Minne kihlasormukset erotessa?

Minne olette laittaneet kihlasormuksenne eron jälkeen? Minulla on tallella molempien osapuolten ja tahtoisin niistä eroon. Voiko jonnekkin myydä tms? Vai kannattaako vaan heittää pois?
143093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

antaa toiselleen sormuksen. Eli sulhanen morsiammelle ja morsian sulhaselle. Kihlauksen purkautuessa sormukset palautetaan antajalleen. Paluupostina saamalleen sormukselle kukin tekee mitä tykkää.

Äänestä

Sormukset voi antaa omalle lapselle! Itse annoin kihla- ja vihkisormuksen x-miehelleni kiukkuisen kirjeen mukana. Hänpä olikin sulattanut ne semmoiseksi laataksi ja siinä oli kaunis timantti ja koru oli tosi kaunis. Näin sen myöhemmin! Tietysti ne voi antaa koruliikkeen vaihtona ja ostaa joku muu koru.

Äänestä

Voi myydä kultaseppäliikkeeseen.
Tosin ei niistä paljoakaan saa euroja

Tai anna tehdä sormuksista uudenlainen versio.

Äänestä

vie sinne, kullalla nyt hyvähinta romunakin,

Äänestä

Minulla on hänen sormuksensa tallella muistona niistä ihan hyvistä ajoista, vaikka se aika ei sitten avioliittoon johtanutkaan.

Äänestä

Itse vein kultasepälle kummatkin ja tarjosin pullakahvit kaverille :)

Äänestä

panttikonttoriin...ja ostettu itelle jotain kivaa!

Äänestä
  • Itse panin tämän tuotteen symbolisesti pakastimeen, kun lähdin kävelemään.

    Äänestä

  • gwz kirjoitti:

    Itse panin tämän tuotteen symbolisesti pakastimeen, kun lähdin kävelemään.

    ihmettelin aina miksi entinen puoliso säilytti entisensä sormusta laatikossa!!

    Äänestä

  • gwz kirjoitti:

    Itse panin tämän tuotteen symbolisesti pakastimeen, kun lähdin kävelemään.

    Kaikkea sitä tulee suutuspäissään tehtyä :o)))
    Tuo on jo kyllä suorastaan hauskaa !!
    Mulla vaan klassisesti korurasiassa vaikka
    uhkasin heittää järveen....

    Äänestä

korurasiassa, en ole raaskinu poiskaan heittää.
Kumpikin piti oman sormuksensa (mulla myös vihkisormus).

Sormuksiahan ne vaan on (kun ei eron jälkeen enää syvällisempää merkitystä..), kai niitä voi joskus (muissa) sormissa pitää esim. jossain juhlissa?

Joskus vein löytämäni sormuksen liikkeeseen ja sain 12 euroo.. että eipä sekään juur kannattas.

Äänestä
  • ainiin, tää oliki AVO eikä avIoeropalsta.. no, kuitenki. :)

    Äänestä

Mulle jäi myös exäni sormus eron jälkeen. hän itse sanoi, ettei halua sitä. säilytin sormuksia jonkin aikaa muistona ja kun olin pikkuhiljaa päässyt erosta yli vein sormukset ja kaikki muutkin exältä saamani korulahjat, joissa oli kaiverruksia, koruliikeeseen ja ostin rahoilla itselleni kauniin korun. harkitsin kyllä säilyttämistäkin muistona, koska meidän eroon ei sinällään liittynyt mitään vihamielistä tai katkeraa. Olisivat olleet muistona yhdestä ajanjaksosta elämässä... mutta koska mulla oli jonkin verran muitakin koruja,joita en enää olisi voinut käyttää koska niissä luki vannomisia ikuisesta rakkaudesta yms. niin ajattelin viedä sormukset samalla. Tosin ei noista koruista ja sormuksista mitään hulppeita korvauksia liikkeistäkään saa. mutta minusta parempi vaihtoehto kun heittää suoraan pois.

Äänestä

ja ero hässäkässä kaikki sormukset jäi minulle, olen säästänyt ne ja ajattelin antaa ne aikanaan lapsille. Katsotaan nyt, voihan se ajatus vielä muuttua siitä eron jälkeisestä ajasta. Voipi olla että aikaan perikuntani löytää ne korulippaasta....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MInä vaan kirjoitti:

Minne olette laittaneet kihlasormuksenne eron jälkeen? Minulla on tallella molempien osapuolten ja tahtoisin niistä eroon. Voiko jonnekkin myydä tms? Vai kannattaako vaan heittää pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu