Tulospalkkio irtisanoutumisen jälkeen?

xxxxxxxxxxxx

Tyhmä(?) kysymys tulospalkkion maksamisesta:

Aion irtisanoutua lähiaikoina nykyisestä työpaikastani, jos neuvottelut tulevan "työnantajakandidaatin" kanssa menevät ns. putkeen. Mitenkäs käy tällöin tämän vuoden (2007) mahdolliselle tulospalkkiolle? Jos tulospalkkiota tietyltä vuodelta tulee, se maksetaan meillä aina seuraavan vuoden maaliskuun palkan yhteydessä, tässä tapauksessa siis maaliskuussa 2008. Kai olen oikeutettu saamaan tulospalkkion maaliskuussa (tai aiemmin), vaikken maksamishetkellä enää olekaan ko. firmassa töissä? Onko tuohon olemassa mitään yleispätevää lakipykälää tms?

11

10971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki

      Riippuu mitä yrityksen tulospalkkion määrittelyissä asian suhteen on päätetty tehtävän.

      Ainakin omalla työpaikalla pitää olla työsuhteessa vuoden alusta, ja työsuhteen on oltava voimassa vielä tulospalkkiota maksettaessa. Jos työsuhde on alkanut 2.1, tai työsuhde päättyy ennen palkkion maksamista niin henkilö ei ole firman tulospalkkiosääntöjen mukaan oikeutettu kyseisen vuoden tulospalkkioon.


      Asiat ei ole mitenkään lakiperustaisia, kuten monet muutkaan palkkioluonteiset palkanlisät, vaan ne on sovittu joko paikallisesti (tuotantolisät yms.) tai yleisemmin alan työehtosopimuksissa (ns. pekkaset ja vastaavat).

      • Anonyymi

        Seuraavan kerran tulospalkkiot huonopalkkaisille niin eiköhän ahneet paska pomot lopeta tulospalkkiot ahneella on loputon nälkä ottaako hautaan mukaan tulospalkkiot hehhhh.


    • ja sen maksu

      Lakia tähän ei ole olemassa, koska tulospalkkiot eivät ole niin lakisääteisiä, kuin tessin määrittelemiäkään.

      Näiden maksu siis riippuu siitä säännöstä, joka tulospalkkiota muodostettaessa, taikka työsopimuksella siitä on määritelty.

      Useimmiten, työntekijän itse irtisanoutuessa siten, että työsuhde ei ole voimassa tulospalkkion maksuajankohdan aikana, sitä ei makseta.

      Jos tulospalkkio määräytyy vuositasolla, on useimmiten se työsuhteen tarkastelupäivä 31.12., eikä tätä ennen työsuhteensa päättäneet ole "oikeutettuja" tulospalkkioon.

      Moraalista, vaiko laillista. Tämä on sitten seuraava katsantokanta.

      En itse koskaan maksaisi työntekijälle tulospalkkiota työsuhteen päättymisen jälkeen, katson sen nimittäin olevan kannuste myös pitkäjänteiselle työlle.

      • Makseta

        Olen tekemisissä usean firman kanssa ja missään ei makseta tulospalkkiota irtisanoutuneelle työntekijälle.


      • vaihtelee
        Makseta kirjoitti:

        Olen tekemisissä usean firman kanssa ja missään ei makseta tulospalkkiota irtisanoutuneelle työntekijälle.

        Itse olen ollut useammassa työpaikassa ja minulle on maksettu tulospalkkio sovittujen sääntöjen pohjalta, siis siitäkin huolimatta, että olen irtisanoutunut. Mutta kaikissa yrityksissä tällainen käytäntö ei ole mahdollista.

        Eli ap:n kannattaa nyt kaivaa jostain tiedot oman yrityksensä tulospalkkion maksamiseen liittyvistä säännöistä. On yrityksiä, joissa palkkioita ei voi maksaa, jos ei ole enää yrityksen palveluksessa. Käytäntöjä on varmaan yhtä monenlaisia kuin yrityksiäkin. Mutta kannattaa selvittää asia, ettei sitten jossain vaiheessa kaduta saamatta jäänyt tulospalkkio. Kyllä sitä jaksaa pari kuukautta punnertaa vielä vanhassa työpaikassa, jos tiedossa on kunnon korvaus.


      • xxxxxxxxxxxx
        vaihtelee kirjoitti:

        Itse olen ollut useammassa työpaikassa ja minulle on maksettu tulospalkkio sovittujen sääntöjen pohjalta, siis siitäkin huolimatta, että olen irtisanoutunut. Mutta kaikissa yrityksissä tällainen käytäntö ei ole mahdollista.

        Eli ap:n kannattaa nyt kaivaa jostain tiedot oman yrityksensä tulospalkkion maksamiseen liittyvistä säännöistä. On yrityksiä, joissa palkkioita ei voi maksaa, jos ei ole enää yrityksen palveluksessa. Käytäntöjä on varmaan yhtä monenlaisia kuin yrityksiäkin. Mutta kannattaa selvittää asia, ettei sitten jossain vaiheessa kaduta saamatta jäänyt tulospalkkio. Kyllä sitä jaksaa pari kuukautta punnertaa vielä vanhassa työpaikassa, jos tiedossa on kunnon korvaus.

        Jep, löysin kuin löysinkin firman Intrasta yhden dokumentin, jossa todettiin, että henkilö on oikeutettu saamaan tulospalkkion vuodelta XXXX, jos hän on firmassa kirjoilla seuraavan vuoden alussa, eli 1. tammikuuta.

        Nyt vain mietityttää, luetaankohan tuohon "kirjoilla oloon" myös irtisanomisaika (1 kk). Jos irtisanon itseni esim. 5.12.2007, irtisanomisaika päättyy 5.1.2008. Jos irtisanomisaika tulkitaan virallisesti työssäoloajaksi, tällöin olisin oikeutettu saamaan tulospalkkion vuodelta 2007. Jos taas ei, niin sitten kai pitää venyttää irtisanoutumista tammikuun puolelle. No, onhan tässä vielä viikko lomaakin käyttämättä ja joulun pyhätkin tulossa...


    • Piupaut

      Eikös se mahdollinen palkkio makseta 1.11 palkan perusteella.

    • kommentti

      Tulospalkkioita olen maksanut useamman vuoden aikana ja sääntö on ollut, että se maksetaan vain maksuhetkellä työsuhteessa oleville.

      • ja pitäisi

        ilmetä työsopimuksessa.Minulle maksetaan meneillän olevan kvarttaalin ja vielä seuraavan palkkiot mikäli työ loppuu.


    • leivissä

      Valtiolla maksettiin aikanaan tulospalkkio vielä sen jälkeenkin, kun määräaikainen työsopimukseni oli umpeutunut.

    • palkkota odottava

      Sääntöjä maksun suhteen on ilmeisesti monia, mutta meillä palkkio maksetaan vain jos on vielä työsuhteessa. Se ettei palkkiota makseta heti vuoden ensimmäisessä tilissä taas johtuu kirjanpidollisista syistä. Lopullista tarkistettua tulosta vuodelta 2007 ainakin meillä saa odottaa maaliskuun alkupuolelle. Näin palkkio tulee maaliskuun 15 päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2359
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1940
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      41
      1747
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1569
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1152
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      142
      916
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe