harvat ylähampaat

Minulla on etumaisten ylähampaiden välissä 7 rakoa joihin mahtuisi euron kolikko. Voiko tätä ongelmaa hoitaa ilman hammasrautoja joita täytyy pitää jatkuvasti?
2272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuskin pystytään muuten korjaamaan..Onko sulla muuten purenta ok, eli onko muuta haittaa kuin esteettistä? Kyllä kannattaa pistää hampaat kuntoon jos häiritsevät. Itsellä ikää jo 24, ja raudat otin vuosi sitten..Kohta nämä saa pois, ja lopputulos on sitten kauniit hampaat ja toimiva suu! Kannattaa käydä hammaslääkärin mielipide kysymässä ainakin.ei ne murehtimalla ne kolot umpeen mene,eikä oikein mitenkään muutenkaan..

Äänestä

Mulla oli alahampaissa lapsesta lähtien häiritsevä rako, ei tosin ihan noin iso. Tavallinen hammaslääkäri hävitti raon huomaamattomaksi paikkausaineella, laskussa luki oli "2 hampaan paikka". Harmitti, etten ollut käynyt aiemmin :) Eli menepä näyttämään hampilääkärille olisiko se sinun kohdallasi mahdollista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haravahammas kirjoitti:

Minulla on etumaisten ylähampaiden välissä 7 rakoa joihin mahtuisi euron kolikko. Voiko tätä ongelmaa hoitaa ilman hammasrautoja joita täytyy pitää jatkuvasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu