Voiko kenkiä värjätä/maalata toisen värisiksi (suutarilla ehkä...)? Onko kenelläkään tietoa??
kenkien värjäys
onnistuuko?
31997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllä voi, mutta kannattaa työ antaa ammattilaiselle tehtäväksi. olen itse ollut kenkätehtaalla maalarina parikymmentä vuotta. paras paikka selvittää asia on kenkätehdas. kyllä niitä vielä suomesta löytyy. tai poikkea kenkäkaupassa kysymässä voivat siellä avustaa eteenpäin.
Ainakin osa suutareista maalaa kenkiä. Kenkäkaupoissakin on nahkamaaleja myynnissä, mutta kenkäkauppojen myyjät eivät niistä välttämättä paljoa tiedä. Tärkeintä on puhdistaa nahka ensin hyvin asetonilla ja sen jälkeen käyttää laadukasta nahan maalaamiseen tarkoitettua maalia (esim. Woly tai Magix).
Kyllä onnistuu kenkien maalaus...itse teen sitä työkseni.En tiedä kyllä kuinkä koti oloissa?Itselläni kynäruiskut käytössä.