Minne olette laittaneet kihlasormuksenne eron jälkeen? Minulla on tallella molempien osapuolten ja tahtoisin niistä eroon. Voiko jonnekkin myydä tms? Vai kannattaako vaan heittää pois?
Minne kihlasormukset erotessa?
14
3082
Vastaukset
- kumpikin yleensä
antaa toiselleen sormuksen. Eli sulhanen morsiammelle ja morsian sulhaselle. Kihlauksen purkautuessa sormukset palautetaan antajalleen. Paluupostina saamalleen sormukselle kukin tekee mitä tykkää.
- Nimetön
Sormukset voi antaa omalle lapselle! Itse annoin kihla- ja vihkisormuksen x-miehelleni kiukkuisen kirjeen mukana. Hänpä olikin sulattanut ne semmoiseksi laataksi ja siinä oli kaunis timantti ja koru oli tosi kaunis. Näin sen myöhemmin! Tietysti ne voi antaa koruliikkeen vaihtona ja ostaa joku muu koru.
- minä tein niin
Voi myydä kultaseppäliikkeeseen.
Tosin ei niistä paljoakaan saa euroja
Tai anna tehdä sormuksista uudenlainen versio. - Nimetön
vie sinne, kullalla nyt hyvähinta romunakin,
- mitä sulhaseni teki.
Minulla on hänen sormuksensa tallella muistona niistä ihan hyvistä ajoista, vaikka se aika ei sitten avioliittoon johtanutkaan.
- Etiäpäin
Itse vein kultasepälle kummatkin ja tarjosin pullakahvit kaverille :)
- säilyttään
panttikonttoriin...ja ostettu itelle jotain kivaa!
- gwz
Itse panin tämän tuotteen symbolisesti pakastimeen, kun lähdin kävelemään.
- ...ja kumma
gwz kirjoitti:
Itse panin tämän tuotteen symbolisesti pakastimeen, kun lähdin kävelemään.
ihmettelin aina miksi entinen puoliso säilytti entisensä sormusta laatikossa!!
- Nimetön
gwz kirjoitti:
Itse panin tämän tuotteen symbolisesti pakastimeen, kun lähdin kävelemään.
Kaikkea sitä tulee suutuspäissään tehtyä :o)))
Tuo on jo kyllä suorastaan hauskaa !!
Mulla vaan klassisesti korurasiassa vaikka
uhkasin heittää järveen....
korurasiassa, en ole raaskinu poiskaan heittää.
Kumpikin piti oman sormuksensa (mulla myös vihkisormus).
Sormuksiahan ne vaan on (kun ei eron jälkeen enää syvällisempää merkitystä..), kai niitä voi joskus (muissa) sormissa pitää esim. jossain juhlissa?
Joskus vein löytämäni sormuksen liikkeeseen ja sain 12 euroo.. että eipä sekään juur kannattas.- koruliikkeeseen
Mulle jäi myös exäni sormus eron jälkeen. hän itse sanoi, ettei halua sitä. säilytin sormuksia jonkin aikaa muistona ja kun olin pikkuhiljaa päässyt erosta yli vein sormukset ja kaikki muutkin exältä saamani korulahjat, joissa oli kaiverruksia, koruliikeeseen ja ostin rahoilla itselleni kauniin korun. harkitsin kyllä säilyttämistäkin muistona, koska meidän eroon ei sinällään liittynyt mitään vihamielistä tai katkeraa. Olisivat olleet muistona yhdestä ajanjaksosta elämässä... mutta koska mulla oli jonkin verran muitakin koruja,joita en enää olisi voinut käyttää koska niissä luki vannomisia ikuisesta rakkaudesta yms. niin ajattelin viedä sormukset samalla. Tosin ei noista koruista ja sormuksista mitään hulppeita korvauksia liikkeistäkään saa. mutta minusta parempi vaihtoehto kun heittää suoraan pois.
- 3 lasta
ja ero hässäkässä kaikki sormukset jäi minulle, olen säästänyt ne ja ajattelin antaa ne aikanaan lapsille. Katsotaan nyt, voihan se ajatus vielä muuttua siitä eron jälkeisestä ajasta. Voipi olla että aikaan perikuntani löytää ne korulippaasta....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062591Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.65960