Tyttäreni löysi uuden ja erosi miehestään. Uusi mies on minusta kaikin puolin vastenmielinen, koska mielestäni hän rikkoi tyttäreni avioliiton. En ole edes suostunut tapaamaan tätä uutta kokelasta, koska inhoan häntä niin suuresti. Luulen, etten voi antaa sille miehelle koskaan anteeksi sitä, että hän rikkoi tyttäreni avioliiton ja hyvän elämän. Teki tuttäreni yksinhuoltajaksi, eikä edes häpeä!!
Avioero
ex-Anoppi
101355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että "tyttäreni löysi uuden ja erosi miehestään"...niin mitä pahaa se uusi mies on tehnyt? Ja toisekseen, ei kukaan pääse toimivan avioliiton väliin. Yksin ei kukaan näet kykene tappelemaan, eronneena sen tiedän itsekin.
Minun äitini sanoi miltei sanasta sanaan samat asiat kuin sinäkin, kun minä "löysin uuden ja erosin miehestäni". Äitini tosin huomasi heti sanottuaan sanat "en halua KOSKAAN tavata sellaista miestä (tarkoittaen siis uutta miestäni)", lisätä että en ainakaan pitkään aikaan. "Koskaan" on nimittäin ihmisiässä liian ehdoton ilmaus.
Pitkä aika tarkoitti äidilleni noin kahta vuotta. Sinä aikana en minäkään tavannut äitiäni, sillä en tarvitse ympärilleni ihmisiä, jotka paheksuvat elämässäni tekemiäni ratkaisuja. Nyt olemme pikkuhiljaa äidin kanssa taas lähentymässä, äiti on myös tavannut nykyisen aviomieheni useita kertoja.
Teet itsellesi vaan hallaa viljelemällä vihaa tyttäresi uutta miestä kohtaan. Viha on niin kauhean kuluttavaa ja turhaa. Anna tyttäresi tehdä itse omat päätöksensä (myös ne mielestäsi tyhmät), ei ole sinun asiasi arvostella ja inhota.
Kukakohan se teki tyttäresi yh:ksi?
Ettei vaan ollut kuule tytär ihan itse. Niin käsittämättömältä kun se kuulostaakin, niin naisilla on nykyään valta päättää omista asioistaan - ja kantaa päätöksistään vastuu. Vai kävikö niin, että tämä uusi mies väkisin uhkaamalla ja pakottamalla sai tyttäresi eroamaan....
Tuollaisia perheenrikkojamolopäitä ei olekaan mitään syytä kunnioittaa. harmi että tyttäresi on samanlainen. Ovat ilman muuta ansainneet toisensa.
Kuis et itte häpeä, kun olet tollasen avionrikkojan ja jakorasian tyttärestäs kasvattanut? Niin on tytär, kun on äitikin?
Vai että "teki yksinhuoltajaksi". Kovin kapea ja ahdasmielinen näkökulma sinulla asiaan on.
Kuule, se on niin, että suomessa avioeroa voi hakea vain asianomaiset. Kukaan ulkopuolinen ei voi laittaa avioeroprosessia liikkelle, joten eiköhän se ole se sinun tyttäresi, joka tässä on toimijana??? Haukut väärää puuta.
Olet projisoinut kaiken vihasi ja pettymyksen tunteesi tähän tyttäresi uuteen mieheen, jota et edes tunne: Huomaatko itse, miten petät itseäsi?
Sinulla oli suuret odotukset tyttäresi elämästä. Hän päätti kuitenkin elää omaa elämäänsä, ja tämä oman elämän eläminen on suurin läksy, jonka vanhemmat joutuvat oppimaan lapsistaan: Eivät lapset elä vanhempien toiveiden mukaan, he elävät kuten itse parhaaksi näkevät.
Sain itse haukut niskaani perheenjäseniltä, kun erosin miehestä, jota muut pitivät "hyvänä miehenä". Tämä oli ironista, koska ex-mieheni ei koskaan syyttänyt minua mistään erityisestä; eromme oli "sopuero". Ex-mieheni jopa puolusti minua perhettäni vastaan. Eli muiden näkökulmasta erossamme oli jotakin sellaista, mitä siinä ei ollut.
Mitäs pahaa tyttäresi on sinulle tehnyt kun noin paljon häntä vihaat? Eiköhän se "uusi mies" ole tyttäresi valinta, jota valintaa sinun on vain kunnioittaminen jos tyttärestäsi välität.
Mutta ethän sinä välitä joten älä sitten...
kuula anoppi anna tyttarillasi rauha miksi tee anoppit aina sotkit ihmisten elama ei kuulu sinulla han on aikoinen moista olemme suomissa ala teet sinun tytto huoraksi.
Kuulehan ex-anoppi. Tuon perusteella olisi oikein, että tyttäresi olisi etähuoltaja. Ex-vävysi tässä on se suurimman vääryyden kokija. Ei tyttäresi.