailee ja nussii kun sinä kärsit pillun puutteesta ja ainut mitä saat kosketella itsesi lisäksi on rasvainen sorvisi!! PELLE

    Äänestä

Työttömien toimeentulo on tällä hetkellä sellainen, ettei sillä elä, vain jotenkin kituen pysyy hengissä. Mutta ei pysy niin pitkään kuin pysyisi suuremmilla tuloilla. On siis menossa köyhän kansan peijaiset.

Työttömät eivät ole ainoat, joiden elämä lyhenee heikon toimeentulon vuoksi. Myös pieneläkeläisillä menee todella huonosti. Vaikka he näennäisesti saavatkin hiukan enemmän kuin työmarkkinatuen varassa olevat työtön, niin eläkeläisillä on usein niin paljon sairauskuluja, että se tuottaa saman tai heikomman elintason kuin mitä työttömällä on.

Asiaan ei saada korjausta ennen kuin työttömät ja pieneläkeläiset alkavat kokoontua joukolla Eduskuntatalon rappusille riittävän raflaavien banderollien kanssa.

Kukahan yhdistäisi köyhän porukan toimimaan?

Äänestä

Onko työttömyyskorvauksen eteen tekemäsi työn tuotto työnantajalle kasvanut niin että sinulle olisi syytä maksaa enemmän?

Äänestä
  • Eli ei voida puhua työttömyyskorvauksen eteen tehdystä työstä tai sen tuotosta. Itse olen työtön, enkä oleta, että minulle pitäisi maksaakaan summia, joilla käytäisiin etelänmatkoilla tai ostettaisi uusia vatteita joka kuukausi.
    Kyse on siitä, että nykyinen työttömyyskorvaus ei riitä edes aina siihen välttämättömään eli riittävään ruokaan, hygieniaan, asumiseen jne.
    Monesti saa miettiä, että käykö kylässä ystävällä linja-autolla vai ostaako itselle ruokaa.Eli ei ole vara kulkea edes julkisilla kulkuvälineillä. Puhelimella ei juuri raaski soitella mihinkään jne.Saatikka jos tulee jotain ylimääräisiä terveysmenoja.
    Ilmeisesti sinä olet niitä ihmisiä, kenen mielestä työttömän kuuluisi vaan istua kotona 24h odotellen kuolemaa, ellei töitä yrityksestä huolimatta löydy.

    Äänestä

Osa suomalaisista on kehitysmaalaisten tulotasolla osa taas ihan työmarkkinakelpoisia.

Työttömyyspäiväraha on noussut noin 3 euroa/pv vuodesta 2000.
http://www.stm.fi/Resource.phx/ajank/etuud/etuudet06.htx ei siis ihme, että Suomessa näkee jo nälkiintyneen näköisiä lapsia, joilla ei ole lämpimiä vaatteita pakkaspäivinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korotus??? kirjoitti:

Sair.hoitajat sitten saivat tuntuvan korotuksen palkkoihinsa. Olisiko aika vihdoin tarkistaa myös työttömyyskorvauksia? Esim. Kelan työmarkkinatuki on todella pieni kun miettii miten kallista eläminen on esim. täällä ruuhka-suomessa..

Työttömille lisää ostovoimaa, kun kaikki ylimääräinen raha menee kuitenkin työttömillä kulutukseen!

MOT

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu